Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୨୫ ବର୍ଷ ପରେ ଦୁର୍ଲଭ ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶରେ ସଜେଇ ହେବେ ଶ୍ରୀଜିଉ, ଆରମ୍ଭ ହେଲା ପ୍ରସ୍ତୁତି
  • ||
  • କୋଇଲା ଖଣି ଆବଣ୍ଟନ ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲାରେ ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଦିଲ୍ଲୀପ ରାୟଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଜାମିନ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଟି ତଳୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ସହ ବିସ୍ଫୋରକ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ
  • ||
  • ରାଜନଗର : ଭୋଗ ଖାଇ ୧୫୦ ଅସୁସ୍ଥ, ୩୦ ଜଣଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ସମୁଦ୍ରରେ ବୁଡିଗଲା ମାଛଧରା ଟ୍ରଲର, ୫ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଉଦ୍ଧାର, ୪ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୪୮୦କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଟ୍ରେନ୍‌ରେ କଟି ବାପା-ଝିଅ-ପୁଅର ମୃତ୍ୟୁ, ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କାଦେଲା ହାଇଓ୍ୱା ଟ୍ରକ, ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||

କଣ୍ଡୋମ ତିଆରି କମ୍ପାନୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବ କରୋନା ଟେଷ୍ଟ କିଟ୍, ପ୍ରତିଦିନ ଉତ୍ପାଦନ ହେବ ୨୦ ହଜାର ୟୁନିଟ୍

11/04/2020 at 10:45 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୧।୪: କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସରକାର ସାମାଜିକ ଦୂରତା ସହିତ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ରକ୍ତ ପରୀକ୍ଷା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ବାରୋପ କରୁଛନ୍ତି । ପ୍ରତିଦିନ ପରୀକ୍ଷା ସଂଖ୍ୟା ବଢାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଉଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରୀକ୍ଷଣ କିଟ୍ ନାହିଁ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କଣ୍ଡୋମ ତିଆରି କରୁଥିବା ଏକ ସରକାରୀ କମ୍ପାନୀ ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ଲାଟେକ୍ସ ଲିମିଟେଡ୍ (HLL) କୁ କିଟ୍ ତିଆରି କରିବାର ଦାୟିତ୍ବ ଦିଆଯାଇଛି। ଇଂରାଜୀ ଖବରକାଗଜ ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ଟାଇମ୍ସର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ କିଟ୍ ତିଆରି କାର୍ଯ୍ୟ ସୋମବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ।

୧୯୭୦ ଦଶକରେ ଏହି କମ୍ପାନୀ ପରିବାର ନିୟୋଜନରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା ​​। ସେହି ସମୟ ଏହି କମ୍ପାନୀ ନିରୋଧ ନାମରେ କଣ୍ଡୋମ ତିଆରି କରୁଥିଲା । କିନ୍ତୁ ସମୟ ସହ କମ୍ପାନୀର ମାର୍କେଟ୍ ସେୟାର ହ୍ରାସ ପାଇଲା । ୩ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ HLLର ଘରୋଇକରଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ଉଠାଯାଇଥିଲା । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହି କମ୍ପାନୀ ଗତ ମାସରେ ମଧ୍ୟ ବିବାଦରେ ରହିଥିଲା । ଏହା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଉପକରଣ ତିଆରି କରିବାରେ ବିଳମ୍ବ କରିଥିଲା ​​ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା ।

କମ୍ପାନୀ ଅନୁଯାୟୀ, କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ସେମାନେ ଏପରି ପରୀକ୍ଷଣ କିଟ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି, ଯାହାକି ମାତ୍ର ୧୫-୨୦ ମିନିଟରେ ଫଳାଫଳ ପ୍ରଦାନ କରିବ । କମ୍ପାନୀର ବୈଷୟିକ କାର୍ଯ୍ୟର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଇଏ ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, HLL ମାତ୍ର ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଏହି କିଟ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି । ଏହାପୂର୍ବରୁ କମ୍ପାନୀ ଟିବି, ଡେଙ୍ଗୁ ଏବଂ ମ୍ୟାଲେରିଆ ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷା କିଟ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି।

HLLକୁ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ୨ ଲକ୍ଷ କିଟ୍ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ଅର୍ଡର ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି । ହରିୟାଣାର ମାନେସର ପ୍ଲାଣ୍ଟରେ ପ୍ରତିଦିନ ୨୦ ହଜାର କିଟ୍ ଉତ୍ପାଦନ କରିବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି । ଆଗାମୀ ୧୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏ ସମସ୍ତ ଅର୍ଡର ଶେଷ ହେବ । ସାଧାରଣତ COVID-19 ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ କିଟ୍ ମୂଲ୍ୟ ବଜାରରେ ୭୦୦-୮୦୦ ଟଙ୍କା ଅଟେ । କିନ୍ତୁ HLL ଏହାର ମୂଲ୍ୟ କେବଳ ୩୫୦-୪୦୦ ମଧ୍ୟରେ ରଖିବ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବହୁ ବର୍ଷ ଧରି କ୍ଷତି ସହୁଥିବା ଏହି ସରକାରୀ କମ୍ପାନୀ ଆଶା କରୁଛି ଯେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ କମ୍ପାନୀ ପାଇଁ ସ୍ଥିତି ଭଲ ହେବ ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଟେଷ୍ଟ କିଟ୍ ପାଇଁ ଭାରତ ପୂର୍ବରୁ ଚୀନର ଅନେକ କମ୍ପାନୀକୁ ଅର୍ଡର ଦେଇସାରିଛି । କିଟ୍ ମଧ୍ୟ ଆସିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଆସନ୍ତା କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ କରୋନାର ରାପିଡ୍ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯିବ ବୋଲି ସରକାର ଆଶା କରୁଛନ୍ତି।

   Related Posts