Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଓମିକ୍ରନ୍‌ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ । କର୍ଣ୍ଣାଟକର ୨ ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ଓମିକ୍ରନ୍‌ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟରେ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ହଜିନି ମାନବିକତା, ପାଇଥିବା ସୁନା ଗହଣାକୁ ଫେରାଇଦେଲେ ଅଟୋ ଚାଳକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ ଲିଷ୍ଟରେ ଅନୀଲ ପାଣ୍ଡି, ସୂଚନା ଦେଲେ ମିଳିବ ପୁରସ୍କାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୩ ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅବସର ଓ ଜଣେ ଆରଆଇ ଚାକିରୀରୁ ବହିଷ୍କୃତ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବାତ୍ୟା ଅପଡେଟ୍ : ୩ରୁ ଓଡିଶାରେ ବର୍ଷା, ୪ରେ ପବନର ବେଗ ଛୁଇଁବ ୯୦ କି.ମି.
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଶୁକ୍ରବାରଠୁ ରାଜଧାନୀରେ ସମସ୍ତ ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ, ଘୋଷଣା କଲେ କେଜ୍ରିଓ୍ୱାଲ୍‌ ସରକାର
  • ||
  • ବାଇକକୁ ପିଟିଲା ଜୁସ୍ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍, ୨ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ମାମଲା : ADG କୋର୍ଟରେ ଜାମିନ ଆବେଦନ କଲା ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁ
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ୩୦ ଏକର ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ନଷ୍ଟ କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ଘାରିଛି ଓମିକ୍ରନ ବିପଦ : ବିଳମ୍ବିତ ହେବ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଗସ୍ତ ! ସମୟ ମାଗିଲା ବିସିସିଆଇ
  • ||

ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ବର୍ଷୁଛି ଧନ, ସଂଗ୍ରହ ହେଲାଣି ୫ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା : ବିଦେଶରୁ ନିଧି ସଂଗ୍ରହ ପାଇଁ ଚାଲିଛି ଯୋଜନା

13/06/2021 at 4:00 PM

ଅଯୋଧ୍ୟା ୧୩/ ୦୬ : ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ଦୃତଗତିରେ ଚାଲିଛି ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀରାମଙ୍କ ଭବ୍ୟ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ । ଏହା ସହିତ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଦେଶ ବିଦେଶରୁ ଧନ ବର୍ଷା ମଧ୍ୟ ହେଉଛି । ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିବା ସମର୍ପଣ ନିଧି ଅଭିଯାନରେ ସାରା ଦେଶରୁ ସହାୟତାର ସୁଅ ଛୁଟୁଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରାୟ ୫୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ନିଧି ସଂଗ୍ରହ ହୋଇସାରିଲାଣି । ଏହି ଅର୍ଥରାଶି ମଧ୍ୟରୁ ରାମ ଜନ୍ମଭୂମି ତୀର୍ଥ କ୍ଷେତ୍ର ଟ୍ରଷ୍ଟ ପକ୍ଷରୁ ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କର ଅଯୋଧ୍ୟା ବ୍ରାଞ୍ଚରେ ୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଫ୍ରିକ୍ସ ଡିପୋଜିଟ କରାଯାଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଦେଶରେ ରହୁଥିବା ରାମ ଭକ୍ତମାନଙ୍କ ପାଇଁ ନିଧି ସଂଗ୍ରହ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଭାରତ ବାହାରେ ରହୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ବିଶେଷଙ୍କ ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଟ୍ରଷ୍ଟକୁ ଅର୍ଥରାଶି ମିଳିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ।

ଶ୍ରୀ ରାମଜନ୍ମଭୂମି ତୀର୍ଥ କ୍ଷେତ୍ର ଟ୍ରଷ୍ଟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ପ୍ରକାଶ ଗୁପ୍ତା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ‘ଏହି ଅଭିଯାନରୁ ଆମ ପାଖକୁ ଆସିଥିବା ପାଣ୍ଠି ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଏଫଡି ( ଫିକ୍ସ ଡିପୋଜିଟ୍) କରାଯାଇଛି । ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ମନ୍ଦିର ଟ୍ରଷ୍ଟକୁ କିଛି ପରିମାଣର ସୁଧ ମଧ୍ୟ ଆସିବ । ଏହି ଟଙ୍କା କରେଣ୍ଟ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଜମା କରାଯାଇଛି ଯେଉଁଥିରୁ କୌଣସି ଆୟ ହେଉନାହିଁ । ତେଣୁ ୫ ଶହ କୋଟି ଟଙ୍କା ସ୍ଥାୟୀ ଜମା କରିବା ପରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କିଛି ସୁଧ ମଧ୍ୟ ମିଳିବ । ମୋଟ ମିଳିଥିବା ଅର୍ଥରାଶି ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ସ୍ଥାୟୀ ଜମା କରାଯାଇଛି । ତେଣୁ ଏଥିରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଅନୁମେୟ ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ୫ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ନିଧି ସଂଗ୍ରହ ହୋଇସାରିଛି ।


ସୂଚାଯୋଗ୍ୟ, ୨୦୨୧ ଜାନୁଆରୀ ୧୫ରୁ ଫେବୃଆରୀ ୨୭ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାରା ଦେଶରେ ରାମ ଜନ୍ମଭୂମି ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଏକ ପାଣ୍ଠି ସଂଗ୍ରହ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା । ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି, ଦେଶର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ମୁସଲମାନମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ନିଧି ସଂଗ୍ରହ ଅଭିଯାନରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ । ପାଣ୍ଠି ସଂଗ୍ରହ ଅଭିଯାନ ଶେଷ ହେବା ପରେ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରରେ, ସଂଗୃହିତ ପାଣ୍ଠିର ଅଡିଟ୍ କାର୍ଯ୍ୟ ସାରା ଦେଶରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଏଥିପାଇଁ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଟିମ ମଧ୍ୟ ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ଅନେକ ଚାର୍ଟାର୍ଡ ​​ଆକାଉଣ୍ଟାଣ୍ଟ ସାମିଲ ଥିଲେ । ତେବେ ଅଡ଼ିଟ୍ ର ଅନ୍ତିମ ରିପୋର୍ଟ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆସିନାହିଁ ।

   Related Posts