Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୭୩୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୧୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୮୭୨୫ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଆଜି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ‘ଟିକା’ ସମୀକ୍ଷା, ଭ୍ୟାକସିନ୍ ବିକାଶରେ ଲାଗିଥିବା ୩ କମ୍ପାନୀ ସହ ଆଲୋଚନା
  • ||
  • ଆସନ୍ତାକାଲିଠୁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ କୋଣାର୍କ ମହୋତ୍ସବ: କୋଭିଡ଼ କଟକଣା ମଧ୍ୟରେ ପାଳିତ ହେବ ଉତ୍ସବ
  • ||
  • ଆଜି ପବିତ୍ର କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା : ଡଙ୍ଗା ଭସା ଉପରେ ରୋକ , କୋଭିଡ କଟକଣା ଯୋଗୁଁ ଉତ୍ସବ ଫିକା
  • ||
  • କମିବାରେ ଲାଗିଛି କରୋନା ପ୍ରଭାବ, ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୭୦୭ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||

ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଭାଙ୍ଗିବ ସବୁ ରେକର୍ଡ, ଜାଣନ୍ତୁ ମୌସୁମୀ ନେଇ କ’ଣ କହିଛନ୍ତି ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ

28/02/2020 at 3:51 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୮।୨: ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ (ଆଇଏମଡି) ଆଗାମୀ ଋତୁ ଲାଗି ଶୁକ୍ରବାର ପୂର୍ବାନୁମାନ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁ ଲାଗି ଜାରି ହୋଇଥିବା ପୂର୍ବାନୁମାନରେ ଖାସକରି ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ, ପଶ୍ଚିମ, ମଧ୍ୟ ଓ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତ ଲାଗି ଆଗାମୀ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଅସହନୀୟ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛନ୍ତି। ପାଣିପାଗ ବିଭାଗଙ୍କ ପୂର୍ବାନୁମାନ ଅନୁସାରେ ମାର୍ଚ୍ଚରୁ ମେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମୟରେ ଭାରତର ପ୍ରାୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ସାଧାରଣରୁ ଅତ୍ୟାଧିକ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଅନୁଭୂତ ହୋଇପାରେ।

ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ରାଜ୍ୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦିଲ୍ଲୀ, ପଞ୍ଜାବ, ରାଜସ୍ଥାନ, ହରିୟାଣା ଓ ୟୁପି ଆଦି ରାଜ୍ୟ ଆସୁଛନ୍ତି। ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଓ ଛତିଶଗଡ ମଧ୍ୟଭାରତୀୟ ରାଜ୍ୟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଗୁଜୁରାଟ ଓ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ପଶ୍ଚିମ ପ୍ରାନ୍ତ ରାଜ୍ୟ। ପାଣିପାଗ ବିଭାଗଙ୍କ ପୂର୍ବାନୁମାନ ଅନୁସାରେ ଏହି ସବୁ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କରେ ମାର୍ଚ୍ଚରୁ ମେ ମାସରେ ସାଧାରଣରୁ ଅଧିକ ତାପପ୍ରବାହ ହୋଇପାରେ। ସେହିପରି ଭାରତର ଶୀତଳତମ ପ୍ରଦେଶମାନଙ୍କର ତାପମାତ୍ରା ଏହି ସମୟରେ ୦ରୁ ୫ ଡିଗ୍ରି ସେଲସିୟସ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଢିବାର ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛନ୍ତି।

ଏହି ସବୁ ରାଜ୍ୟରେ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିବ ଗ୍ରୀଷ୍ମ
ଆଇଏମଡିଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଉପହିମାଳୟ କ୍ଷେତ୍ର, ଦିଲ୍ଲୀ, ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର, ହରିୟାଣା, ଚଣ୍ଡିଗଡ, ପଶ୍ଚିମ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ପୂର୍ବରାଜସ୍ଥାନ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ( କିଛି ଅଞ୍ଚଳ), ଓଡିଶା, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ଗୁଜୁରାଟର ସୌରାଷ୍ଟ୍ର ଓ କଛ,କୋଙ୍କଣ, ଗୋଆ, ମଧ୍ୟ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ମରାଠାବାଡ, ବିଦର୍ଭ, ଉତ୍ତର, ଆଭ୍ୟନ୍ତରିଣ ଓ ଉପକୂଳ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଓ କେରଳରେ ଚଳିତବର୍ଷ ଗରମ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିବ।

ମୌସୁମୀକୁ ନେଇ ରହିଛି ଭଲ ଖବର
ତେବେ ଆଇଏମଡିଙ୍କ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଆକଳନ ଅନୁସାରେ ଉତ୍ତମ ମୌସୁମୀର ସମ୍ଭାବନା ଥିବାର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛନ୍ତି। ଯାହା ଚାଷୀଙ୍କ ଲାଗି ଏକ ଭଲ ଖବର ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ଚଳିତବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚରୁ ମେ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଇଆଇ ନିନୋ ଉପକୂଳ ମୁହାଁ ହୋଇପାରେ। ତେବେ ଆଇଏମଡି ମୌସୁମୀକୁ ନେଇ ଏପ୍ରିଲରେ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ରିପୋର୍ଟରେ ବିସ୍ତୃତ ଆକଳନ ଦେବେ ବୋଲି ଜଣାଇଛନ୍ତି।

ଆଗାମୀ ଗ୍ରୀଷ୍ମରେ ଲୋକେ ଅନ୍ୟ ବର୍ଷ ଭଳି ଜଳକଷ୍ଟରେ ଏତେ ସନ୍ତୁଳିତ ନ ହୋଇପାରନ୍ତି ବୋଲି ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ କହିଛନ୍ତି। କାରଣ ଫେବୃଆରୀ ୨୦ ତାରିଖ ବେଳକୁ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ଜଳାଶୟରେ ୧୦୧.୮୭ ବିଲିୟନ କ୍ୟୁବିକ୍  ମିଟର (ବିଏସଏମ) ଜଳ ମହଜୂଦ ଥିବାର ଆକଳନ କରିଛନ୍ତି। ଯାହା ଗ୍ରୀଷ୍ମରେ କୃଷି ଓ ପାନୀୟ ଲାଗି ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଛି।

   Related Posts