Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବାଲିଗୁଡା : ପାରିବାରିକ କଳହ ନେଲା ଜୀବନ, ଚୈତନ୍ୟଙ୍କୁ ମାରିଦେଲେ ବାପା ଓ ୨ ଭାଇ
  • ||
  • ବାଙ୍କୀ : ବାଙ୍କୀ ହୁଳୁହୁଳା ପୋଲ ଉପରେ ପୁଣି ୨ ଫୁଟ ବନ୍ୟା ଜଳ ପ୍ରବାହିତ, ଯାତାୟାତ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି : ଚାନ୍ଦବାଲିର ୪ ପଞ୍ଚାୟତର ୧୦ଗୋଟି ଗାଁ ବନ୍ୟା ଘେରରେ, ୨ଟି ଗାଁ ବାହ୍ୟ ଜଗତରୁ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ
  • ||
  • ଓଭରବ୍ରିଜ୍ ଉପରେ ବିରାଟ ଗାତ, ବିପଦସଙ୍କୁଳ ଅବସ୍ଥାରେ ଚଳାଚଳ କରୁଛି ଯାନବାହାନ
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : ଗ୍ୟାସ୍ ଗାଡି ସହ ବାଇକ୍ ଧକ୍କା : ୨ ଗୁରୁତର, ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ଗ୍ୟାସ୍ ଲିକ୍
  • ||
  • ମାଟି ଘରେ ଶୋଇଥିଲେ ବୃଦ୍ଧା, ହଠାତ ମାଡି ବସିଲା କାନ୍ଥ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ସିଲ୍ ହେଲା ଭୁବନେଶ୍ବର ତହସିଲ୍ ଓ ଉପଜିଲ୍ଲାପାଳ ଅଫିସ୍, କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ସଂଖ୍ୟା ବଢିବାରୁ ପଦକ୍ଷେପ
  • ||
  • ପାଟଣାଗଡ : ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ମାତିଛନ୍ତି ହାତୀପଲ : ଜଳକ୍ରୀଡା ପରେ ଭାଙ୍ଗୁଛନ୍ତି ଘର, ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ଫସଲ
  • ||
  • କଟକ : ମୁଣ୍ଡଳୀରେ ବଢିଲା ମହାନଦୀ ଜଳସ୍ତର, ସେପଟେ ନରାଜରେ କାଠଯୋଡି ଜଳସ୍ତର ସାମାନ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି
  • ||

ହିତସରା ନରବଳି ଘଟଣାରେ ମିଳୁନି ସ୍ତ୍ରୀର କଟାହାତ, ଏହା ନମିଳିଲେ ଗାଁରେ ଅନିଷ୍ଠ ହେବ ବୋଲି ଅନ୍ଧବିଶ୍ବାସକୁ ନେଇ ଗ୍ରାମବାସୀ ଆତଂକିତ

11/11/2018 at 7:32 PM

ନାକଟିଦେଉଳ ୧୧|୧୧: ନାକଟିଦେଉଳ ଥାନା ହିତସରା ଗାଁରେ ଘଟିଥିବା ନରବଳୀ ଘଟଣାରେ , ଗିରଫ ହୋଇସାରିଥିବା ହତ୍ୟାକାରୀ ସ୍ବାମୀ ର ଚାଂଚଲ୍ୟକର ବୟାନକୁ ନେଇ  ଗାଁରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ଭୟ , ଏପଟେ ଏହିଘଟଣାକୁ ନେଇ ଗାଁ ଲୋକଙ୍କୁ  ସମର୍ଥନକରି କଟାହାତ ର ପାପୁଲି ସନ୍ଧାନ ଓ ନରବଳୀ ହତ୍ୟାକାରୀ ସହ ସାମିଲ ଥିବା  ଅନ୍ୟ ସହଯୋଗୀମାନଙ୍କୁ ଗିରଫ ଦାବୀରେ ଗାଁରେ ବସିଛି ବୈଠକ । ଏପରି ଏକ ଅନ୍ଧବିଶ୍ବାସ ଘଟଣାରୁ ଦୂରାଇ ରହିବାକୁ କରାଯାଇଛି ସଚେତନାତା ।

ରେଢାଖୋଲ ଉପଖଣ୍ଡ ନାକଟିଦେଉଳ ଥାନା ହିତସରା ଗାଁରେ ସପ୍ତାହକ ତଳେ ଘରର ଶୁଖଶାନ୍ତି ପାଇଁ ତନ୍ତ୍ରମନ୍ତ୍ର ସାଧନା କରି  ନିଜ ସ୍ତ୍ରୀ ସୁଲୋଚନା ସେଠୀକୁ ହତ୍ୟା କରି ହାତପାପୁଲି କାଟି ରକ୍ତ ଦେଇ ପୂଜାପାଠ କରିଥିବା ଘଟଣା ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଚହଳ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା । ହତ୍ୟାକାରି ସ୍ବାମୀ ଚଗଲା ସେଠୀ ଗିରଫ ପରେ ଦେଇଥିବା ବୟାନ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଚକିତ କରିଥିଲା । ଦୁଇବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ  ଘରେ କାଳିପୂଜା ସାଧନା କରି ତନ୍ତ୍ରମନ୍ତ୍ର ଶିକ୍ଷୁଥିଲା ଚଗଲା , ମାଁ କାଳି  କୁଆଡେ ସ୍ବପ୍ନାଦେଶ ଦେଇଥିଲେ ଯେ, ତୋ ପୁଅକୁ ମୋତେ ଦେ ।  ଜନ୍ମିତ ପୁଅକୁ କେମିତି ମାରିବି ଏହା ଭାବି ନିଜ ସ୍ତ୍ରୀକୁ ମାରି ହାତ କାଟି ପୂଜା କରିଥିଲା ଚଗଲା ।   ଏହାଏକ ଅନ୍ଧବିଶ୍ବାସର କରୁଣପରିଣତି , ବଳିଦେଇଥିବା କଥାକୁ ପୋଲିସ ସ୍ବିକାର କରିଛି । ତେବେ କଟାହାତକୁ ନେଇ ବାରମ୍ବାର ଚଗଲା କଥାବଦଳାଉଛି  ଏଣୁ କଟାହାତ ନମିଳିବା ଯୋଗୁଁ ପୋଲିସ ତଦନ୍ତରେ ଅଡୁଆ ହେଉଛି । 

ପ୍ରଥମ ଥରପାଇଁ ଏପରି ଏକ ଅମାନୁଷିକ ଘଟଣା ଏହି ଅଂଚଳରେ  ଘଟିଥିବାରୁ ହିତସରା ଗାଁ ଲୋକେ ଏହାକୁ ବିଶ୍ବାସ କରିପାରୁନାହାଁନ୍ତି । ତନ୍ତ୍ରମନ୍ତ୍ର ସାଧନା, ଗୁଣିଗାରିଡି କରୁଥିବା ଏପରି ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଫାଶୀ ଦଣ୍ଡ ଦେବା ପାଇଁ ଲୋକେ କହୁଥିବା ବେଳେ ମାଁର ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ବାପା ଜେଲଗଲା ପରେ ପୁରା ଏକୁଟିଆ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି ଚଗଲାର ନିରିହ ବୁଢା ବାପା, ମାଁ ଓ ଦୁଇ ପୁଅ ଝିଅ ।   ଏହି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଗାଁରେ ବୌଠକ ବସିଥିଲା  କିପରି କଟାହାତ ମିଳିବ । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ହତ୍ୟାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର ଗିରଫ କରିବା ପାଇଁ ପୋଲିସ ନିକଟରେ ମଧ୍ୟ ଗ୍ରାମବାସୀ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ଗାଁଗହଳିରେ ଅନ୍ଧବିଶ୍ବାସ ରହିଛି  ଯେ କାଉରୁଆ ହାଡ ରେ ଗୁଣିଗାରିଡି କରିବ । ଏଣୁ ସେହି କଟାହାତ ନମିଳିଲେ ଗାଁର ଅନିଷ୍ଟ ହେବ ଏକ ଅନ୍ଧବିଶ୍ବାସ ଏବେ ଗାଁକୁ କବଳିତ କରିଛି  । ରାଜନୌତିକ ଦଳର ନେତାମାନେ ଏପରି ଗୁଜବରେ ବିଶ୍ବାସନକରିବାକୁ ସଚେତନ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

ନରବଳୀ ଦେବା  ଏକ ମାନସିକ ବିକୃତିର ପରିଚୟ   ।  ଏଭଳି ଘଟଣାର ପୁନରାବୃତି ନହେବା ପାଇଁ  ଅଂଚଳର ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନତା ରହିବା ଦରକାର । ତବେ ଏହିଘଟଣା ପରେ ଗାଁରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଭୟ ଦୂରପାଇଁ ପ୍ରଶାସନର ଭୂମିକା ଜରୁରୀ ହୋଇପଡିଛି ।

   Related Posts