Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଭାରତର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ସୀମାନ୍ତରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ୧୦ରୁ ଅଧିକ ମାଓ କ୍ୟାମ୍ପ ଧ୍ୱଂସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଫୋକସ୍‌ରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା, ମା’ ସମଲେଶ୍ବରୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର ବୁଲି ସମୀକ୍ଷା କଲେ 5-T ସଚିବ
  • ||
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବାଦ : ପାଠ ପଢୁନଥିଲା ବୋଲି ୧୦ ବର୍ଷର ପୁଅକୁ ଜିଅନ୍ତା ଜାଳିଦେଲା ବାପା, ପୋଡିଯାଇଛି ଶରୀରର ୬୫ ଭାଗ
  • ||
  • ବଡବିଲ : ନର୍ଭେରାମ ଖଣି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଆୟକର ଚଢାଉ, ବିଭିନ୍ନ କାଗଜପତ୍ରର ଯାଞ୍ଚ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୨ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୨୨ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୫୬୬ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ସୋର : ରାସ୍ତାରେ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ଟ୍ରକ୍‌କୁ ପଛରୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ବସ୍, ୫ ଯାତ୍ରୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ରାସ୍ତା ପାର ହେଉଥିବା ବେଳେ ମାଡିଗଲା ଟ୍ରାକ୍ଟର, ଚାଲିଗଲା ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||

ବୟସ ୫ରୁ ୧୪ ବର୍ଷ, ସମସ୍ତେ ମା ପେଟରୁ ଏଚ୍‌ଆଇଭି ସଂକ୍ରମିତ, ଜୀଉଁଛନ୍ତି ଅଭିଶପ୍ତ ଜୀବନ ; ‘ପ୍ରାୟାସ’ କରୁଛି ନୂଆ ଜୀବନ ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ

1/12/2018 at 4:05 PM

କଳାହାଣ୍ଡି ୦୧|୧୨: ଆମ ରାଜ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ଶହଶହ ଶିଶୁ ଜୀବନ କ’ଣ ଜାଣିବା ପୂର୍ବରୁ ଏଚଆଇଭି ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ଅଭିଶପ୍ତ ଜୀବନ ବଞ୍ଚୁଛନ୍ତି। ଏଡସ ଆକ୍ରାନ୍ତ ବାପା ମାଆଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଅନେକ ଶିଶୁ ମଧ୍ୟ ଅନାଥ ହୋଇଯାଉଛନ୍ତି । ପଢନ୍ତୁ ଏସଂପର୍କରେ ଏକ ବିଶେଷ ରିପୋର୍ଟ ।

ବହି ଖାତା ଧରି ପାଠ ପଢ଼ାରେ ମଜିଯାଇଛନ୍ତି ପିଲାମାନେ । ଏ ସମସ୍ତଙ୍କ ବୟସ ୫ରୁ ୧୪ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ । ଜୀବନ କଣ ବୁଝିବା ଆଗରୁ ଏମାନେ ମାରାତ୍ମକ ଏଡ୍ ସରେ ପୀଡ଼ିତ, ସମସ୍ତଙ୍କ ଦେହରେ ଏଚଆଇଭି ଭୂତାଣୁ । କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲା ଭବାନୀପାଟଣା ସ୍ଥିତ ପ୍ରୟାସ ଅନୁଷ୍ଠାନରେ ବଚିଂବାର ନୂଆ ରାହା ଖୋଜୁଛନ୍ତି ୧୨ ଜଣ ଶିଶୁ । ଏମାନଙ୍କ ଘର କଳାହାଣ୍ଡି, ନବରଂଗପୁର, ଖୋର୍ଦ୍ଧା, ବଲାଗିଂର, ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲ୍ଲାରେ । ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୮ ଜଣ ଅନାଥ। ଏଡସରେ ସେମାନଙ୍କ ବାପା, ମାଆ ପ୍ରାଣ ହରାଇସାରିଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟ ୪ ଜଣଙ୍କ ବାପାମାନେ ଏଡସରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିବା ବେଳେ ମାଆ ମାନେ ଆକ୍ରାନ୍ତ। ଏହି ଶିଶୁ ମାନଙ୍କୁ ନା ସମାଜ ଗ୍ରହଣ କରୁଛି ନା ସଂପର୍କୀୟ ।

୨୦୧୫ରୁ ସ୍ଥାପନ ହୋଇଥିବା ଏହି ପ୍ରୟାସ ସଂସ୍ଥାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୮ ଜଣ ଶିଶୁଙ୍କୁ ଆଶ୍ରୟ ଦିଆଯାଇଛି। ଯେଉଁମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨ ଭାଇ ଆଖିବୁଜି ସାରିଛନ୍ତି, ଜଣେ ମାଟ୍ରିକ ପାସ କଲା ପରେ ଘରକୁ ଫେରିଛି।

ଏଚଆଇଭି ଆକ୍ରାନ୍ତ ଏହି ସମସ୍ତ ଶିଶୁଙ୍କର ରହିଛି କରୁଣ କାହାଣୀ । ଏମାନେ ସମସ୍ତେ ମାତୃ ଗର୍ଭରୁ ଏଚଆଇଭି ସଂକ୍ରମିତ। କାହାର ବାପା ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଇ ତ ଆଉ କାହାର ବାପା ଡ୍ରାଇଭର ଭାବେ ବାହାରକୁ ଯାଇ ଏଡସ କବଳରେ ପଡ଼ିଥିଲେ । ଆଉ ଦୁନିଆଁକୁ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ଏଇ ନିଷ୍ପାପ ଶିଶୁମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ଭୁଲର ଦଶା ଭୋଗିବାକୁ ପଡୁଛି ।

   Related Posts