Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଓ ଅତ୍ୟାଚାର ଯୋଗୁଁ ଇସଲାମ୍ ଧର୍ମଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି ପାକିସ୍ତାନୀ ହିନ୍ଦୁ

6/08/2020 at 3:44 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୬।୮: ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଏବଂ ଖରାପ ସ୍ଥିତି ସହ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିବା ପାକିସ୍ତାନର ହିନ୍ଦୁମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଇସଲାମ ଧର୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ସେମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ନୂତନ ପଦ୍ଧତି ଅନୁସରଣ କରି ‘ଜଣେ ଇଶ୍ବର’ଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବାକୁ ଶିଖୁଛନ୍ତି । ଆରବୀ ପଦ ପଢିବା ପରେ ଇସଲାମ ଗ୍ରହଣ କରିବା ମାତ୍ରେ ପୁରୁଷମାନଙ୍କର ଖତନା ହୋଇଥାଏ । ଏଭଳି ଡଜନେ ପରିବାର ଅଛନ୍ତି ପାକିସ୍ତାନର ସିନ୍ଧ ପ୍ରଦେଶର ବାଦିନ୍ ଜିଲ୍ଲାରେ ଯେଉଁମାନେ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ଛାଡୁଛନ୍ତି ।

ପାକିସ୍ତାନର ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଉପରେ ଅତ୍ୟାଚାର ଏବଂ ଭେଦଭାବ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଅନେକ ଥର ଉଠିଛି । ଧର୍ମ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଏଭଳି ଏକ ଭିଡିଓ କ୍ଲିପ୍ ଆସିବା ପରେ ପୁଣି ଥରେ ପରିସ୍ଥିତିର ଗମ୍ଭୀରତା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ସମୁହିକ ଧର୍ମ ପରିବର୍ତ୍ତନର ଏପରି ମାମଲା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ତଥାପି, ଅନେକ ଥର ଲୋକମାନେ ନିଜ ଇଚ୍ଛାରେ ଏହା କରନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏହା ପଛରେ ସାଧାରଣତଃ କିଛି ବାଧ୍ୟବାଧକତା ଲୁଚି ରହିଛି ।

indianexpress

ପାକିସ୍ତାନର ହିନ୍ଦୁମାନେ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭେଦଭାବର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । ଘର କିଣିବାଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଚାକିରି ପାଇବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ସରକାରୀ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ନେଇ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ସଂଘର୍ଷ କରିବାକୁ ପଡିପାରେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନେ ଏକ ସମାଧାନ ଭାବରେ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତାକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ଏବଂ ଯୋଗଦେବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ଯାହାଦ୍ବାରା ସେମାନେ ଅତ୍ୟାଚାର ଏବଂ ହିଂସାକୁ ଏଡାଇ ପାରିବେ । ହିନ୍ଦୁ ନେତାମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅର୍ଥନୈତିକ ଅବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କୁ ଏଭଳି କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିଥାଏ ।

ଦେଶର ଗରିବ ଅଳ୍ପସଂଖ୍ୟକ ଭାଗକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରୁଥିବା କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଯୋଗୁଁ ପାକିସ୍ତାନର ଅର୍ଥନୀତି ଏକ ଖରାପ ସ୍ଥିତିରେ ଅଛି । ଦେଶରେ ୧୮ ନିୟୁତ ଲୋକଙ୍କ ଚାକିରୀ ହାରାଇପାରନ୍ତି ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି । ଶେଖ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଧନୀ ମୁସଲମାନ ପରିବାର ଏବଂ ଦାନରୁ ସାହାଯ୍ୟ ନିଅନ୍ତୁ । ସେ ଏହି ଭୁଲକୁ ମଧ୍ୟ ବିଚାର କରନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ କୁହନ୍ତି ଯେ ସମସ୍ତେ ତାଙ୍କ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶର ଅନ୍ୟ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ହିନ୍ଦୁମାନେ ଆଉ ନାହାଁନ୍ତି ।

   Related Posts