Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟିକା ପାଇଁ ଗ୍ଲୋବାଲ୍‌ ଟେଣ୍ଡର: ୧୯ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠନ ହେଲା କମିଟି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ବଢୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୯୬୨ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କରୋନାର ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଯୋଗୀ ଆୟୁଷ-୬୪, ଏହି କେନ୍ଦ୍ରରେ ମିଳୁଛି ମାଗଣାରେ
  • ||
  • ଶାମଲୀ : ଲଜ୍ଜାଜନକ ଦୃଶ୍ୟ, ଅଳିଆ ବୁହା ଗାଡିରେ ଶ୍ମଶାନଘାଟ ଗଲା ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଟିକା ପାଇଁ ହେବ ଗ୍ଲୋବାଲ୍‌ ଟେଣ୍ଡର, ରାଜ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ରାହୁଲ ଭୋରାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ପତ୍ନୀ ସେୟାର କଲେ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ଭିଡିଓ… କେମିତି ଅକ୍ସିଜେନ୍ ଟିକିଏ ପାଇଁ ହେଉଥିଲେ ଛଟପଟ
  • ||
  • ମଥୁରା : କରୋନାରେ ହେମାମାଳିନୀଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସଚିବଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ଟ୍ବିଟ୍ କରି ଅଭିନେତ୍ରୀ ଦେଲେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି
  • ||
  • ଭୁବନ : ଦୀର୍ଘ ୭ଘଣ୍ଟା ବନ୍ଦ ଘରେ ପଡିରହିଲା ମୃତଦେହ, କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଆଶଙ୍କାରେ ପାଖ ମାଡିଲେନି ପରିବାର
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ରୋଗୀଙ୍କୁ ଲାଞ୍ଚ ମାଗିବା ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, SDMOଙ୍କୁ ସୋ-କଜ୍ ନୋଟିସ୍ ପରେ ପଠାଗଲା ଡେପୁଟେସନରେ, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ ସସ୍‌ପେଣ୍ଡ
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବାଦ : ଅକ୍ସିଜେନ୍ ଟ୍ୟାଙ୍କର ଡ୍ରାଇଭର ଭୁଲିଗଲା ହସ୍ପିଟାଲ ରାସ୍ତା, ଅକ୍ସିଜେନ୍ ଅଭାବରୁ ଚାଲିଗଲା ୭ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||

ହୃତ୍‌ପିଣ୍ଡ ନେଇ ଯାଉଥିବା ହେଲିକପ୍ଟର କ୍ରାସ୍‌, ତଥାପି ରୋଗୀଙ୍କ ପାଖରେ ସୁରକ୍ଷିତ ପହଞ୍ଚିଲା…

10/11/2020 at 10:55 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୦/୧୧: ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ରୋଗୀ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିଲା ହାର୍ଟ। ହୃତପିଣ୍ଡ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ବଞ୍ଚିଗଲା ରୋଗୀର ଜୀବନ। କିନ୍ତୁ ହୃତ୍‌ପିଣ୍ଡ ପହଞ୍ଚିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଏକ ପ୍ରକାର ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଦମକଳବାହିନୀ ଓ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ ଏହାକୁ ସମ୍ଭବ କରି ଦେଖାଇଥିଲେ।

ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଏକ ଅଗଷ୍ଟା ଓ୍ବେଷ୍ଟ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ହେଲିକପ୍ଟର ସ୍ୟାନ୍‌ ଡିଏଗୋରୁ ଲସ୍‌ ଆଞ୍ଜେଲ୍ସ ଉଡ଼ାଣ ଭରିଥିଲା। ଯେଉଁଥରେ ଏକ ବାକ୍ସରେ ଥିଲା ମଣିଷ ହୃତ୍‌ପିଣ୍ଡ। ଯାହାକି ଏକ ହସ୍ପିଟାଲରେ ମୃତ୍ୟୁ ସହ ଲଢ଼ୁଥିବା ଜଣେ ରୋଗୀଙ୍କ ଶରୀରରେ ପ୍ରତିରୋପଣ ହେବାର ଥିଲା।

ହେଲିକପ୍ଟର ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ ଛାତରେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ କରୁଥିବା ବେଳେ କ୍ରାସ୍‌ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଘଟଣା ନଭେମ୍ବର ୯ ତାରିଖ ଦିନ ୩ଟାରେ ଘଟିଥିଲା। ତେବେ ହେଲିକପ୍ଟର କ୍ରାସ୍‌ ହୋଇଯିବା ପରେ ପାଇଲଟ୍‌‌ ସାମାନ୍ୟ ଆହତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଦୁଇ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତି ଯାଇଥିଲେ।

କିନ୍ତୁ ସବୁଠୁ ବଡ଼ ପ୍ରଶ୍ନ ଥିଲା ହୃତ୍‌ପିଣ୍ଡ ଆସିବ କେମିତି ? ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଉଦ୍ଧାରକାରୀ ଦଳ ଓ ସ୍ବାସ୍ତ୍ୟକର୍ମୀ ପହଞ୍ଚି ଏହାକୁ ସମ୍ଭବ କରିଥିଲେ। ହାଇଡ୍ରୋଲିକ୍‌ ମେସିନ୍‌ ସାହାଯ୍ୟରେ ଖଣ୍ଡ ବିଖଣ୍ଡିତ ହୋଇ ପଡ଼ିଥିବା କେଲିକପ୍ଟର ମଧ୍ୟରୁ ହୃତ୍‌ପିଣ୍ଡ ଥିବା ବାକ୍ସ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲେ। ସେଠା​‌ରେ ଉପସ୍ଥିତ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ ହୃତ୍‌ପିଣ୍ଡ ନେଇ ରୋଗୀଙ୍କ ଶରୀରରେ ପ୍ରତିରୋପଣ କରିଥିଲେ। ଠିକ୍‌ ସମୟରେ ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ହୋଇଥିବାରୁ ଏବେ ରୋଗୀ ଜଣଙ୍କ ସୁସ୍ଥ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

   Related Posts