Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୨୬୭ ମୃତ
  • ||
  • ଆସୁଛି ବାତ୍ୟା: ପ୍ରଭାବିତ ହେବ ଓଡ଼ିଶା, ୩ ରାତିରୁ ଉପକୂଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷିବ ଓ ପବନ ବୋହିବ
  • ||
  • ୨୦୧୭ ହତ୍ୟା ଘଟଣାର ଖୋଳତାଡ କରିବ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ, ୪ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ହତ୍ୟା ମାମଲା ରୁଜୁ
  • ||
  • ମିଚିଗାନ ସ୍କୁଲରେ ୧୫ ବର୍ଷର ଛାତ୍ରର ଉନ୍ମତ୍ତକାଣ୍ଡ, ଆଖିବୁଜା ଗୁଳିମାଡ଼ରେ ୩ ମୃତ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ ବରପଦା ନିକଟରେ ଦୁଇ ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ଏନକାଉଣ୍ଟର
  • ||

ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ନିଖୋଜ ୧୭ ମଧ୍ୟରୁ ୧୧ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ, ୨ ଉଦ୍ଧାର ଓ ରେସ୍କ୍ୟୁ ଜାରି

23/10/2021 at 10:14 AM

କିନ୍ନୌର ୨୩/୧୦: ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକ, ପୋର୍ଟର ଏବଂ ନିଖୋଜ ଥିବା ଗାଇଡ୍ ସମେତ ୧୭ ଜଣ ଟ୍ରେକରଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୧ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ଏହି ଲୋକଙ୍କ ନିଖୋଜ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ପାଇବା ପରେ ବାୟୁସେନା ଲାମଖାଗା ପାସରେ ବ୍ୟାପକ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା । ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୧ଟି ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି।

ଗତ ୧୮ ତାରିଖରେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ଲାମଖାଗା ଗିରିପଥରେ ପ୍ରବଳ ତୁଷାରପାତ ଓ ଖରାପ ପାଗ ଯୋଗୁଁ ୧୭ ଜଣ ପର୍ବତାରୋହୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୧ ଜଣ ନିଖୋଜ ହୋଇଯାଇଥିଲେ । ହିମାଚଳ କିନ୍ନୌର ଜିଲ୍ଲାକୁ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ହରସିଲ ସହ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ଲାମଖାଗା ଗିରିପଥକୁ ଯାଇଥିବା ଅଞ୍ଚଳରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୧୧ଜଣଙ୍କ ମୃତଦେହ ମିଳିଥିବା ଅନ୍ୟ ୪ଜଣ ଏବେବି ନିଖୋଜ ଅଛନ୍ତି ।

ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନର ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ୨ଟି ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ହେଲିକପ୍ଟରକୁ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଛି । ୨୦ ତାରିଖରୁ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ଥିବା ଏହି ହେଲିକପ୍ଟର ସହାୟତାରେ ଏନଡିଆରଏଫ୍ ର କର୍ମଚାରୀମାନେ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରଥମ ଦିନ ସମୁଦ୍ର ପତନ ଠାରୁ ୧୯, ୫୦୦ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚରେ ଖୋଜାଖୋଜି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ।

ତା ପରଦିନ ୧୫୦୦ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚରୁ ଖୋଜିବା ପରେ ୪ଜଣଙ୍କ ମୃତଦେହ ମିଳିଥିଲା । ଏହାସହ ଆସାମର ଡୋଗ୍ରା ସ୍କାଉଟ ଓ ଆଇଟିବିପିର ମିଳିତ ପ୍ୟାଟ୍ରୋଲିଙ୍ଗରେ ଅନ୍ୟ ୨ଜଣଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି । ଏହି ମୃତଦେହଗୁଡିକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ପୋଲିସକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ଆହତ ଦୁଇ ପର୍ବତାରୋହୀଙ୍କୁ ହସ୍ପିଟାଲ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି ।

   Related Posts