Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କରୋନାରୁ ଶିଶୁଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ କମିଟି ଗଠନ, ସବୁ କୋଭିଡ୍ ହସ୍ପିଟାଲ୍ରେ ହେଲ୍ପ ଡେସ୍କ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ଜଟିଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ କରୋନା ସ୍ଥିତି, ଆଜି ୧୩୫୩ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଜୁନ ୧୫ ଯାଏଁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ବନ୍ଦ, ସଂକ୍ରମଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପ୍ରଶାସନର ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ଆଜି ସୁସ୍ଥରେ ରେକର୍ଡ, ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେଲେ ୧୨୦୭୭ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ୧୭ ମେ ସୋମବାର ଖୋଲିବ କେଦାରନାଥ ଧାମ କବାଟ ।। ତୀର୍ଥ ପୁରୋହିତ ସୀମିତ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ବିଧିବିଧାନ ସହ କବାଟ ଖୋଲିବ ।। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଜନତାଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ ନିମନ୍ତେ ହେବ ପ୍ରଥମ ପୂଜା ।।
  • ||
  • ଆଗାମୀ ୩ ଦିନରେ ରାଜ୍ୟକୁ ମିଳିବ ଭ୍ୟାକସିନ୍‌ର ୫୧ ଲକ୍ଷ ଡୋଜ୍‌
  • ||
  • ୨୪ରେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଲଘୁଚାପ, ନେଇପାରେ ଅବପାତର ରୂପ
  • ||
  • ସଂକ୍ରମଣ ସାମାନ୍ୟ କମିଲା : ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୩ ଲକ୍ଷ ୧୧ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ପଜିଟିଭ୍, ୪୦୭୭ ମୃତ
  • ||
  • ୧୧ ହଜାର ଉପରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୧୭୩୨ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୧୯ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୨୩୧୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||

ରାଜଧାନୀରେ ମୁଣ୍ଡଫଟା ଖରା, ପଶ୍ଚିମ, ଉତ୍ତର, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଓଡିଶାରେ ୨୬ ଯାଏ କୁଆପଥର ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା

23/02/2019 at 4:00 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୨୩|୨: ମୁଣ୍ଡ ଫଟା ଖରା । ପାରଦ ଉପର ମୁହାଁ ହୋଇ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଡରଉଛି ଖରା । ରାଜ୍ୟର ସବୁଠୁ ଉତପ୍ତ ସହର ପାଲଟିଛି ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ବର । ଫେବୃଆରୀରୁ କଲବଲ କଲାଣି ଖରା । ଗ୍ରୀଷ୍ମ ସ୍ଥିତି କଣ ହେବ ସେଥିପାଇଁ ଲୋକେ ତାଟକା ।

ଫେବୃଆରୀରେ ମେ ମାସର ତାତି । ଡହ ଡହ ଖରା । ଆକାଶରୁ ବର୍ଷୁଛି ଅଗ୍ନି । ସକାଳ ୧୦ଟା ପରେ ଘରୁ ବାହାରିବା ମୁସ୍କିଲ । ଜରୁରୀ କାମ ନଥିଲେ ଘରୁ ବାହାରିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରୁନାହାନ୍ତି ଲୋକେ । ରାସ୍ତାଘାଟ ଶୂନଶାନ । କିଛିଟା ୪ ଚକିଆ ଯାନ ଯିବା ଆସିବା କରୁଥିବା ବେଳେ ହାତ ଗଣତି ମଟର ସାଇକେଲ ଗଡୁଛି । ପଥଚାରୀଙ୍କ ହାଲ୍ ବି ବେହାଲ । ଶୁକ୍ରବାର ଏମିତି  ଟାଇଁ ଟାଇଁ ଖରାରେ ହନ୍ତସନ୍ତ ହୋଇଥିଲେ ରାଜଧାନୀବାସୀ । ଭୁବନେଶ୍ବରେ ୩୯.୨ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ସହ ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ଉତ୍ତପ୍ତ ସହର ପାଲଟିଥିଲା । ଖାଲି ରାଜଧାନୀ ନୁହେଁ ମାଲକାନଗିରିରେ ମଧ୍ୟ ତାପମାତ୍ରା ୩୯ ଟପିଛି । ସେହିପରି ରାଜ୍ୟର ୧୩ ଟି ସହରରେ ପାରଦ ୩୫ ଡିଗ୍ରୀ ହେଲାଣି । ଗତକାଲି ପରି ଆଜି ବି ଖରାର ପ୍ରକୋପ ରହିଛି । ଆଜି ରାଜଧାନୀରେ ଦିନ ୧୦ ସୁଧା ତାପମାତ୍ରା ୩୫ ଡିଗ୍ରୀ ଥିବା ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି । ପାଣିପାଗ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ବାୟୁର ବେଗ ଅତି କମ୍ ରହିବା ସହ ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ସ୍ଥିର ରହୁଛି । ଯାହା ଫଳରେ ତାମପାତ୍ରା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ।

ପାରଦ ଉପର ମୁହାଁ ହୋଇ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଡରଉଛି ଖରା । ହ୍ୟୁମିଡିଟି ଅଧିକା ରହୁଥିବାରୁ ଗରମ ମଧ୍ୟ ଅନୁଭୂତ ହେଉଛି । ଫଳରେ ସାଧାରଣ ଜୀବନଯାତ୍ରା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି । ତେବେ କାଲିଠୁ ପାଣିପାଗ ସାମାନ୍ୟ ବଦଳିପାରେ । ପଶ୍ଚିମ, ଉତ୍ତର, କେନ୍ଦ୍ରିୟ ଓଡିଶାରେ ୨୬ ଯାଏ କୁଆପଥର ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଏଥିପାଇଁ ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ବା ଆଇଏମଡି ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରିଛି । ଫେବ୍ରୁଆରୀ ମାସରେ  ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ଏଭଳି ତାତି  ଗତ ୩ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ବୋଲି  କୁହାଯାଉଛି । ତେବେ ବର୍ଷା ପରେ ଯାଇ, ତାତି କମିବ ବୋଲି ଆକଳନ କରିଛି ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ।

   Related Posts