Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୨୦ ମହଲା କୋଠାରେ ଭୀଷଣ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୧୫ ଆହତ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩ ଲକ୍ଷ ୩୭ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୮୮ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୭ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୧୪କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୯ ହଜାର ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୮୮୪୫ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୯୬୧୪୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଓଭରବ୍ରିଜ୍‌ରୁ ୩୦ଫୁଟ ତଳକୁ ଖସିଲା କାର୍, ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଗାଡି ଭାଙ୍ଗିରୁଜି ଚୁରମାର୍
  • ||
  • ଶନିବାର ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲାରେ ବର୍ଷା : ବଢିବ ତାପମାତ୍ରା, କମିବ ଶୀତ
  • ||
  • ଭୟଙ୍କର ଦୁର୍ଘଟଣା : ମହାନଦୀ ପୋଲରେ ବୋଲେରୋକୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ୍, ୫ ମୃତ
  • ||

ବଡ ଘରେ ‘ଭିନେ’ କଳି : ହିନ୍ଦୁଜା ୪ ଭାଇଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ଆତ୍ମୀୟ ବାଧକ, ମାମଲା କୋର୍ଟରେ

26/11/2021 at 1:28 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୬।୧୧:   ହିନ୍ଦୁଜା ପରିବାରରେ ସଙ୍କଟ । ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଫାଟ । କ୍ଷତି ସହିଲା କମ୍ପାନୀ । ସେୟାର ଭାଲ୍ୟୁ ବି ଖସିଲା । ଏବେ ବିପଦରେ ହିନ୍ଦୁଜା ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ।

ଲଣ୍ଡନରେ ପିଲାଦିନ କଟାଇଥିବା କରମ ହିନ୍ଦୁଜାଙ୍କ ପସନ୍ଦ ଫିଲ୍ମ ଦେଖିବା । ସେ ନିଜ ଜେଜେବାପା ଶ୍ରୀଚନ୍ଦ ହିନ୍ଦୁଜାଙ୍କ ସହ ଏକାଠି ବସି ଫିଲ୍ମ ଦେଖନ୍ତି । ଶ୍ରୀଚନ୍ଦ ହିନ୍ଦୁଜା ହେଉଛନ୍ତି ହିନ୍ଦୁଜା ବ୍ୟବସାୟୀକ ସାମ୍ରାଜ୍ୟର ସବୁଠାରୁ ବରିଷ୍ଠ ବ୍ୟକ୍ତି । ତେବେ ଫିଲ୍ମ ଦେଖୁଥିବା ବେଳେ କରମ ନିଜ ପରିବାରେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଯେ ଝଡ ସୃଷ୍ଟି ହେବ ତାହା କେବେ ଭାବିନଥିଲେ । ଯେଉଁ ଝଡ କୌଣସି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର କାହାଣୀଠୁ କମ୍ ନୁହେଁ ।

ବ୍ଲୁମବର୍ଗ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ୮୫ ବର୍ଷୀୟ ଶ୍ରୀଚନ୍ଦ ହିନ୍ଦୁଜା ଏବେ ରୋଗାଗ୍ରାସ୍ତ । କରମ, ତାଙ୍କ ଭଉଣୀ, ମାଆ ଓ ପିଉସି ଏବଂ ଜେଜେ ମାଆ ସହ ପରିବାରର ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ୧୮ ଆରବ ଡଲାରର ସମ୍ପତ୍ତିକୁ ନେଇ ଦେଖାଦେଇଛି ଫାଟ । ବ୍ରିଟିଶ-ଭାରତୀୟ କର୍ପୋରେଟ ପରିବାର ସମ୍ପତ୍ତି ପାଇଁ ନିଜ ନିଜ ଭିତରେ କରୁଛନ୍ତି ଲଢେଇ । କରମଙ୍କ ଭଳି ବାଲା ପରିବାର ମଧ୍ୟ ସମ୍ପତ୍ତିରେ ଆଗ୍ରହ ରଖିଛି ।

ଲଣ୍ଡନ ଓ ସ୍ୱିଜରଲାଣ୍ଡ କୋର୍ଟରେ ମାମଲା                                   

ଲଣ୍ଡନ ଓ ସ୍ୱିଜରଲାଣ୍ଡ କୋର୍ଟରେ ପହଁଚିଛି ହିନ୍ଦୁଜା ପରିବାରର ଝଗଡା । ଶ୍ରୀଚନ୍ଦ ହିନ୍ଦୁଜାଙ୍କ ତରଫରୁ ଝିଅ ମାମଲାର ଦେଖାରଖା କରୁଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ କହିବା କଥା ହେଲା, ପ୍ରତିପକ୍ଷ ମହିଳା ବିରୋଧି ମାନସିକତାରେ ରହିଛନ୍ତି । ଜାଣିଶୁଣି ସେମାନେ ଘୃଣା ସୃଷ୍ଟି କରୁଛନ୍ତି । ତେଣୁ ସେ ମାମଲାରୁ ପଛକୁ ହଟିବେ ନାହିଁ ।

ତେବେ ପରିବାର ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଲଢେଇ କାରଣରୁ ୧୦୭ ବର୍ଷର ପୁରୁଣା ହିନ୍ଦୁଜା କର୍ପୋରେଟ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ଚମକ ହରାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ଗ୍ରୁପର ୧୨ରୁ ଅଧିକ କମ୍ପାନୀ ଥିବା ବେଳେ ଦେଢ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ କର୍ମଚାରୀ କାମ କରୁଛନ୍ତି । ଏହି ଗ୍ରୁପର ଟ୍ରକ, ବ୍ୟାଙ୍କିଂ, କେମିକାଲ୍ସ, ପାଓ୍ୱାର, ମିଡିଆ ଓ ହେଲଥ କେୟାରରେ ବ୍ୟବସାୟ ରହିଛି ।

ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ କେବେ ସୃଷ୍ଟି ହେଲା ବିବାଦ ?

ହିନ୍ଦୁଜା ପରିବାରର ଫାଟ ପ୍ରଥମେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଶ୍ରୀଚନ୍ଦଙ୍କ ଝିଅ ସ୍ୱିଜରଲାଣ୍ଡରେ ଥିବା ବ୍ୟାଙ୍କର ମାଲିକାନାକୁ ନେଇ କୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ । ଶ୍ରୀଚନ୍ଦଙ୍କ ଝିଅ ଶାନୁ ହିନ୍ଦୁଜା ବ୍ୟାଙ୍କର ଚେୟାରମ୍ୟାନ ରହିଛନ୍ତି । ପୁଅ କରମ ହିନ୍ଦୁଜା ନିକଟରେ ଏହାର ସିଇଓ ଭାବେ ଦାୟିତ୍ୱ ନେଇଛନ୍ତି । ଏହି କାରଣରୁ ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଫାଟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା । ତେବେ ପ୍ରଥମେ ସମସ୍ତ ଭାଇ ଗ୍ରୁପର ଅଲଗା ଅଲଗା କାରବାର ବୁଝୁଥିଲେ ।

୧୯୧୪ରେ ହିନ୍ଦୁଜା ଗ୍ରୁପ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହୋଇଥିଲା । ଶ୍ରୀଚନ୍ଦ ହିନ୍ଦୁଜା ପୁରା ଗ୍ରୁପର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ରହିଛନ୍ତି । ସେ ହି ଇଣ୍ଡସିଣ୍ଡ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ଭାଇ ଗୋପିଚାନ୍ଦ ହିନ୍ଦୁଜା ଗ୍ରୁପର କୋ-ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଥିବା ସହ ହିନ୍ଦୁଜା ଅଟୋମେଟିଭ୍ ଲିମିଟେଡର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ମଧ୍ୟ । ତୃତୀୟ ଭାଇ ପ୍ରକାଶ ଏବେ ୟୁରୋପରେ ହିନ୍ଦୁଜା ଗ୍ରୁପର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଅଛନ୍ତି ଓ ଅଶୋକ ଭାରତରେ ହିନ୍ଦୁଜା ଗ୍ରୁପର ଚେୟାରେମ୍ୟାନ ଅଟନ୍ତି ।

   Related Posts