Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିରୋଧ ପରେ ବାଟକୁ ଆସିଲା ହକି ଇଣ୍ଡିଆ, ଦିଲ୍ଲୀପ ତିର୍କୀ ଆଡହକ୍ କମିଟିର ଚେୟାରମାନେ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଅଗଷ୍ଟ ଦ୍ଵିତୀୟ ସପ୍ତାହରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ଯୁକ୍ତ ୨ ରେଜଲ୍ଟ, ଦଶମ ମାର୍କ ଆଧାରରେ ହେବ ମୂଲ୍ୟାୟନ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ବରମୁଣ୍ଡା ଛକରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଚାଲିଗଲା ନାରାୟଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ମୃତ୍ୟୁ ହାରରେ ସାମାନ୍ୟ ହ୍ରାସ : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନା ନେଲା ୩୭ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୩୫୦୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୋଟ୍‌ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୩୮୦୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • କଟକ : ଜୁଆ ଆଡ୍ଡାରେ ଅଚାନକ ଚଢାଉ, ୧୧ଜଣ ଜୁଆଡି ଗିରଫ
  • ||

ଜୋର୍ ଧରିଲା ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାରେ ହାଇକୋର୍ଟର ସ୍ଥାୟୀ ବେଞ୍ଚ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦାବି

6/08/2018 at 1:15 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୬|୮: ଜୋର୍ ଧରିଲା ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାରେ ହାଇକୋର୍ଟର ସ୍ଥାୟୀ ବେଞ୍ଚ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦାବି । ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶା ଓକିଲ ସଂଘ ଏନେଇ ଆଜି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭେଟିଥିବା ବେଳେ ମୌସୁମୀ ଅଧିବେସନରେ ଠୋସ୍ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ସଂଘ ଦାବି କରିଛି । ସେପଟେ ଏହି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଜୋର୍ ଧରିଛି ରାଜନୀତି ।
ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ଧରି ଏହି ଦାବି, ଅଧାରେ ଳଟକି ଥିବାରୁ ତାକୁ ନେଇ ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶା ଓକିଲ ସଂଘ, ଆଜି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ଭେଟିଛି । ବିଧାନସଭା ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନରେ ଏନେଇ ଠୋସ୍ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ସଂଘ ଦାବି କରିଛି । ବିଶେଷଜ୍ଞ କମିଟି ଗଠନ କରି କେନ୍ଦ୍ର ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭେଟି ତୁରନ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ନିଅନ୍ତୁ । ବିଳମ୍ବ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର କିମ୍ବା ରାଜ୍ୟ ଦୋଷ ଲଦାଲଦି ନହୋଇ, କାର୍ଯ୍ୟକାରୀତା ଉପରେ ତୁରନ୍ତ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ସଂଘ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାବି କରିଛି ।
ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାରେ ହାଇକୋର୍ଟ ବେଞ୍ଚ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ୨୦୧୩ରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର, କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଅବଗତ କରାଇଥିଲେ । ଯାହା ଉପରେ ତର୍ଜମା କରି କେନ୍ଦ୍ର ଆଇନ ବିଭାଗ, ହାଇକୋର୍ଟରୁ ମତାମତ ଲୋଡ଼ିଥିଲେ । ସେପଟେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର, କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଦେଇଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ କେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ବେଞ୍ଚ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ, କେଉଁ କେଉଁ ଜିଲ୍ଲା ଏଥିରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହେବେ ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ଆର୍ଥିକ ବୋଝ କିଭଳି ଭରଣା ହେବ, ସେନେଇ ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ନଥିବା କୁହାଯାଉଛି । ହାଇକୋର୍ଟ ମଧ୍ୟ, କେନ୍ଦ୍ର ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରାଳୟକୁ ତାଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ଦେଇନାହାନ୍ତି । ଯାହାକୁ ନେଇ ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାରେ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜୋର୍ ଧରୁଛି । ସମ୍ବଲପୁର ସହରରେ କୌଣସି ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ପୂରାଇ ଦିଆଯାଉ ନାହିଁ । ଆସନ୍ତା ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସରେ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ ପାଇଁ କୌଣସି ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ପୂରାଇ ନଦେବାକୁ ମଧ୍ୟ ସଂଘ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଆଗକୁ ନିର୍ବାଚନ ଥିବାରୁ ସବୁ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ରୁଟି ସେକିବାରେ ମାତିଛନ୍ତି ।
ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାର ସମ୍ବଲପୁର ଭଳି ବଲାଙ୍ଗିର, କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲାବାସୀ ମଧ୍ୟ ନିଜ ଅଞ୍ଚଳରେ ସ୍ଥାୟୀ ବେଞ୍ଚ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି । ସେହିଭଳି ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାର ବ୍ରହ୍ମପୁର ଏବଂ ଜୟପୁରରେ ମଧ୍ୟ ଅନୁରୂପ ଦାବି ମୁଣ୍ଡ ଟେକୁଛି ।

   Related Posts