Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମୁଣ୍ଡଳିରୁ ଭାସି ଯାଇଛି ହାତୀ, ଠାବ ହୋଇପାରିନି ଅବସ୍ଥିତି
  • ||
  • ଅରିନ୍ଦମ ଦାସଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି, ଗୁରୁତରଙ୍କ ଆସୁ ଆରୋଗ୍ୟ କାମନା କରି ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲା ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ କ୍ୟାଣ୍ଡେଲ ଶୋଭାଯାତ୍ରା
  • ||
  • ଉଦଳା : ନିଜେ ବିଷ ପିଇ ଦୁଇ ଶିଶୁ କନ୍ୟାଙ୍କୁ ପିଆଇଦେଲା, ଚିକିତ୍ସାଧିନ ଅବସ୍ଥାରେ ଚାଲିଗଲା ମା’ର ଜୀବନ
  • ||
  • କଟକ : ମୁଣ୍ଡଳୀରେ ବୋଟ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ସମ୍ବାଦଦାତା ଅରିନ୍ଦମ୍ ଦାସଙ୍କ ଅକାଳ ବିୟୋଗ, ଗଜ ଉଦ୍ଧାର ଖବର ଆଣିବାକୁ ଓଡ୍ରାଫ୍ ଟିମ୍ ସହ ଯାଇଥିଲେ
  • ||
  • କଟକ : ମୁଣ୍ଡଳୀ ବ୍ୟାରେଜରେ ଫସିଥିବା ହାତୀକୁ ଉଦ୍ଧାର ବେଳେ ଓଲଟିଲା ଓଡ୍ରାଫ୍ ବୋଟ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର କୋର୍ଟ ପରିସର ୩ଦିନ ସିଲ୍, ଜୁଡିସିଆଲ୍ କର୍ମଚାରୀ ଓ ଆଇନଜୀବୀ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ପରେ ପଦକ୍ଷେପ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୩୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ବିଜେପି ନେତା ଫଡନାଭୀସଙ୍କ ଶରଣରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା, କହିଲେ- ‘ଆମ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଜିତିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କର’
  • ||
  • ଉପରମୁଣ୍ଡରେ ବର୍ଷା, ବଢୁଛି ହୀରାକୁଦର ଜଳସ୍ତର
  • ||

ହକିରେ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ଜିତିଥିବା ନିଜ ରାଜ୍ୟର ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ୧ କୋଟି ଲେଖାଏଁ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା

5/08/2021 at 1:52 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୫/୦୮ : ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ଜିତିଥିବା ଭାରତୀୟ ପୁରୁଷ ହକି ଦଳରେ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ପଞ୍ଜାବ ସରକାର ଏକ କୋଟି ଟଙ୍କା ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରିବେ। ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ପ୍ଲେ ଅଫରେ ଭାରତ ଜର୍ମାନୀକୁ ୫-୪ରେ ପରାସ୍ତ କରିବା ପରେ ପଞ୍ଜାବ କ୍ରୀଡା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଣା ଗୁରୁମିତ ସିଂ ସୋଡି ଏହି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନ ପାଇଁ ଜର୍ମାନୀକୁ ପରାସ୍ତ କରି ଭାରତ ୪୧ ବର୍ଷ ପରେ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ପଦକ ଜିତିଛି। ୧୯୮୦ ପୂର୍ବରୁ ମସ୍କୋ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଭାବରେ ଭାରତ ଏହାର ଶେଷ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ପଦକ ଜିତିଥିଲା ।

ଅଧିନାୟକ ମନପ୍ରୀତ ସିଂଙ୍କ ସମେତ ପଞ୍ଜାବର ଆଠ ଜଣ ଖେଳାଳି ଭାରତୀୟ ପୁରୁଷ ହକି ଦଳର ସଦସ୍ୟ ଅଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ କ୍ରୀଡ଼ା ମନ୍ତ୍ରୀ ସୋଡି ଟ୍ୱିଟ କରି କହିଛନ୍ତି, ଭାରତୀୟ ହକି ପାଇଁ ଐତିହାସିକ ଦିନରେ ମୋତେ ଏହା ଘୋଷଣା କରି ଖୁସି ହେଉଛି ଯେ ପଞ୍ଜାବର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ (ଦଳରେ) ଏକ କୋଟି ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ପୁରସ୍କାର ରାଶି ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ଆମେ ଖେଳାଳିମାନଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିବୁ ଏବଂ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ପଦକ ଜିତିବାର ଖୁସି ପାଳନ କରିବୁ।” ପଞ୍ଜାବର ଅନ୍ୟ ଖେଳାଳିମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ହରମନପ୍ରୀତ ସିଂ, ରୁପିନ୍ଦର ପାଲ ସିଂ, ହାର୍ଦ୍ଦିକ ସିଂ, ଶମଶେର ସିଂ, ଦିଲପ୍ରୀତ ସିଂ, ଗୁରଞ୍ଜତ ସିଂ ଏବଂ ମନଦୀପ ସିଂ।

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ରାଜ୍ୟ କ୍ରୀଡା ମନ୍ତ୍ରୀ ସୋଡି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଯେ ଯଦି ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ଭାରତୀୟ ହକି ଦଳ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତେ ତାହେଲେ ଦଳରେ ସାମିଲ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଅଢେଇ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦିଆଯିବ। ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଭାରତୀୟ ହକି ଦଳର ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ସେ ଗର୍ବିତ ବୋଲି ସୋଡି କହିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟ ଏକ ଟ୍ୱିଟରେ ସୋଡି କହିଛନ୍ତି, “ଏହା ଐତିହାସିକ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ଜିତିବାର ଖୁସି ପାଳନ କରିବା ସମୟ। ପଞ୍ଜାବର କ୍ରୀଡା ମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇ ଜାତୀୟ ଖେଳକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ତଥା ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ମୋର କାମ ଏବଂ ଗର୍ବର ବିଷୟ।”

ପଞ୍ଜାବ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶ ପାଇଁ ଗର୍ବିତ ଏବଂ ଐତିହାସିକ ମୁହୂର୍ତ୍ତ। ଭାରତର ପୁରୁଷ ହକି ଦଳ ଏକ ରୋମାଞ୍ଚକର ମ୍ୟାଚରେ ଜର୍ମାନୀକୁ ପରାସ୍ତ କରି ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ଜିତିଛି। ୪୧ ବର୍ଷ ପରେ ପୋଡିୟମରେ ସ୍ଥାନ ପାଇବା ଏକ ବଡ଼ ସଫଳତା ଏବଂ ହକିରେ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ପରି, ଅଭିନନ୍ଦନ।

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ଓ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ମଧ୍ୟ ଟ୍ୱିଟ କରି ଭାରତୀୟ ପୁରୁଷ ହକି ଟିମକୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି।

   Related Posts