Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନ: ଜାନୁଆରୀ ୩୧ରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଅଭିଭାଷଣ, ଫେବୃଆରୀ ୧ରେ ଉପସ୍ଥାପନ ହେବ ବଜେଟ୍
  • ||
  • IPL 2022: ନିଜ ଟିମ୍‌ର ନାମ ଘୋଷଣା କଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜି, ରଖିଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ସୁପର ଜିଆଣ୍ଟ୍ସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥହେଲେ ଆଉ ୧୦,୩୦୯ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୩୧୧୫ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ ଅଶ୍ବିନ ନିରାଶ, ଏହି ଖେଳାଳି ହେଲେ ‘ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟର୍ ଅଫ୍‌ ଦି ଇୟର’
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୨୯୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୧୧୯୫୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ : ଅଟୋକୁ ପଛ ପଟୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ, ଜଣେ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୨୬ ଯାଏଁ ରାଜ୍ୟର କିଛି ସ୍ଥାନରେ କୋହଲା ପାଗ ସହ ବର୍ଷା, ସତର୍କ କଲା ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ପାଡୁଆ ପୋଲିସକୁ ସଫଳତା, ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||

ଉବୁଟୁବୁ କଟକ : ସମସ୍ତ ଆଗୁଆ ସୂଚନା ସତ୍ତ୍ବେ ସିଏମସି ଓ ପ୍ରଶାସନ ପଦକ୍ଷେପ ନନେବାରୁ ହେଲା ସ୍ଥିତି ବେହାଲ

12/10/2018 at 5:22 PM

କଟକ ୧୨|୧୦: ଗଲା ୨ମାସରେ ତୃତୀୟ ଥର ପାଇଁ ଜଳବନ୍ଦୀ ହୋଇଛି କଟକ ସହରର ପ୍ରାୟ ୮୦ ଭାଗ ଅଂଚଳ । ପୂର୍ବଥର ଯାହା ଥିଲା ଥିଲା ଏଥର କିନ୍ତୁ ସମସ୍ତେ ମିଳିମିଶି କଟକ ସହରକୁ ବୁଡାଇଦେଇଛନ୍ତି । ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପୂର୍ବରୁ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଥିଲା । କେବଳ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିନଥିଲା ବରଂ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଆଉ ସିଏମସିକୁ ଆଗୁଆ ସତର୍କ ବି କରାଇଥିଲା । ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ନେଇ କଟକକୁ ରେଡ୍ ଫ୍ଲାଗ୍ ସତର୍କ ସୂଚନା ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଗଲାକାଲି ସଂଧ୍ୟାରୁ ବର୍ଷାର ପରିମାଣକୁ ଦେଖି ସହରରୁ ଜଳ ନିସ୍କାସନ ପାଇଁ ଥିବା ଗେଟ୍‌ ଗୁଡ଼ିକୁ ଠିକ୍‌ ସମୟରେ ଖୋଲାଯାଇନଥିଲା, ପରିଣାମ ସ୍ବରୂପ ବର୍ଷା ପାଣିରେ ବୁଡ଼ିଗଲା କଟକ ସହର ।

ଅଚାନକ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଏମିତି କଟକକୁ ବୁଡ଼ାଇଦେଇନି । ବରଂ  ଏଥର ପ୍ରଶାସନର ଅବହେଳା ହିଁ କଟକ ସହରକୁ  ବୁଡାଇ ଦେଇଛିପାଣିପାଗ ବିଭାଗପୂର୍ବାନୁମାନ ଆଉ ସତର୍କତା ସତ୍ତ୍ବେ କୁମ୍ଭକର୍ଣ୍ଣ ନିଦ୍ରାରେ ଶୋଇଥିଲା କଟକର ଶାସନ ଆଉ ପ୍ରଶାସନ । ଗୁରୁବାର ସଂଧ୍ୟାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବର୍ଷା, ରାତି ତମାମ ବର୍ଷିଥିଲା । ଆଉ ଭୋର୍‌ ବେଳକୁ ସ୍ଥିତି ଅସମ୍ଭାଳ ହୋଇପଡ଼ିଥିଲା । ବର୍ଷା ବଢ଼ିବା ସହ ବଢୁଥିଲା ଲୋକଙ୍କ ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା । ହେଲେ ନା’ ଜିଲ୍ଲାପାଳ, ନା’ ସିଏମସି କମିଶନର ନା’ କଟକ ମେୟର କାହାରି ନିଦ ଭାଙ୍ଗିଲାନି ।  ବର୍ଷାର ପରିମାଣକୁ ଦେଖି ଠିକ୍‌ ସମୟରେ  ସହରରୁ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ପାଇଁ ଥିବା ମାତୃଭ ଆଉ ଖାନ ନଗର ଗେଟ୍ ଖୋଲା ଯାଇ ନଥିଲା । ସାରା ସହର ପାଣିରେ ଉବୁଟୁବୁ ହେବା ପରେ ରାତି ୨ଟାରେ ଖୋଲାଯାଇଥିଲା ମାତୃ ଭବନ ଗେଟ୍ ।  କଟକ ସହରର ଏଭଳି ଅବସ୍ଥାକୁ ନେଇ ମେୟର ମିନାକ୍ଷୀ ବେହେରା ଆଉ ଚୌଦ୍ବାର କଟକ ବିଧାୟକ ପ୍ରଭାତ ରଞନ ବିଶ୍ବାଳ ଖାଲି ଦେଇଥିଲେ ।

ଭୋର ୫ଟା ବେଳକୁ ଆମ ରିପୋର୍ଟର ସିଏମସି କମିଶନଙ୍କୁ ଫୋନ୍ କରି ସହରର ସ୍ଥିତି ପଚାରିଥିଲେ ।  ତାଙ୍କର ଜବାବ୍ ଥିଲା,  ସହରରେ ସେମିତି କିଛି ଜଳବନ୍ଦୀ ଅବସ୍ଥା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇନି । ସେହିଭଳି ସାଢ଼େ ୫ଟା ବେଳକୁ ଜିଲ୍ଲା ଜରୁରୀ କାଳୀନ ଅଧିକାରୀ କହିଲେ ରାତି ୨ଟାରେ ସେ ଗେଟ୍‌ ଖୋଲିଦେଇଛନ୍ତି । ଅବସ୍ଥା ସ୍ବାଭାବିକ ଅଛି । ହେଲେ ରାତି ପାହି ସକାଳ ହେଲା ବେଳକୁ  ସହରର ପ୍ରଭାବିତ ସ୍ଥାନରେ ଆମ ରିପୋର୍ଟର  ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା ଅସଲ ଚିତ୍ର । ଜଳ ଜଳ ହୋଇ ଦେଖାଯାଉଥିଲା ପ୍ରଶାସନର ଅବହେଳା ଆଉ  ଦାୟିତ୍ବହୀନତା ।

ଗତ ୨ମାସ ଭିତରେ ତୃତୀୟ ଥର ପାଇଁ କଟକରେ ଏଭଳି  ଜଳବନ୍ଦୀ ଅବସ୍ଥା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ତଥାପି ନା’ ଶାସନ ନା’ ପ୍ରଶାସନ ସମସ୍ତେ ଯେମିତି କଟକବାସୀଙ୍କୁ ନିଜ ହାଲରେ ଛାଡ଼ି ଦେଇ ଚୁପ୍‌ ହୋଇ ବସିପଡ଼ିଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଜଳବନ୍ଦୀ କଟକର ଚିତ୍ର ଏୟା ହିଁ ବୟାନ କରୁଛି ।

   Related Posts