Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟିକା ପାଇଁ ଗ୍ଲୋବାଲ୍‌ ଟେଣ୍ଡର: ୧୯ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠନ ହେଲା କମିଟି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ବଢୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୯୬୨ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କରୋନାର ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଯୋଗୀ ଆୟୁଷ-୬୪, ଏହି କେନ୍ଦ୍ରରେ ମିଳୁଛି ମାଗଣାରେ
  • ||
  • ଶାମଲୀ : ଲଜ୍ଜାଜନକ ଦୃଶ୍ୟ, ଅଳିଆ ବୁହା ଗାଡିରେ ଶ୍ମଶାନଘାଟ ଗଲା ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଟିକା ପାଇଁ ହେବ ଗ୍ଲୋବାଲ୍‌ ଟେଣ୍ଡର, ରାଜ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ରାହୁଲ ଭୋରାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ପତ୍ନୀ ସେୟାର କଲେ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ଭିଡିଓ… କେମିତି ଅକ୍ସିଜେନ୍ ଟିକିଏ ପାଇଁ ହେଉଥିଲେ ଛଟପଟ
  • ||
  • ମଥୁରା : କରୋନାରେ ହେମାମାଳିନୀଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସଚିବଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ଟ୍ବିଟ୍ କରି ଅଭିନେତ୍ରୀ ଦେଲେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି
  • ||
  • ଭୁବନ : ଦୀର୍ଘ ୭ଘଣ୍ଟା ବନ୍ଦ ଘରେ ପଡିରହିଲା ମୃତଦେହ, କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଆଶଙ୍କାରେ ପାଖ ମାଡିଲେନି ପରିବାର
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ରୋଗୀଙ୍କୁ ଲାଞ୍ଚ ମାଗିବା ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, SDMOଙ୍କୁ ସୋ-କଜ୍ ନୋଟିସ୍ ପରେ ପଠାଗଲା ଡେପୁଟେସନରେ, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ ସସ୍‌ପେଣ୍ଡ
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବାଦ : ଅକ୍ସିଜେନ୍ ଟ୍ୟାଙ୍କର ଡ୍ରାଇଭର ଭୁଲିଗଲା ହସ୍ପିଟାଲ ରାସ୍ତା, ଅକ୍ସିଜେନ୍ ଅଭାବରୁ ଚାଲିଗଲା ୭ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||

ଏଡ୍‌ସରୁ ଅଧିକ ଭୟଙ୍କର ଏହି ରୋଗ, ଜାଣନ୍ତୁ ଲକ୍ଷଣ

8/02/2019 at 4:24 PM

ସାଧାରଣତଃ ଆଜିକାଲିରଧାଁ ଦୌଡ ଜୀବନରେ ଲୋକେ ନିଜ ସ୍ୱାସ୍ଥର ଦେଖା ରଖା ଠିକ ଭାବେ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ଏହି କାରଣରୁ ଅନେକ ରୋଗର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ। ତେବେ ଜାଣନ୍ତୁ ଏମିତି ଏକ ରୋଗ ବିଷୟରେ ଯାହା ଏଡ୍ସ ଭଳି ମାରାତ୍ମକ ରୋଗ ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଭୟଙ୍କର । ବିଶ୍ବ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ(WHO)ର ଗବେଷଣା ଅନୁସାରେ ଏଡ୍‌ସଠୁ ଅଧିକ ମାରାତ୍ମକ ହେପେଟାଇଟ୍‌ସ B ରୋଗ ହୋଇଥାଏ ।  

ଆକ୍ରାନ୍ତ ରକ୍ତ ବ୍ୟାପିଲେ କିମ୍ୱା ଆକ୍ରାନ୍ତ ନିଜ ପାର୍ଟନର ସହ ଶାରିରୀକ ସଂପର୍କ ରଖିଲେ ଏହି ଭାଇରସ ଶରୀରରେ ବ୍ୟାପିଥାଏ। ରିସର୍ଚ୍ଚ ଅନୁସାରେ ଏହା ଲିଭରକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେଇଥାଏ। ଏହାଦ୍ବାରା ଲିଭର ଫେଲୁଅର କିମ୍ୱା କ୍ୟାନସର ହୋଇଥାଏ। ଏହି ରୋଗ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଭୟଙ୍କର ହୋଇଥାଏ। ଏହା ଏମିତି ଏକ ରୋଗ ଯାହା ଶରୀରରେ ଏଚବିଭି HBV ଭାଇରସ ବ୍ୟାପିବାର କାରଣ ହୋଇଥାଏ। ଏହି ରୋଗ ହେଲେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକେ ଜାଣିପାରନ୍ତି ନାହିଁ। ତେବେ ଏହି ରୋଗର ସଂକେତ ସବୁ କଣ ଜାଣନ୍ତୁ।

ପରିସ୍ରାର ରଂଗ ବ୍ରାଉନ ବା ଅରେଞ୍ଜ ହେବା, ଆଖିର ରଂଗ ହଳଦିଆ ହେବା, ଅଧିକ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜ୍ବର ହେବା, ସବୁବେଳେ ଥକା ଲାଗିବା କିମ୍ୱା ଅସୁସ୍ଥ ରହିବା, ବାନ୍ତି ହେବା, ଏହି ରୋଗ ହେଲେ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପାଖକୁ ଯିବା ଉଚିତ୍‌।

ହେପେଟାଇଟ୍‌ସ Bର ଉପଚାର ଆଜିଦିନରେ ଭାରି କଷ୍ଟକର। ବୟସ୍କ ଲୋକ କିମ୍ୱା ନବଜାତ ଶିଶୁ ପାଇଁ ଏହି ରୋଗର ଉପଚାର ଉପଲବ୍ଧ ନାହିଁ। ଏହାର ଏମିତି ଉପଚାର ଅଛି ଯାହା ଲିଭରରେ ଭାଇରସକୁ କେବଳ କମ କରାଯାଇପାରିବ। ଲିଭରରେ ଭାଇରସ ବ୍ୟାପିବା କମ ହେଲେ ଲିଭରର ବିଶେଷ କ୍ଷତି ହେବ ନାହିଁ।

 

   Related Posts