Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସିଦ୍ଧୁଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପତ୍ର ସ୍ଵୀକାର କଲେନି କଂଗ୍ରେସ ହାଇକମାଣ୍ଡ, ନିଜ ସ୍ତରରେ ସମାଧାନ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ନେତାଙ୍କୁ ଦେଲେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • IPL 2021: ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସର ବିଜୟରେ ଲାଗିଲା ବ୍ରେକ୍, ପନ୍ତଙ୍କ ଟିମ୍‌କୁ ୩ ଓ୍ଵିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ୍ ରାଇଡର୍ସ
  • ||
  • କଂଗ୍ରେସରେ ମିଶିଲେ କହ୍ନେୟା କୁମାର ଓ ଜିଗ୍ନେଶ ମେଓ୍ଵାଣୀ, ରାହୁଲଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଗ୍ରହଣ କଲେ ସଦସ୍ୟତା
  • ||
  • ହରିୟାଣା ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅନିଲ ବିଜଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟବସ୍ଥା ଗୁରୁତର, ଦିଲ୍ଲୀ ଏମ୍ସରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଅଂଳେଇ ମନ୍ଦିରରୁ ଦାନବାକ୍ସ ଉଠାଇନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲା ସୁନାବେଡ଼ା ଟିଟିଏସରେ ଛାତ୍ର ଅଶାନ୍ତି, ଷ୍ଟାଇପେଣ୍ଡ ଟଙ୍କା ନମିଳିବାରୁ ବିକ୍ଷୋଭ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର : ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ଦ୍ଵାରା ୪ ଚୋରା ଦେଶୀ ମଦ ବେପାରୀ ଗିରଫ, ୨ଶହ ଲିଟରରୁ ଅଧିକ ଦେଶୀ ମଦ ଜବତ
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ଘଷିପୁରା ଥାନା ଦୀପପାଳ ଗାଁରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା, ଘର ଭିତରୁ ମିଳିଲା ନବ ବିବାହିତାଙ୍କ ମୃତଦେହ, ବାପଘର ପକ୍ଷରୁ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ଧରାକୋଟ ଥାନା ସୁଂଦୁରିଆପଲି ଗାଁ ନିକଟ ଋଷିକୁଲ୍ୟା ନଦୀରେ ବୁଡି ବୃଦ୍ଧା ମୃତ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ବୁଡିଗଲେ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୭୯ ମୃତ
  • ||

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ୬ଟି ପରାମର୍ଶ

10/05/2020 at 9:51 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୧୦/୫: ପ୍ରତି ପଞ୍ଚାୟତରେ ଖୋଲିଛି କ୍ବାରାଣ୍ଟାଇନ ସେଣ୍ଟର । ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକମାନେଏବେ ଏହି କ୍ବାରାଣ୍ଟାଇନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ରହୁଛନ୍ତି। ତେବେ ଗାଁ ମୁଣ୍ଡ ଏହି କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପରିବାର ଲୋକେ ଟହଲ ମାରୁଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ଯାହାକି ସଂକ୍ରମଣ ଡେଇଁବା ଆଶଙ୍କା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ସେପଟେ କ୍ବାରାଣ୍ଟାଇନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ବାରମ୍ବାର ଗଣ୍ଡଗୋଳ ସୃଷ୍ଟି ହେବା ସେଠାରେ ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି।

ଜଗ୍‌ତ୍‌ସିଂହପୁର ଜିଲ୍ଲା ଏସଭିଏମ କଲଜରେ ହୋଇଥିବା ସଙ୍ଗରୋଧ କେନ୍ଦ୍ର। ୨୦୦ରୁ  ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ପ୍ରବାସୀ ଏଠାରେ କ୍ବାରାଣ୍ଟାଇନରେ ରହିଛନ୍ତି। କ୍ବାରାଣ୍ଟାଇନ କେନ୍ଦ୍ର ନିକଟକୁ କେହି ନଯିବା ପାଇଁ ନିୟମ ରହିଛି। ସେଥିପାଇଁ ଏଠାରେ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି କରାଯାଇଛି । ହେଲେ ନିୟମ ତା ବାଟରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ତା ବାଟରେ। ସଙ୍ଗରୋଧରେ ରହିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଦେଖି କରିବାକୁ କିଏ ବିସ୍କୁଟ କୁରକୁରେ ଧରି ପହଞ୍ଚିଲାଣି ତ ଆଉ ଏ କିଏ ସୁରଟ ମୁମ୍ବାଇରୁ ପୁଅ ଆଣିଥିବା ଜିନିଷପତ୍ର ଘରକୁ ନେବାକୁ ଆସିଲାଣି। କେବଳ ଜଗ୍‌ତସିଂହପୁରରେ ନୁହେଁ ସବୁ ଗାଁରେ ଚାଲିଛି। ମାନେ କ୍ବାରାଣ୍ଟାଇନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଟହଲ ମାରୁଛନ୍ତି ସଂପର୍କିୟମାନେ।

ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଆମେ ଦେଖାଇଥିଲୁ ଭଦ୍ରକ ଓ ଗଞ୍ଜାମରେ ସମାନ ଘଟଣାମାନ। କ୍ବାରାଣ୍ଟାଇନ କେନ୍ଦ୍ର ବାଡ଼ ଏପାଖସେପାଖରେ ଚାଲିଛି ବାର୍ତ୍ତାଳାପ। ସେମିତି ତରକାରୀ ଦିଆନିଆ। ଏମିତି ହେଲେ ସଂକ୍ରମଣ ଡେଇଁବା ଆଶଙ୍କା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ସେଥିପାଇଁ ସଂଗରୋଧରେ ରହୁଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କୁ କିଛି ପରାମର୍ଶ ବି ଦେଇଛନ୍ତି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ  ନବ ଦାସ । ୧ – ସଂଗରୋଧ ଶିବିର ବାହାରକୁ ଯାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ ୨- ଶିବିରକୁ କାହାକୁ ଡାକନ୍ତୁ ନାହିଁ ।୩-  ନିଜ ସାଥିରେ ଆଣିଥିବା ଜିନିଷ, ଲୁଗାପଟା, ଉପହାର ଆଦି ଘରକୁ ପଠାନ୍ତୁ ନାହିଁ। ୪ – ଅନ୍ୟର ବିଛଣା ପାଖକୁ ଯାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ ୫- ଅନ୍ୟର ଜିନିଷପତ୍ର  ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ୬-  ଏଣେତେଣେ ଛେପ ଖଙ୍କାର ନପକାଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ସରକାରୀ ନିୟମ ନମାନିଲେ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ଦଣ୍ଡ ମିଳିବ ବୋଲି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ।

ସେପଟେ ଆଠଗଡ଼: ତିଗିରିଆ ବ୍ଳକ ଭୀରୁଡ଼ା   ପଞ୍ଚାୟତରେ କ୍ବାରାଣ୍ଟାଇନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଯୁବକଙ୍କ ଉନ୍ମତ୍ତ କାଣ୍ଡ ।ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଭଙ୍ଗାରୁଜା  କରିବା ସହିତ କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନ୍ ରେ ଥିବା ପ୍ରବାସୀଙ୍କ  ପାଇଁ ହୋଇଥିବା ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ଜଣେ ଯୁବକ ଫିଙ୍ଗାଫୋପୋଡା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ପୋଲିସ  ମଦ୍ୟପ ଅଜିତ୍ ରାଉତରାୟଙ୍କୁ ଥାନାରେ ଅଟକ ରଖିଛି ତିଗିରିଆ ପୋଲିସ।

   Related Posts