Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର ହିଂସାର ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଆଶିଷ ମିଶ୍ରାଙ୍କୁ ଡେଙ୍ଗୁ, ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • କମୁଛି ତାପମାତ୍ରା, ଦାରିଙ୍ଗିବାଡିରେ ୧୧ ଡିଗ୍ରୀକୁ ଖସିଲା ପାରଦ
  • ||
  • ସୁପର ସଣ୍ଡେରେ ସୁପର ମୁକାବିଲା : ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପରେ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ହାଇଭୋଲଟେଜ୍ ଫାଇଟ୍
  • ||

ପାକିସ୍ତାନରେ ଇତିହାସ ରଚିଲେ ହିନ୍ଦୁ ଝିଅ, CSS ପରୀକ୍ଷାରେ କୃତକାର୍ଯ୍ୟ ପରେ ବନିଲେ ଅଫିସର

21/09/2021 at 3:29 PM

ଇସାଲାମାବାଦ୨୧/୦୯: ପାକିସ୍ତାନରେ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ବିଷୟରେ ସମସ୍ତେ ଅବଗତ ଅଛନ୍ତି । କଠୋରପନ୍ଥୀ ଦେଶରେ ସାମିଲ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଅଳ୍ପସଂଖ୍ୟକ ଲୋକଙ୍କ ସହ ପାକିସ୍ତାନୀ ମାନେ ବହୁତ ଖରାପ ଆଚରଣ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି । ଏସବୁ ସତ୍ତ୍ୱ ଜଣେ ହିନ୍ଦୁ ଝିଅ ଜଣେ ବଡ ଅଧିକାରୀ ହୋଇ ଏଠାରେ ଏକ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି । ବାସ୍ତବରେ ହିନ୍ଦୁ ମହିଳା ଡାକ୍ତର ସାନା ରାମଚାନ୍ଦ ଗୁଲୱାନି ପାକିସ୍ତାନରେ ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ।

ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ସୁପ୍ରିମୋ ସର୍ଭିସେସ୍ (ସିଏସ୍ଏସ୍) ପରୀକ୍ଷା କ୍ଲିଅର କରିବା ପରେ ସେ ବନିଛନ୍ତି ପ୍ରଥମ ହିନ୍ଦୁ ମହିଳା । ଏମିତିକି ସେ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ଯଦିଓ ସାନା ନିଜେ ମେ’ରେ ଏହି ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତିକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରାଯାଇଛି । ୨୬ ବର୍ଷୀୟ ସାନା ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ପ୍ରୟାସରେ ଦେଶର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଜନସେବା ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ସୁପ୍ରିମୋ ସର୍ଭିସେସ୍ (ସିଏସ୍ଏସ୍) ପରୀକ୍ଷାକୁ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ କରି ସିନ୍ଧର ଗ୍ରାମୀଣ ଆସନରେ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା (PAS) ରେ ଏକ ସ୍ଥାନ ପକ୍କା କରିଛନ୍ତି ।

ଏହି ପରୀକ୍ଷା ପାକିସ୍ତାନର ସବୁଠାରୁ କଠିନ ପ୍ରତିଯୋଗିତାମୂଳକ ପରୀକ୍ଷା ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଭାରତରେ ଯେପରି କେନ୍ଦ୍ର ଜନସେବା ଆୟୋଗ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ସିଭିଲ ସର୍ଭିସ ପରୀକ୍ଷଣରେ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବାରେ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଏ । ସେହିପରି ପାକିସ୍ତାନରେ ମଧ୍ୟ ଫଳାଫଳ ଆଧାରରେ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବାରେ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଏ ।

ସାନା ତାଙ୍କ ସଫଳତା ଉପରେ ମେ ୭ ରେ ଟ୍ୱିଟରରେ ଏକ ପୋଷ୍ଟ ମଧ୍ୟ ପୋଷ୍ଟ କରିଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ସେ ଖୁସି ବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଲେଖିଥିଲେ, “ୱାହେଗୁରୁ ଜି କା ଖାଲସା ୱେହେଗୁରୁ ଜୀ କି ଫାତେହି ମୁଁ ଖୁସି ଯେ ଆଲ୍ଲା ସର୍ବଶକ୍ତିମାନ୍ ଙ୍କ କୃପାରୁ ମୁଁ CSS ୨୦୨୦ କ୍ଲିଅର କରିସାରିଛି । ଏହାସହ ମୋତେ PASରେ ଚାକିରୀ ବି ମିଳିସାରିଛି । ତେବେ ଏଥିପାଇଁ ସମସ୍ତ ଶ୍ରେୟ ମୋର ପିତାମାତାଙ୍କୁ ଦେଉଛି ।

   Related Posts