Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୪ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ୬୦ କେଜି ଚନ୍ଦନ କାଠ ଜବତ: ଆନୁମାନିକ ମୂଲ୍ୟ ୭୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର: ବିଶାଖା ଏଗ୍ରୋ ସୋରୁମ୍ ଆଗରେ ଚାଷୀମାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆମରଣ ଅନଶନ
  • ||
  • ଅପରାହ୍ନରେ ସ୍ଥଳଭାଗ ଛୁଇଁବ ‘ବୁରେଭି’ : କେରଳ-ତାମିଲନାଡୁର କିଛି ଜିଲ୍ଲାରେ ଛୁଟି ଘୋଷଣା, ବିମାନବନ୍ଦର ବନ୍ଦ
  • ||
  • ଜଗତପୁର : ଧାନ କଟାଳୀଙ୍କୁ ଶୁଣ୍ଢରେ କଚାଡି ମାରିଲା ହାତୀ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର ଓ ମୟୁରଭଞ୍ଜରେ ମୃଦୁ ଭୂକମ୍ପ ଝଟ୍‌କା ଅନୁଭୂତ
  • ||
  • ଆଜି ପ୍ରଥମ ଟି୨୦ : ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ କଡା ଟକ୍କର ଦେବ ଭାରତ, ଓ୍ୱାର୍ଣ୍ଣରଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିର ଫାଇଦା ନେବ ବିରାଟ ବାହିନୀ
  • ||
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି : ନାବାଳିକା ଝିଅକୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଅଭିଯୋଗ, ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର: ପ୍ରାଥମିକ ତଦନ୍ତରୁ ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ପୋଲିସ୍‌ ଏବଂ ଜୁଆ ଆଡ୍ଡା ମାଲିକଙ୍କ କଥାବାର୍ତ୍ତାର ଅଡିଓ କଲ ଭାଇରାଲ
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବାଦ ମ୍ୟୁନିସିପାଲ କର୍ପୋରେସନ ନିର୍ବାଚନ : ଏବେସୁଦ୍ଧା ଆଗରେ ବିଜେପି, ପଛରେ ଟିଆରଏସ ଓ ଏଆଇଏମଆଇଏମ
  • ||

ତତଲା ତାୱାରେ ଭାଜି ହେଉଛନ୍ତି ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାବାସୀ, ସେପଟେ ବାତ୍ୟା ପ୍ରଭାବରେ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡିଶାରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା

28/04/2019 at 3:57 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୨୮|୪: ତତଲା ତାୱାରେ ଭାଜି ହେଉଛନ୍ତି ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାବାସୀ । ବଲାଙ୍ଗିରରେ ପାରଦ ୪୩-୪୪ ଡିଗ୍ରୀ ତଳକୁ ଖସିବାର ନାଁ ନେଉନି । ବାହାରକୁ ବାହାରିଲେ ଦେହ ଜଳିଗଲା ଭଳି ଲାଗୁଛି । ବିଭିନ୍ନ କାମରେ ବାହାରକୁ ବାହାରୁଥିବା ଲୋକେ ନାହିଁ ନଥିବା ସମସ୍ୟା ଭୋଗୁଛନ୍ତି । ପିଇବା ପାଣି ମୁନ୍ଦେ ନାହିଁ କି ଆଶ୍ରୟ ସ୍ଥଳୀଟିଏ ନାହିଁ । ସେପଟେ ବାତ୍ୟା ପ୍ରଭାବରେ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡିଶାରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ।

କୋପ କରିଛନ୍ତି ସୂର୍ଯ୍ୟ ଦେବତା । ଆକାଶରୁ ସତେ ଯେମିତି ନିଆଁ ବର୍ଷୁଛି । ବଲାଙ୍ଗିରରେ ଉପରମୁହାଁ ପାରଦ ୪୩-୪୪ ଡିଗ୍ରୀରୁ ତଳକୁ ଖସୁନି । ଘରୁ ବାହାରକୁ ବାହାରିଲେ ମୁହଁ ହାତ ପୋଡିଗଲା ଭଳି ଲାଗୁଛି । ହେଲେ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣରେ କାମରେ ବାହାରକୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଅବସ୍ଥା କହିଲେ ନସରେ ।  ବସ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡ, କଚେରୀ ଛକ, ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସ୍ ଛକ, ପାଟଣା ଛକରେ ନାହିଁ ନଥିବା ଭିଡ ।

ପ୍ରବଳ ଖରାରେ  କାମରେ ଆସିଛନ୍ତି ଏମାନେ । ହେଲେ ଆଉଟୁପାଉଟୁ ହେଇଯାଉଛନ୍ତି । ଜଳଛତ୍ରର ବ୍ୟବସ୍ଥା ନାହିଁ କି  ମୁଣ୍ଡ ଉପରକୁ ଛାଇର ସୁବିଧା ବି ନାହିଁ । ଖାଲି ବଲାଙ୍ଗିର ନୁହେଁ, ସାରା ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ଜଳୁଛି । ବଲାଙ୍ଗିର, ଟିଟିଲାଗଡ, ସୋନପୁର, ସମ୍ବଲପୁର, ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ହିଟ୍ ୱେଭ୍ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରିଛି ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ।

ସେପଟେ ବାତ୍ୟା ‘ଫାନି’ ପ୍ରଭାବରେ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡିଶାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ଆନ୍ଧ୍ର ମଛଲିପଟନମ୍‌ରୁ ୧୨୩୦ କିମି ଦୂରରେ ରହିଛି । ଓଡିଶାରୁ ପ୍ରାୟ ୧୫୦୦ କିମି ଦୂରରେ ରହିଛି ‘ଫାନି’ । ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୭ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ଗତି କରୁଛି ବାତ୍ୟା ‘ଫାନି’ ।

ଏହାର ପ୍ରଭାବରେ ମେ ୨ରୁ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡିଶାର କିଛି ସ୍ଥାନରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଏହାସହ ଉପକୂଳ ଓଡିଶାର ଗୋଟିଏ ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ୧ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ସମୁଦ୍ର ମଧ୍ୟକୁ ଯାଇଥିବା ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କୁ କୂଳକୁ ଫେରିଆସିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯଆଇଛି । ଏବେବି ବନ୍ଦର ଗୁଡିକରେ ୨ ନମ୍ବର ବିପଦ ସଙ୍କେତ ଜାରି କରାଯାଇଛି ।

ଗରମ ଗୁଳୁଗୁଳିରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାବାସୀ ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ ହେଉଥିବା ବେଳେ ବାତ୍ୟା ‘ଫାନି’ ପ୍ରଭାବରେ ହେବାକୁ ଥିବା ବର୍ଷା ଦକ୍ଷିଣ ଓଡିଶାକୁ ଟିକିଏ ଶୀତଳତା ପ୍ରଦାନ କରିବା ନେଇ ଆଶା ରହିଛି ।

   Related Posts