Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଶ୍ଵସ୍ତି: କମୁଛି କରୋନା ପ୍ରଭାବ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୮୦୯ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର-ଜାନୁଆରୀ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ: ଭୁବନେଶ୍ବର ଷ୍ଟେସନ ଓ ଏୟାରପୋର୍ଟରେ କରିପାରିବେ କୋଭିଡ୍‌ ଟେଷ୍ଟ
  • ||
  • ପରୀ ବାପା-ମା’ଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ବିଜେପି ଟିମ୍, ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଦାବି
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଚଳନ୍ତା ଟ୍ରେନ୍‌ର ଟୟଲେଟ୍‌ରେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଉଦ୍ୟମ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • କଟକ : ପୁଣି ଏକ ନକଲି ଘିଅ କମ୍ପାନୀରେ ଚଢାଉ, କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଅପମିଶ୍ରିତ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ
  • ||
  • ପ୍ରେମ: ସେୟାର ଚାଟ୍‌ରୁ ଆରମ୍ଭ ଫେସବୁକରେ ଶେଷ, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପ୍ରେମିକାଙ୍କ ଅଶ୍ଲୀଳ ଫଟୋ ପୋଷ୍ଟ କଲେ ପ୍ରେମିକ
  • ||
  • ନୂଆପଡା : ମେଡିକାଲରେ ଚାକିରୀ ଦେବାକୁ କହି ଠକୁଥିଲା ଯୁବକ, ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଦନ୍ତା ହାତୀର ମୃତଦେହ ଠାବ, ବିଦ୍ୟୁତ୍ ତାର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ : ଗୋପାଳପୁର ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କ ନାଁରେ ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ଏତଲା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଅନଲାଇନରେ ନିର୍ମାଲ୍ୟ ବିକ୍ରି କରିବା ନେଇ ସିଂହଦ୍ବାର ଥାନାରେ ଆମାଜନ ଇଣ୍ଡିଆ ବିରୋଧରେ ସେବାୟତଙ୍କ ଏତଲା
  • ||

ଯୁରୋପରେ ଆକାଶରୁ ବର୍ଷୁଛି ନିଆଁ, ଭିଷଣ ଗରମରେ ଫ୍ରାନ୍ସ ବେହାଲ, ଆମେରିକାରେ ୭ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ

29/06/2019 at 6:05 PM

ଫ୍ୟାରିସ୍: ଚଳିତବର୍ଷ ସମଗ୍ର ୟୁରୋପରେ ଅସହ୍ୟ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଅନୁଭୂତ ହେଉଛି। ଜୁନ ଶେଷ ସପ୍ତାହରେ ବି ୟୁରୋପର ହାରାହାରି ତାପମାତ୍ରା ୪୫ ଡିଗ୍ରି ସେଲସିୟସ ରହିବା ଜନଜୀବନ ଗୁରୁତର ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଛି।  ଶୁକ୍ରବାର ଫ୍ରାନ୍ସରେ ସର୍ବାଧିକ ତାପମାତ୍ରା ୪୫.୧ ଡିଗ୍ରି ସେଲସିୟସ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଦେଶରେ ଅଘୋଷିତ କର୍ଫ୍ୟୁ ଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଥିଲା। ତେବେ ଯୁରୋପରେ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ଏଭଳି ତାପମାତ୍ରା କିଛି ନୂଆ କଥା ନୁହେଁ। ପୂର୍ବରୁ ୨୦୦୩ ମସିହାରେ ମଣ୍ଟପେଲ୍ଲିୟରରେ ସର୍ବାଧିକ ୪୪.୧ ଡିଗ୍ରି ସେଲସିୟସ ରେକର୍ଡ ହୋଇଛି।

୨୫ରୁ ୪୫ ଡିଗ୍ରି ଅକ୍ଷାଂସରେ ରହୁଥିବା ୟୁରୋପ ବିଶ୍ୱର ଶୀତ ପ୍ରଧାନ ମହାଦେଶ। ଏଣୁ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶମାନଙ୍କରେ ଲୋକେ ସବୁବେଳେ ଶୀତ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ରହନ୍ତି। ତେବେ ପାଣିପାଗରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଯୋଗୁ ଲୋକେ ଏବେ ଗ୍ରୀଷ୍ମର ଅନୁଭବ ମଧ୍ୟ କଲେଣି। ଫ୍ରାନ୍ସରେ ଶୁକ୍ରବାରର ତାପମାତ୍ରା ଅନେକଙ୍କୁ ବିଶ୍ମିତ କରିଛି। ତେବେ ଚଳିତ ଗ୍ରୀଷ୍ମରେ ତାପମାତ୍ରା ଆହୁରି ବଢିପାରେ ବୋଲି ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ସତର୍କ କରାଇବା ଲୋକଙ୍କୁ ଆତଙ୍କିତ କରିଥିବା ବେଳେ ଉତ୍ତାପ ହ୍ରାସ  ପାଇଁ ସରକାର ସ୍ଥାନେ ସ୍ଥାନେ ଫାଉଣ୍ଟେନ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି।

ଆଫ୍ରିକାରୁ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଥିବା ଶୁଷ୍କ ମରୁ ହାୱା ଯୋଗୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମହାଦେଶରେ ଏଭଳି ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଅନୁଭୂତ ହେଉଥିବା  କହିଛନ୍ତି ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ। ଏଣୁ ସମସ୍ତ ସ୍କୁଲ, କଲେଜ ଛୁଟି ଘୋଷଣା କରିବା ସହ ସରକାର ଲୋକଙ୍କୁ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରକୋପରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ଲାଗି ଉଦ୍ୟମ କରୁଥିବା କହିଛନ୍ତି ଫ୍ରାନ୍ସ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଇମାନ୍ୟୁଏଲ ମେକ୍ରା। ଫ୍ରାନ୍ସ ଭଲି ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରବଳ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଅନୁଭୂତ ହେଉଛି। ଏଣୁ ଲୋକଙ୍କୁସତର୍କ କରାଇବା ପାଇଁ ସରକାର ଶେଷ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ ଜାରୀ କରିସାରିଲେଣି। ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶମାନଙ୍କରେ ଏବେ ପଙ୍ଖା, କୁଲର ଓ ଏୟାର କଣ୍ଡିସନର ମିଳୁ ନାହିଁ। ଏମିତିରେ ସେ ସବୁ ଦେଶରେ ଏସବୁ ସାମଗ୍ରୀର ଏତେ ଆବଶ୍ଯକ ପଡେନି।  ତେବେ ଚଳିତବର୍ଷ ପରିସ୍ଥିତି କିନ୍ତୁ ଏବେ ଏଭଳି ସାମଗ୍ରୀ ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ଖର୍ଚ୍ଚାନ୍ତ ହେବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିଛି।

ସେପଟେ ଆମେରିକାର ମେକ୍ସିକୋ ସୀମାରେ ଭୀଷଣ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଅନୁଭୂତ ହେବା ଲୋକେ ଗୁରୁତର ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଭିଷଣ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଯୋଗୁ ମଧ୍ୟଆମେରକୀୟ ଦେଶମାନଙ୍କରୁ ଲୋକେ ଏବେ ପଳାୟନ କରୁଛନ୍ତି। ଅସହ୍ୟ ଗ୍ରୀଷ୍ମରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୭ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ମୃତକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜଣେ ମହିଳା ଓ ୩ ଜଣ ଶିଶୁ ଥିବା ସରକାରୀ ଭାବେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ତେବେ ସମସ୍ତ ମୃତକ ପ୍ରବାସୀ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି।

   Related Posts