Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁଣି ନକଲି ଘିଅ କାରଖାନାରେ ରେଡ୍‌, ମାଲିକ ଫେରାର
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଆଗରେ ମାଆ ଓ ପୁଅଙ୍କ ଆତ୍ମାହୁତି ଉଦ୍ୟମ ଘଟଣା: ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ରଖିଲା ଜଗତସିଂହପୁର ପୋଲିସ
  • ||
  • ଲିଭର ପ୍ରତ୍ୟାରୋପଣ ପାଇଁ ସମ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲ ଓ ଏସିଆନ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ ଅଫ ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରୋଏନଟେରୋଲୋଜି (ଏଆଇଜି ) ମଧ୍ୟରେ ବୁଝାମଣା ସ୍ଵାକ୍ଷରିତ
  • ||
  • ଆନ୍ଦୋଳନରତ କୃଷକଙ୍କୁ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହାଙ୍କ ସନ୍ଦେଶ, ସରକାର ଆପଣଙ୍କ ଦାବି ଓ ସମସ୍ୟା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ମାସ ପାଇଁ ଗାଇଡ୍‌ ଲାଇନ୍ ଜାରି କଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର
  • ||
  • ଭାଇ ହେଲା ଭଗାରୀ: ଜମିବାଡି ଲୋଭରେ ନିଜ ରକ୍ତ ସଂପର୍କର ଭାଇ-ପୁତୁରାକୁ ଦେଲା ହାଣି
  • ||
  • ଅଭୟକାନ୍ତଙ୍କ ଲିଙ୍କ୍‌ର ଖୋଳତାଡ଼: ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଯିବ ନୋଟିସ୍, କିଏ ବଫାଦାର- କିଏ ଗଡ଼ ଫାଦର?
  • ||
  • ପରୀ ହତ୍ୟା ମାମଲା: ଅରୁଣ ବୋଥ୍ରାଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ୫ ଜଣିଆ ଏସ୍‌ଆଇଟି ଟିମ୍‌ ଗଠିତ, ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କୁ ଅବଗତ କଲେ ସରକାର
  • ||
  • ସୋର : ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରୁ ଲୁଟ୍ ହୋଇଥିବା ୪ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମିଳିଲା ଚାଉଳ ଡବାରୁ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ମଞ୍ଚାରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଲାଗିଗଲା ନିଆଁ, ପୋଡି ହୋଇ ମହିଳା ଗୁରୁତର
  • ||

ସମ୍ପତ୍ତି ଲୋଭରେ ସଂପର୍କ ଭୁଲିଗଲେ ସଂପର୍କୀୟ: ଜୋର ଜବରଦସ୍ତ କରି ଛଡ଼ାଇ ନେଲେ ଘର-ଦ୍ବାର ଏବଂ ଜମି-ବାଡି, ଏବେ ବୁଢ଼ା-ବୁଢ଼ୀ ଦୁ​‌ହେଁ​‌ ସ୍କୁଲ ବାରଣ୍ଡାରେ କାଟୁଛନ୍ତି ଜୀବନ,

2/11/2020 at 7:30 PM

ଯାଜପୁର୨/୧୧: ବସ୍ତୁବାଦି ଦୁନିଆରେ ଦିନକୁ ଦିନ ହଜି ଯାଉଛି ମାନବିକତା। ସମ୍ପତ୍ତି ଲୋଭରେ ମଣିଷ ଭୁଲି ଯାଉଛି ସଂପର୍କ । ଯାଜପୁର ଜିଲ୍ଲା ଦଶରଥପୁର ବ୍ଲକ୍ ବିରଜାପୁର ପଂଚାୟତର ବରହଟା ଗ୍ରାମରେ ଏଭଳି ଏକ ଘଟଣା ଘଟିଛି । ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ପରିବାରର ସମ୍ପତ୍ତି ଓ ଘର ଦ୍ୱାରକୁ ଜୋର ଜବରଦସ୍ତ କବଜା କରି ନେଇଛନ୍ତି ତାଙ୍କ ସଂପର୍କୀୟ । ଫଳରେ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ପରିବାର କେତେବେଳେ ସ୍କୁଲ ପିଣ୍ଡା ତ ଆଉ କେତେ ଗାଁର ପରିତ୍ୟକ୍ତ ଘର ପାଲିଟିଛି ଏମାନଙ୍କ  ବାସସ୍ଥାନ । ଏପଟେ ନ୍ୟାୟ ନମିଳିଲେ ଜୀବନ ହାରିବା ହିଁ ଶେଷ ରାସ୍ତା ବୋଲି କୋହ ଭରା ସ୍ୱରରେ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଦମ୍ପତ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । 

ବରହଟା ଗ୍ରାମର ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ସନାତନ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ବାପାଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ପରେ ପରିବାର ଚଳାଇବା କଷ୍ଟ ହେବାରୁ ସ୍ତ୍ରୀ ଓ ପିଲାଙ୍କୁ ଧରି ଚାଲି ଯାଇଥିଲେ ପୁରୀ । ସେଠାରେ ଭିକ୍ଷାବୃତି କରି ଉଭୟ ସ୍ୱାମୀ- ସ୍ତ୍ରୀ ଚଳି ଆସୁଥିଲେ । କିନ୍ତୁ କରୋନା ଯୋଗୁଁ ମନ୍ଦିର ବନ୍ଦ ହେବାରୁ ଭିକ୍ଷା ବୃତ୍ତି ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଫଳରେ ନିରାଶ ହୋଇ ଘର ଭଡା ନପାଇ ଗାଁକୁ ଫେରି ଆସିଥିଲେ । ଆଶା ରଖିଥିଲେ ନିଜର ପୈତୃକ ଘରେ ରହି ଦୁଃଖେ କଷ୍ଟେ ଚଳିଯିବେ , ‌କିନ୍ତୁ ଭାଗ୍ୟର ବିଡମ୍ବନା ବିଚିତ୍ର । ନିଜ ଘରେ ମୁଣ୍ଡ ଗୁଞ୍ଜିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଦେଲେନି ସଂପର୍କୀୟ । ଦୃଷ୍ଟି ବାଧିକ ସ୍ୱାମୀକୁ ଧରି ପତ୍ନୀ  ଶେଷରେ ସ୍କୁଲ ପିଣ୍ଡାକୁ  ଆଦରି ନେଲେ । ତେବେ ଏଭଳି ଯନ୍ତ୍ରଣାକୁ ଛାତିରେ ଜାବୁଡି ଧରି ବହୁ କଷ୍ଟରେ ଦୁଇ ମାସ ହେଲାଣି ଚଳି ଆସୁଛନ୍ତି ଏହି ଦମ୍ପତି । ଶେଷରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ମଧ୍ୟ ନିଜର ଦୁଃଖ  ଜଣାଇଥିଲେ । ହେଲେ ତାଙ୍କ କଥାକୁ କେହି ଶୁଣିନଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି ସେମାନେ ।

ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ସନାତନ ପେଟ ପାଇଁ ୩୦ ବର୍ଷ ହେଲା ପୁରୀରେ ଭିକ୍ଷାବୃତି କରୁଥିବା ବେଳେ ଗାଁରେ ‌ତାଙ୍କ ପୈତୃକ ସମ୍ପତ୍ତିକୁ ମାଡି ବସିଛନ୍ତି ସଂପକୀୟ । ସନାତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଜରିଆରେ ପାଇଥିବା ଆବାସ ଗୃହକୁ ମଧ୍ୟକୁ ଜୋର ଜବରଦସ୍ତ ଦଖଲ କରି ନେଇଛନ୍ତି ସଂର୍ପକୀୟ । ଉଭୟ ସ୍ୱାମୀସ୍ତ୍ରୀ ନିଜ ଘରକୁ ପଶିବାକୁ ଜିଦ ଧରିବାକୁ ତାଙ୍କ ଘର ବାହାର କରି ଦିଆଯିବା ସହ ମାଡ ମାରିବାକୁ ପଛାଇ ନାହାନ୍ତି ।

ଯାହାକୁ ନେଇ ଗ୍ରାମବାସୀ ବିରୋଧ କରିବା ସହ ଗାଁ ମୁରବୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ସନାତନଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ଦେବାକୁ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଜମି ମାଡିବସିଥିବା ସଂର୍ପକୀୟ ସମ୍ପତି ଦେବାକୁ ରାଜି ହୋଇନଥିଲେ । ନ୍ୟାୟ ପାଇଁ ବୃଦ୍ଧ ଦମ୍ପତି ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଭେଟି ନ୍ୟାୟ ଭିକ୍ଷା କରିବା ସହ ନିଜର ସୁରକ୍ଷା ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟ ପଟେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଚକ୍ରବର୍ତୀ ସିଂ ରାଠୋର ବୃଦ୍ଧ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ଅଭିଯୋଗକୁ ପ୍ରଶାସନ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଛି । ଏବଂ ତୁରନ୍ତ ଏନେଇ ତଦନ୍ତ କରାଯାଇ ଉଚିତ ନ୍ୟାୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts