Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଗସ୍ତ ପାଇଁ ୧୮ ଜଣିଆ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଘୋଷିତ, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ କେଉଁ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ମିଳିଲା ସ୍ଥାନ
  • ||
  • ରୋହିତ ଶର୍ମା ହେଲେ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆର ନୂତନ ଦିନିକିଆ ଅଧିନାୟକ, ବିରାଟଙ୍କୁ କେବଳ ଟେଷ୍ଟ ଦାୟିତ୍ଵ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷରେ ମାପ ଓ ଓଜନ ନିୟମ ଉଲଂଘନକାରୀଙ୍କଠୁ ଆଦାୟ ହୋଇଛି ୨ କୋଟି ୮୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା : ମନ୍ତ୍ରୀ ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ବାଇଁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡିସେମ୍ବର ୯ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ବିଜେପି ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା : ଇରାଶିଷ୍ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡ୍ରଗ୍ସ ମାଫିଆ ଶେଖ୍ ଆଜବାହାର ବାଲେଶ୍ଵର କୋର୍ଟରେ ହାଜର, ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ସମ୍ପତ୍ତି ଥିବା ନେଇ ମିଳିଛି ପ୍ରମାଣ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଆଖୁ ଖାଇବାକୁ ଆସି କୂଅରେ ଖସିପଡିଲା ଭାଲୁ, ବନ ବିଭାଗ କଲା ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଏସଟିଏଫ୍‌ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ରେ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ମାଫିଆ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ ତାଲିକା
  • ||
  • ଚେନ୍ନାଇ : ତାମିଲନାଡୁ କୁନ୍ନୁରରେ ସିଡିଏସ୍ ବିପିନ ରାଓ୍ବତଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର କ୍ରାସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୃଷି ଋଣ ଛାଡ ସହ ଫସଲ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଲାଗି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ୟାକେଜ ଦାବି କଲା କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ବଢିବ ଶକ୍ତି, ଚାନ୍ଦୀପୁର ଘାଟିରୁ ‘ବ୍ରହ୍ମୋସ’ର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ
  • ||

ଜର୍ମାନରେ ହିଜିବୁଲ୍ଲା ନିଷିଦ୍ଧ,ଆତଙ୍କବାଦ ସଙ୍ଗଠନ ଘୋଷଣା କଲେ ସରକାର

30/04/2020 at 4:36 PM

ବର୍ଲିନ୍:  ଜର୍ମାନରେ ଇରାନ ସମର୍ଥିତ ଆତଙ୍କବାଦ ହିଜିବୁଲ୍ଲା ଉପରେ ଗୁରୁବାର କଡା କଟକଣା ଜାରି ହୋଇଛି। ଜର୍ମାନ ମାଟିରୁ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଆତଙ୍କବାଦ ଗତିବିଧିକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦିଆଯିବନି ବୋଲି ଆନ୍ତରିକ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଘୋଷଣା କରିଥିବା ବେଳେ ହିଜିବୁଲକୁ ଆତଙ୍କବାଦ ସଙ୍ଗଠନ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। କଟକଣା ଜାରି ପରେ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଥିବା ମସଦିଜମାନଙ୍କ ଉପରେ ପୋଲିସ ଚଢଉ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି।

ଜର୍ମାନ ଶୀର୍ଷ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଦେସରେ ପ୍ରାୟ ୧୦୫୦ ଜଣ ହିଜିବୁଲ୍ଲା ଚରମପନ୍ଥୀ ଅଛନ୍ତି। ଏମାନଙ୍କୁ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଘୋଷଣା ଲାଗି ଆମେରିକା ଅନେକ ଦିନରୁ ଚାପ ପକାଇ ଆସୁଥିଲା। ତେବେ ଜର୍ମାନ ହିଜିବୁଲ୍ଲା ରାଜନୈତିକ ଗୋଷ୍ଠୀ ଓ ସୈନ୍ୟ ସମୂଦାୟକୁ ପୃଥକ  ଦେଖି ଆସୁଥିଲା। ତେବେ ଜର୍ମାନ ଆନ୍ତରିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ହୋର୍ଟ ସୋହୋଫର ହିଜିବୁଲ୍ଲାର ଯେକୌଣସି ପ୍ରକାର ଗତିବିଧି ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇଥିବା ମୁଖପାତ୍ର ତାଙ୍କ ଟ୍ୱିଟର ହ୍ୟାଣ୍ଡଲରେ ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି।

ଜର୍ମାନ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ବିଭିନ୍ନ ଇହୁଦୀ ସମୂହ ଐତିହାସିକ ବୋଲି କହିବା ସହ ସ୍ୱାଗତ କରିଛନ୍ତି। ୟୁରୋପର ଅନ୍ୟ ଦେଶମାନେ ମଧ୍ୟ ଜର୍ମାନ ପଦକ୍ଷେପର ଏବେ ଅନୁକରଣ କରିବେ ବୋଲି ଇହୁଦୀ ସମୂଦାୟ ଆଶାବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ୟୁରିପୀୟ ସଂଘ ହିଜିବୁଲ୍ଲାର ସୈନ୍ୟ ସମୂହକୁ ଆତଙ୍କବାଦ ସହ ସମ୍ପୃକ୍ତ ରଖି ଆସିଛି। ବିଶେଷ କରି ସିରିଆରେ ହିଜିବୁଲ୍ଲାର ଗତିବିଧିକୁ ନେଇ ଚାନ୍ସେଲର ଏଞ୍ଜେଲା ମାର୍କେଲ  ଗତ ଡିସେମ୍ବରରେ ସଂସଦକୁ ସୂଚିତ କରିଥିଲେ। ସେହି ଅନୁସାରେ ଜର୍ମାନ ମାଟିରୁ ହିଜୁବୁଲ୍ଲାର ସମସ୍ତ ଗତିବିଧି ସମାପ୍ତ କରିବା ଲାଗି ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆ ଯାଇଥିବାର ଜଣାପଡିଛି।

   Related Posts