Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ୱାଦିକ ବିନୋଦ ଦୁଆଙ୍କ ପରଲୋକ, କରୋନାରେ ହୋଇଥିଲେ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଚାଲିପାରିଲାନି ବିଧାନସଭା, ସୋମାବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା କଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଚଉଷଠୀ ଯୋଗିନୀ ମା’ ନାରାୟଣୀଙ୍କ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ମା’ଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିରୁ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ତାଡି ନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି ୬୯୭୦ଜଣ ଭିକାରୀ, ୪୧୨୮ ପୁରୁଷ ଓ ୨୮୪୨ ମହିଳା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନାହିଁ : DMET
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗୃହରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ, ବିଧାୟିକା ସ୍ନେହାଙ୍ଗୀନି ଛୁରିଆ କହିଲେ- ‘ଏହା ଗଣତନ୍ତ୍ର ପ୍ରତି ସୁସ୍ଥ ବାତାବରଣ ନୁହଁ’
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦୁର୍ବଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ବାତ୍ୟା : ରାଜସ୍ବ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ଝଡ ଧୀରେ ଧୀରେ ମହାବାତ୍ୟା ଆଡକୁ ମୁହାଁଇବ : ବିଷ୍ଣୁ ସେଠୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ପୁରୀ ବେଳାଭୂମିରେ ଲାଗିଲା ରେଡ୍ ଫ୍ଲାଗ୍, ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଯିବା ଲାଗି ବାରଣ
  • ||
  • ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନୀ ପଦ୍ମଭୂଷଣ ତ୍ରିଲୋଚନ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||

ଆଲାସ୍କାରେ ୮.୨ ମ୍ୟାଗ୍ନିଚ୍ୟୁଡର ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଭୂକମ୍ପ: ସୁନାମି ନେଇ ଚେତାବନୀ ଜାରି

29/07/2021 at 2:45 PM

ଆଲାସ୍କା ୨୯/୦୭ : ଆମେରିକାର ଆଲାସ୍କା ଉପଦ୍ୱୀପରେ ସ୍ଥାନୀୟ ସମୟ ଅନୁଯାୟୀ ବୁଧବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ୮.୨ ମ୍ୟାଗ୍ନିଚ୍ୟୁଡର ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଭୂକମ୍ପ ହୋଇଛି। ଆମେରିକାର ଭୂତତ୍ତ୍ୱ ସର୍ବେକ୍ଷଣ (USGS) ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛି। USGS ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ଯେ ଭୂକମ୍ପର ଗଭୀରତା ୪୫ କିଲୋମିଟର ତଳେ ଥିଲା। ତେବେ କମ୍ପନ ପରେ କୌଣସି କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇନାହିଁ। ଭୂକମ୍ପ ପରେ ସୁନାମି ଚେତାବନୀ ଜାରି କରାଯାଇଛି।

ଆମେରିକାର ଭୂତତ୍ତ୍ୱ ସର୍ବେକ୍ଷଣ ରାତି ୧୧ଟା ୧୫ ମିନିଟରେ ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଠରୁ ୨୯ ମାଇଲ ତଳେ ଏହି ଭୂକମ୍ପ ଅନୁଭବ କରିଥିଲା। ଏହାର ପ୍ରଭାବ କେନ୍ଦ୍ରଠାରୁ ବହୁ ଦୂରରେ ହୋଇଛି। USGS ଅନୁଯାୟୀ, ପରେ ଅତିକମରେ ଆଉ ଦୁଇଟି ଝଟକା ହୋଇଥିଲା, ଯାହାର ତୀବ୍ରତା ୬.୨ ଏବଂ ୫.୬ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି। ଗତ ସାତ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ, ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ୧୦୦ ମାଇଲ ମଧ୍ୟରେ ୩ ରୁ ଅଧିକ ମ୍ୟାଗ୍ନିଚ୍ୟୁଡର କୌଣସି ଭୂକମ୍ପ ହୋଇନାହିଁ।

ଏହି ଭୂକମ୍ପ ଝଟକା ପରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଲାସ୍କା, ଆଲାସ୍କାର ଉପଦ୍ୱୀପ ଏବଂ ଏଲେୟୁଟିୟନ୍ ଦ୍ୱୀପରେ ସୁନାମି ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରାଯାଇଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଗୁଆମ ଏବଂ ହାୱାଇରେ ମଧ୍ୟ ସତର୍କ ରହିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। ଲୋକଙ୍କୁ ଉପକୂଳଠାରୁ ଏକ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନକୁ ଯିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି।

ଆଲାସ୍କା ପ୍ରଶାନ୍ତ ରିଙ୍ଗ ଅଫ୍ ଫାୟାରରେ ଆସିଥାଏ, ଯାହା ଭୂକମ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସକ୍ରିୟ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ମେ ୩୧ ତାରିଖ ରାତିରେ ଆଲାସ୍କାର ତାଲକେଟନା ପର୍ବତ ଅଞ୍ଚଳରେ ୬.୧ ମ୍ୟାଗ୍ନିଚ୍ୟୁଡର ଏକ ଭୂକମ୍ପ ଅନୁଭୂତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ସୋମବାର ସକାଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାମାନ୍ୟ କମ୍ପନ ଜାରି ରହିଥିଲା।

   Related Posts