Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପରଲୋକରେ ଦିବଙ୍ଗତ ଅଭିନେତା ବିଜୟ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ମାଆ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ପହଞ୍ଚିଲା ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୋଭିସିଲ୍ଡ ଟିକା, ୧୮ ବର୍ଷରୁ ୪୪ ବର୍ଷ ବୟସ୍କଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ
  • ||
  • କୁକୁର ଆକ୍ରମଣରେ ହରିଣ ଗୁରୁତର, ଉଦ୍ଧାର କଲେ ଗାଁ ଲୋକେ…
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଘର ବାହାରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ମାଡିଗଲା ଟ୍ରକ୍, ସ୍ତ୍ରୀ ମୃତ, ସ୍ବାମୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : କୋଭିଡ୍ କଟକଣା ଉଲଂଘନ କରି ଗାଁରେ ଚାଲିଥିଲା ବାହାଘର ଭୋଜିଭାତ, ବନ୍ଦ କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ଚୋରି କରୁଥିଲା ବିଦ୍ୟୁତ ଖୁଣ୍ଟ, ଗାଁ ଲୋକଙ୍କ ହାତରେ ଧରାପଡିଲା ଚୋର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୨୧ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୨୧୬୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ୧୧ ହଜାର ଉପରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୧,୮୦୭ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • କମିଲା ତାତି : ଆଜି ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲାରେ ବଜ୍ରପାତ ସହ କୁଆପଥର ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବାକୁ ରାଜ୍ୟରେ ସାପ୍ତାହିକ ସଟ୍‌ଡାଉନ୍, ଜରୁରୀ ସେବାକୁ ଛାଡ଼ିଦେଲେ ସବୁ ବନ୍ଦ
  • ||

ସମ୍ପତ୍ତି ଲୋଭରେ ସଂପର୍କ ଭୁଲିଗଲେ ସଂପର୍କୀୟ: ଜୋର ଜବରଦସ୍ତ କରି ଛଡ଼ାଇ ନେଲେ ଘର-ଦ୍ବାର ଏବଂ ଜମି-ବାଡି, ଏବେ ବୁଢ଼ା-ବୁଢ଼ୀ ଦୁ​‌ହେଁ​‌ ସ୍କୁଲ ବାରଣ୍ଡାରେ କାଟୁଛନ୍ତି ଜୀବନ,

2/11/2020 at 7:30 PM

ଯାଜପୁର୨/୧୧: ବସ୍ତୁବାଦି ଦୁନିଆରେ ଦିନକୁ ଦିନ ହଜି ଯାଉଛି ମାନବିକତା। ସମ୍ପତ୍ତି ଲୋଭରେ ମଣିଷ ଭୁଲି ଯାଉଛି ସଂପର୍କ । ଯାଜପୁର ଜିଲ୍ଲା ଦଶରଥପୁର ବ୍ଲକ୍ ବିରଜାପୁର ପଂଚାୟତର ବରହଟା ଗ୍ରାମରେ ଏଭଳି ଏକ ଘଟଣା ଘଟିଛି । ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ପରିବାରର ସମ୍ପତ୍ତି ଓ ଘର ଦ୍ୱାରକୁ ଜୋର ଜବରଦସ୍ତ କବଜା କରି ନେଇଛନ୍ତି ତାଙ୍କ ସଂପର୍କୀୟ । ଫଳରେ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ପରିବାର କେତେବେଳେ ସ୍କୁଲ ପିଣ୍ଡା ତ ଆଉ କେତେ ଗାଁର ପରିତ୍ୟକ୍ତ ଘର ପାଲିଟିଛି ଏମାନଙ୍କ  ବାସସ୍ଥାନ । ଏପଟେ ନ୍ୟାୟ ନମିଳିଲେ ଜୀବନ ହାରିବା ହିଁ ଶେଷ ରାସ୍ତା ବୋଲି କୋହ ଭରା ସ୍ୱରରେ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଦମ୍ପତ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । 

ବରହଟା ଗ୍ରାମର ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ସନାତନ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ବାପାଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ପରେ ପରିବାର ଚଳାଇବା କଷ୍ଟ ହେବାରୁ ସ୍ତ୍ରୀ ଓ ପିଲାଙ୍କୁ ଧରି ଚାଲି ଯାଇଥିଲେ ପୁରୀ । ସେଠାରେ ଭିକ୍ଷାବୃତି କରି ଉଭୟ ସ୍ୱାମୀ- ସ୍ତ୍ରୀ ଚଳି ଆସୁଥିଲେ । କିନ୍ତୁ କରୋନା ଯୋଗୁଁ ମନ୍ଦିର ବନ୍ଦ ହେବାରୁ ଭିକ୍ଷା ବୃତ୍ତି ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଫଳରେ ନିରାଶ ହୋଇ ଘର ଭଡା ନପାଇ ଗାଁକୁ ଫେରି ଆସିଥିଲେ । ଆଶା ରଖିଥିଲେ ନିଜର ପୈତୃକ ଘରେ ରହି ଦୁଃଖେ କଷ୍ଟେ ଚଳିଯିବେ , ‌କିନ୍ତୁ ଭାଗ୍ୟର ବିଡମ୍ବନା ବିଚିତ୍ର । ନିଜ ଘରେ ମୁଣ୍ଡ ଗୁଞ୍ଜିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଦେଲେନି ସଂପର୍କୀୟ । ଦୃଷ୍ଟି ବାଧିକ ସ୍ୱାମୀକୁ ଧରି ପତ୍ନୀ  ଶେଷରେ ସ୍କୁଲ ପିଣ୍ଡାକୁ  ଆଦରି ନେଲେ । ତେବେ ଏଭଳି ଯନ୍ତ୍ରଣାକୁ ଛାତିରେ ଜାବୁଡି ଧରି ବହୁ କଷ୍ଟରେ ଦୁଇ ମାସ ହେଲାଣି ଚଳି ଆସୁଛନ୍ତି ଏହି ଦମ୍ପତି । ଶେଷରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ମଧ୍ୟ ନିଜର ଦୁଃଖ  ଜଣାଇଥିଲେ । ହେଲେ ତାଙ୍କ କଥାକୁ କେହି ଶୁଣିନଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି ସେମାନେ ।

ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ସନାତନ ପେଟ ପାଇଁ ୩୦ ବର୍ଷ ହେଲା ପୁରୀରେ ଭିକ୍ଷାବୃତି କରୁଥିବା ବେଳେ ଗାଁରେ ‌ତାଙ୍କ ପୈତୃକ ସମ୍ପତ୍ତିକୁ ମାଡି ବସିଛନ୍ତି ସଂପକୀୟ । ସନାତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଜରିଆରେ ପାଇଥିବା ଆବାସ ଗୃହକୁ ମଧ୍ୟକୁ ଜୋର ଜବରଦସ୍ତ ଦଖଲ କରି ନେଇଛନ୍ତି ସଂର୍ପକୀୟ । ଉଭୟ ସ୍ୱାମୀସ୍ତ୍ରୀ ନିଜ ଘରକୁ ପଶିବାକୁ ଜିଦ ଧରିବାକୁ ତାଙ୍କ ଘର ବାହାର କରି ଦିଆଯିବା ସହ ମାଡ ମାରିବାକୁ ପଛାଇ ନାହାନ୍ତି ।

ଯାହାକୁ ନେଇ ଗ୍ରାମବାସୀ ବିରୋଧ କରିବା ସହ ଗାଁ ମୁରବୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ସନାତନଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ଦେବାକୁ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଜମି ମାଡିବସିଥିବା ସଂର୍ପକୀୟ ସମ୍ପତି ଦେବାକୁ ରାଜି ହୋଇନଥିଲେ । ନ୍ୟାୟ ପାଇଁ ବୃଦ୍ଧ ଦମ୍ପତି ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଭେଟି ନ୍ୟାୟ ଭିକ୍ଷା କରିବା ସହ ନିଜର ସୁରକ୍ଷା ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟ ପଟେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଚକ୍ରବର୍ତୀ ସିଂ ରାଠୋର ବୃଦ୍ଧ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ଅଭିଯୋଗକୁ ପ୍ରଶାସନ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଛି । ଏବଂ ତୁରନ୍ତ ଏନେଇ ତଦନ୍ତ କରାଯାଇ ଉଚିତ ନ୍ୟାୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts