Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୟୁପିରେ ବଡ ଧରଣର ଦୁର୍ଘଟଣା, ଖେରୀ ଘାଘରା ନଦୀରେ ଓଲଟିଲା ଡଙ୍ଗା, ୧୦୦ ଭାସିଗଲେ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୫୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଓ୍ୱାର୍ମ ଅପ୍ ମ୍ୟାଚରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, କଙ୍ଗାରୁ ବାହିନୀକୁ ମାତ୍ ଦେବାକୁ ତୟାର ବିରାଟ ଏଣ୍ଡ କୋ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୪ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୯୭ ମୃତ
  • ||
  • ଆଜି କୁମାର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା : ମା’ ବୃନ୍ଦାବତୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଆଞ୍ଜୁଳି ଟେକିଲେ କୁମାରୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଦାଦାବଟିକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ମହିଳାଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ଼, ପୂର୍ବରୁ ମିଳିଥିଲା ଧମକ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : କେନାଲର ଭାସୁଛି ଏକ ଗଳିତ ମୃତଦେହ, ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଅଟକ
  • ||

ଆହୁରି କଡାକଡି ହେବ ଚ୍ରାଫିକ ନିୟମ : ଆମେରିକା-ବ୍ରିଟେନ୍ ରାସ୍ତାରେ ଭାରତ, ନିୟମ ଭାଙ୍ଗିଲେ ଏବେ ଅଧିକ ଗଣିବେ ତଣ୍ଡ

21/01/2021 at 9:48 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୧।୦୧ :  କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୨୦୨୫ ସୁଦ୍ଧା ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣାଜନିତ ସଂଖ୍ୟାକୁ ଅଧା କରିବା ପାଇଁ ଆହ୍ୱାନ ଦେଇଛନ୍ତି । କେନ୍ଦ୍ର ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି ସଚେତନତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ୩ଦିନିଆ ତାଲିମ ଶିବିର ଆୟୋଜିତ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

ନୀତିନ ଗଡକରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସ୍ୱିଡେନରେ ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣା ରୋକିବା ପାଇଁ ଜିରୋ ଟଲେରାନ୍ସ ନୀତି ଆପଣାଇଛନ୍ତି । ସଚେତନତା ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି । ଭାରତରେ ଦୈନିକ ୩୦ କିମି ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ହେଉଛି ।ଯାହା ମହାମାରୀ ବେଳେ ଏକ ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଉପଲବ୍ଧି ଅଟେ । ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ଦିଗରେ ଏନଜିଓଙ୍କୁ ସାମିଲ କରିବା ଉଚିତ ।

ଏତତ୍ ବ୍ୟତୀତ ଟ୍ରାଫିକ ନିୟମ ଭାଙ୍ଗିଲେ ଏବେ ଆହୁରି ଅଧିକ ଫାଇନ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ବୀମା ନିୟାମକ ଆଇଆରଡିଏଆଇ ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛି ଯେ, ଯେଉଁମାନେ ନିୟମ ଭାଙ୍ଗୁଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ଆହୁରି ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଇନସ୍ୟୁରାନ୍ସ ପ୍ରିମିୟମ ପାଇଁ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଆମେରିକା, ବ୍ରିଟେନ ସମେତ ଅନେକ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶରେ ଚାଳକଙ୍କ କ୍ରେଡିଟ୍ ରେକର୍ଡ ରଖାଯାଉଛି । ଏହା ଆଧାରରେ ବୀମାର କିସ୍ତୀ ନିର୍ଧାରିତ ହୋଇଥାଏ ।

ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣା ଉପରେ ଲଗାମ ଲଗାଇବା ପାଇଁ ୨୦୧୯ରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମୋଟର ଭେଇକେଲ୍ ଆଇନରେ ସଂଶୋଧନ କରିଥିଲେ । ଯେଉଁଥିରେ ଟ୍ରାଫିକ ସହ ଜଡିତ ଜରିମାନା ରାଶିକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥିଲା । ୨୦୨୦ର ପ୍ରଥମ ୬ ମାସରେ ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣା ମାମଲାରେ ୩୫ ପ୍ରତିଶତ କମିଥିବା ରିପୋର୍ଟ ଆସିଥିଲା । ଦେଶରେ ୨୦୨୦ ଜାନୁଆରୀରୁ ଜୁନ ମଧ୍ୟରେ ୧୬୦୦୦୦ଟି ଦୁର୍ଘଟଣା ହୋଇଥିଲା । ଯାହା ୬ ବର୍ଷର ହାରାହାରି ସଂଖ୍ୟାରେ ୩୫ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି । ଏହି ସମୟରେ ଦେଶରେ ପ୍ରାୟ ୨ ମାସ ଧରି ଲକଡାଉନ୍ ରହିଥିଲା ।

   Related Posts