Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପୁରୀ ହାଜତ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାର ବିଚାର ବିଭାଗୀୟ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ଲୁଟ୍ : ସାଙ୍ଗଙ୍କୁ ଲଗାଇ ଡକାୟତି କରାଇଥିଲା IIFL କର୍ମଚାରୀ ଲାଲା ଅମ୍ରିତ ରାୟ
  • ||
  • ଅଭିନେତା ଆଶିଷ ରାୟଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ବାତ୍ୟା ‘ନିଭାର୍’ ପ୍ରଭାବରେ ଚେନ୍ନାଇରେ ବର୍ଷା
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଗଛରେ ପିଟିହେଲା ବାଇକ୍, ୨ ବାଇକ୍ ଆରୋହୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୬୭୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୬୪୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୫୨୭୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଆସୁଛି ବାତ୍ୟା ‘ନିଭାର୍’: ୨୫ରୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଆଲର୍ଟ ରହିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||

ପ୍ରବଳ ବର୍ଷାରେ କେଉଁଠି କ’ଣ ହେଲା ଜାଣନ୍ତୁ ପୂରା ଖବର : କାନ୍ଥ ଭୁଷୁଡି ୩ ମୃତ, ଆସନ୍ତାକାଲି ଖୋଲିବ ୧୧ ଜିଲ୍ଲାର ସ୍କୁଲ, ବଢୁଛି ଜଳକା

25/10/2019 at 5:36 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୨୫|୧୦: ରାଜ୍ୟରେ ଦୁଇ ଦିନ ହେବ ଲଘୁଚାପ ଜନିତ ବର୍ଷା ଲାଗି ରହିଛି । ଫଳରେ ଲୋକେ ନାହିଁ ନଥିବା ଅବୁସିବଦାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । କେଉଁଠି ପାଣି ଘରରେ ଚାଷ ଜମି ତ କେଉଁଠି ଲୋକେ ଜଳବନ୍ଦୀ । ବାଲେଶ୍ବର ଜିଲ୍ଲା ଦେଇ ପ୍ରବାହିତ ଜଳକା ନଦୀ ବିପଦ ସଙ୍କେତ ଟପିଛି । ସେପଟେ ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ କାନ୍ଥ ଭୁଷୁଡି ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ୩ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । କଟକ ଜିଲ୍ଲାର ପୁରୁଣା କଟକ ସମ୍ବଲପୁର ରାସ୍ତାରେ ପ୍ରାୟ ୪ଫୁଟ ଉଚ୍ଚର ପାଣି ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି । ଫଳରେ ଯାତାୟତ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି ।

ରାଜ୍ୟରେ ବର୍ଷା ବିତ୍ପାତ। ଦୁଇ ଦିନ ଧରି ଲଗଣା ବର୍ଷାରେ ନାହିଁ ନଥିବା ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟବାସୀ । ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ କାନ୍ଥପଡି ୩ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ପୁରୀରେ କୁଡୁଆ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ଥିବା ଶାଳଘର ଭୁଶୁଡି ପଡିଛି । ସକାଳେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ କୁଡୁଆ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଥିବା ବେଳେ କୁମ୍ଭକାର ନିଯୋଗର ସମ୍ପାଦକ ରସାନନ୍ଦ ବିଶୋୟୀଙ୍କ  ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି ।ସେହିପରି ଜଳେଶ୍ବର ରାଇବଣିଆ ବହଦୁଆ ଗାଁରେ ରାତିରେ ଶୋଇଥିବା ଅବସ୍ଥାରେ ପରିବାର ଉପରେ କାନ୍ଥ ଭୁଶୁଡି ପଡିଥିଲା । ଏଥିରେ ରବିନ୍ଦ୍ର ବାରିକ ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ପତ୍ନୀ ଓ ଝିଅ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେପଟେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଆଳି ଗଣେଶ୍ବରପୁର ଗାଁରେ କାନ୍ଥ ଭୁଶୁଡିବାରୁ ସେହି ଗାଁର କୈଳାସ ସାମଲଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ତାଙ୍କ  ସ୍ତ୍ରୀ ମାଳତି ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି ।

ସେହିଭଳି ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ବିଭିନ୍ନ ନଦୀର ଜଳସ୍ତର ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ବାଲେଶ୍ବର ବସ୍ତା ନିକଟରେ ଜଳକା ନଦୀ ବିପଦ ସଙ୍କେତ ଉପରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି । କଟକ ଜିଲ୍ଲାର ପୁରୁଣା କଟକ ସମ୍ବଲପୁର ରାସ୍ତାରେ ଚମ୍ପାପୁର ଢାଉରଙ୍ଗ ଗଡ଼ା ଠାରେ ପ୍ରାୟ ୪ଫୁଟର ପାଣି ଚାଲୁଥିବାରୁ ପୁରୁଣା କଟକ ସମ୍ବଲପୁରର ୪୨ ନମ୍ବର ରାଜ୍ୟ ରାଜପଥରେ ଯାତାୟତ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି ।

ସେହିଭଳି ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଟାଙ୍ଗୀ କୁସୁମୀ ଗାଁରେ ପ୍ରବଳ ବନ୍ୟା ଜଳ ପ୍ରବାହିତ ହେଇଥିବା ବେଳେ ଯୁବକ ଜଣଙ୍କ ସାହସ କରି ପୋଲ ପାର ହେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ । ପାଣି ସ୍ରୋତରେ ତାଙ୍କ ବାଇକ୍ ଭାସି ଯାଇଥିଲା । ହେଲେ ସେ ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତି ଯାଇଛନ୍ତି । ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ହଜାର ହଜାର ଏକର ଚାଷ ଜମି ଜଳମଗ୍ନ ସହ ବାଲିଚର ହୋଇଛି । ଖୋର୍ଦ୍ଧା ବାଣପୁର ବ୍ଲକ କୁଲେଇ, ଗୋବିନ୍ଦପୁର , ଦାସରଥୀପୁର ଗାଁରେ ବର୍ଷା ଜଳ ଜମି ରହିଥିବାରୁ ଯୋଗାଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇଛି ।

ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲା କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ ବ୍ଲକର ଶହ ଶହ ଏକର ଧାନ ଜମିରେ ପାଣି ମାଡିଛି । ବିରିପଦର ଗାଁ ଫତେପୁର, ମାଲୁଦ, କୁମାରପୁର, ବାଲି ପାଟପୁର ଆଦି ଗାଁ ମାନଙ୍କରେ ବର୍ଷା ପାଣି ପଶିଛି । କିଛି ସ୍କୁଲ ପାଣି ଘେରରେ ରହିଛି । ବାଲେଶ୍ବର ବସ୍ତା ବ୍ଲକର ହଜାର ହଜାର ହେକ୍ଟର ଧାନ ଓ ପରିବା ଚାଷ ଜମିରେ ପାଣି ଯୋଗୁଁ ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି । ସେହିପରି ଗଞ୍ଜାମ ଭଞ୍ଜନଗର ବ୍ଲକର ଶହ ଶହ ଏକର ଚାଷ ଜମି ବୁଡି ଯାଇଛି ।

ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟର ୮ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ୧୦୦ ମିଲିମିଟରରୁ ଅଧିକ ଲେଖାଏଁ ବର୍ଷା ରେକର୍ଡ ହେଇଛି । ଜଳକା ନଦୀ ବିପଦ ସଙ୍କେତ ଉପରେ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ନଦୀରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇନାହିଁ ବୋଲି SRC ପ୍ରଦୀପ ଜେନା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଏଥିସହ ବାତ୍ୟାର କୌଣସି ସୂଚନା ନାହିଁ । ବାତ୍ୟା ନେଇ ଯେଉଁ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ହେଉଛି ତାହା ଦୁଇ ବର୍ଷ ତଳର ବୋଲି ଏସଆରସି କହିଛନ୍ତି ।ସେହିପରି ଆଜି ୧୧ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍କୁଲ ଛୁଟି ଘୋଷଣା ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଆସନ୍ତାକାଲିଠୁ ସ୍କୁଲ ଖୋଲା ଯିବ ବୋଲି ଏସଆରସି କହିଛନ୍ତି।

ବର୍ଷା କମିଛି ସତ ହେଲେ ଅନେକ ସ୍ଥାନରୁ ପାଣି ନିସ୍କାସନ ହୋଇପାରୁ ନାହିଁ । ତେବେ ଧିରିଧିରେ ପାଣି ଛାଡୁଥିବାରୁ ଲୋକେ କିଛିଟା ଆଶ୍ବସ୍ତି ଅନୁଭବ କରିଛନ୍ତି ।

   Related Posts