Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କମୁଛି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୬୬୯ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ସରକାର ଓ କୃଷକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ବୈଠକ ବିଫଳ: ପୁଣି ଡିସେମ୍ବର ୩ରେ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନା, ଜାରି ରହିବ ଆନ୍ଦୋଳନ
  • ||
  • ସୋର : ବାଇକ୍ ଉପରେ ମାଡିଗଲା କାର୍, ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଝି : ରାସ୍ତା କଡ ସିମେଣ୍ଟ ଖୁଣ୍ଟରେ ପିଟିହେଲା ବାଇକ୍ଦୁ, ଦୁଇ ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଟ୍ରକ୍‌କୁ ୮୭ ହଜାର ଟଙ୍କା ଫାଇନ୍, ପରମିଟ୍ ନଥାଇ ପରିବହନ ହେଉଥିଲା ଅଧିକ ଓଜନର ସାମଗ୍ରୀ
  • ||
  • ଆଠମଲ୍ଲିକ : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ପିକ୍‌ଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍, ଦୁଇ ବାଇକ୍ ଆରୋହୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ସୋର : ଟ୍ରକ୍ ଚାପାରେ ମା’ ମୃତ, ବାପା-ପୁଅ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ଦାଦା ବଟି ମାଗିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଯୁବକ ଗିରଫ, ମାଉଜର ଓ ଅଫୁଟା ଗୁଳି ଜବତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୭୪୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୩୭୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୯୧୦୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ବାପାଙ୍କ ସହ ଚା’ ବିକୁଥିଲେ ହିମାଂଶୁ, କୋଚିଂ ପାଇଁ ଟଙ୍କାର ଥିଲା ଅଭାବ, ସିଭିଲ୍ ସର୍ଭିସ୍ ପାସ୍ କରି ସାକାର କଲେ ସ୍ୱପ୍ନ

23/06/2020 at 9:12 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୩|୦୬:  ଯେତେବେଳେ ଏକ ଛୋଟ ସ୍ଥାନରେ କେହି ଜଣେ ବଡ ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖିଥାଏ ତେବେ ସେହି ସ୍ୱପ୍ନକୁ ସାକାର କରିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇଥାଏ । ଏକ ସଫଳ ଜୀବନ ପାଇଁ ଅତିରିକ୍ତ ପ୍ରରିଶ୍ରମ କରିବା ଜରୁରୀ । କାରଣ ସଫଳତା ପାଇଁ କୌଣସି କ୍ଷୁଦ୍ର ରାସ୍ତା ନାହିଁ । ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ବରେଲୀର ଏକ ଛୋଟ ଗ୍ରାମ ସିରାଲୋର ହିମାଂଶୁ ଗୁପ୍ତା ଯେତେବେଳେ ଟିଭିରେ ବଡ ଓ ସଫଳ ଲୋକଙ୍କ ଆତ୍ମଜୀବନୀ ଦେଖୁଥିଲେ ତାଙ୍କ ପ୍ରତି ଆକର୍ଷିତ ହେଉଥିଲେ । ଏପରି କି ସେ ନିଜକୁ ମଧ୍ୟ ସଫଳ କରିବେ ବୋଲି ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖିଥିଲେ । ଶେଷରେ ନିଜ ବାପାଙ୍କ ଚା ଦୋକାନରେ କାମ କରୁଥିବା ଏହି ଶିଶୁ ୟୁପିଏସସି ପାସ୍ କରିଥିଲେ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିପରି ଅସମ୍ଭବକୁ ସମ୍ଭବ କରିପାରିବେ ହିମାଂଶୁ ।

ହିମାଂଶୁ ଗରିବ ପରିବାରରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ।  ତାଙ୍କ ପିତା ଦିନ ମଜୁରିଆ ଭାବେ କାମ କରୁଥିଲେ । ପରେ ସେ ଠେଲା ଗାଡିରେ ଚା ବିକ୍ରି କରୁଥିଲେ । ହିମାଂଶୁ ସ୍କୁଲରୁ ଫେରିବା ପରେ ପିତାଙ୍କ ଠେଲାରେ କାମ କରୁଥିଲେ । ଏହି ବାଧାବିଘ୍ନ ସତ୍ତ୍ନେ ସେ ନିଜ ପାଠ ପଢୁଥିଲେ ।  ସେ ପ୍ରତିଦିନ ୭୦ କିମି ପାଠ ପଡିବାକୁ ଯାଉଥିଲେ । ସେ ଦ୍ୱାଦଶ ପରେ ଏକ ଜେନେରାଲ ଷ୍ଟୋର ଦେଇଥିଲେ । ଯାହା ଏବେବି ରହିଛି । ଦ୍ୱାଦଶ ପରେ ସେ ଦିଲ୍ଲୀର ହିନ୍ଦୁ କଲେଜରେ ପାଠ ପଢିଥିଲେ । ପାଠପଢା ଖର୍ଚ୍ଚ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ସେ ଅନ୍ୟ କାମ ମଧ୍ୟ କରୁଥିଲେ । ସେ ଟ୍ୟୁସନରେ ପାଠ ପଢାଇବା ସହ ପେଡ୍ ବ୍ଲଗ୍ ଲେଖୁଥିଲେ । ଏପରିକି ସେ ସ୍କୋଲାରସିପ୍ ହାସଲ କରିଥିଲେ ।  ସେ ୟୁଜିସି ନେଟ୍ ପରୀକ୍ଷା ଉତୀନ୍ନ କରିଥିଲେ । ଏପରିକି ସେ ନିଜ କଲେଜରେ ମଧ୍ୟ ଟପ୍ ହୋଇଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ ତାଙ୍କ ମନରେ ୟୁପିଏସସି ପାସ୍ କରିବାର ସ୍ୱପ୍ନ ଉଠିଥିଲା ।

ହିମାଂଶୁ କୋଚିଂ କରିପାରିନଥିଲେ । ସେ ନିଜେ ପାଠପଢୁଥିଲେ ।କିନ୍ତୁ ପ୍ରଥମ ଚେଷ୍ଟାରେ ସେ ଫେଲ୍ ହୋଇଥିଲେ । କାରଣ ପାଠପଢା ସହ ସେ କାମ କରି ଘରକୁ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟ ପଠାଉଥିଲେ । ପରେ ସେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ସମୟ ପାଠ ପଢିଥିଲେ । ଏହାପରେ ସେ ୟୁପିଏସସି ପରୀକ୍ଷା ଦେଇ ସର୍ବଭାରତୀୟ ସ୍ତରରେ ୩୦୪ ରାଙ୍କ୍ ପାଇଥିଲେ ।

   Related Posts