Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୫୦୩୫୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୨୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୨୧୧ ମୃତ
  • ||
  • ଗୁଜୁରାଟରେ ଓମିକ୍ରନ ଗଞ୍ଜାମକୁ ବିପଦ : ବଢିବ ସଂକ୍ରମଣ ! ସତର୍କ କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କୁ ମାଗିଲେ ଲାଞ୍ଚ, ନଦେବାରୁ ଆକ୍ରମଣ କରି କଲେ ଲହୁଲୁହାଣ
  • ||
  • ଆଉ ବର୍ଷା ନାହିଁ, ବଦଳିବ ପାଗ : ୧୧ରୁ କମିଯିବ ଶୀତ
  • ||
  • ଆସୁଛନ୍ତି ପୁଟିନ : ମୋଦୀଙ୍କୁ ଭେଟିବେ, ବହୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ହେବ ଆଲୋଚନା
  • ||

ଟିକାକରଣ ପାଇଁ ୯ ଘଣ୍ଟା ଜଙ୍ଗଲ ରାସ୍ତାରେ ଚାଲିଚାଲି ୧୪ ହଜାର ଫୁଟ୍‌ ଉଚ୍ଚରେ ପହଞ୍ଚିଲେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ, ଛୁଟୁଛି ପ୍ରଶଂସାର ସୁଅ

14/07/2021 at 5:42 PM

ଇଟାନଗର ୧୪/ ୦୭ : ଦେଶରେ ଟିକା ଅଭିଯାନ ଦୃତ ଗତିରେ ଜାରି ରହିଛି । ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାନ୍ତର ଲୋକଙ୍କ ନିକଟ​‌ରେ ଯେପରି ଟିକା ପହଞ୍ଚିପାରିବ ସେ ନେଇ ବ୍ୟାପକ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର । ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ଏଭଳି ଏକ ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଯାହାକୁ ନଜାଣିଲେ ବିଶ୍ବାସ ହେବ ନାହିଁ । ଟିକା ନେଇନଥିବା ଚରଓ୍ବାହେ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ପ୍ରାୟ ୧୬ଟି ପରିବାର ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚି ଭ୍ୟାକସିନ୍‌ ଳଗାଇଛନ୍ତି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ । ତେବେ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି, ସମୁଦ୍ର ପତ୍ତନ ଠାରୁ ଏମାନେ ୧୪ ହଜାର ଫୁଟ୍‌ ଉପରେ ବାସ କରୁଛନ୍ତି । ସୋମବାର ସେଠାକୁ ପ୍ରାୟ ୯ ଘଣ୍ଟାର ପଦଯାତ୍ରା ପରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ ।

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ତାଓ୍ବାଙ୍ଗ୍ ଜିଲ୍ଲା ଡୋମ୍‌ଷ୍ଟାଙ୍ଗରେ ଗତ ମେ ୧୯ ତାରିଖରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଟିକାକରଣ ଶିବିରରେ ପହଞ୍ଚି ପାରିନଥିଲେ ଚରଓ୍ବାହେ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଅଧିବାସୀ । ଏହାପରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀମାନେ ତାଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଇ ଟିକା ଦେବାକୁ ଚିନ୍ତା କରିଥିଲେ । ଏହାପରେ ସେଠାକୁ ଯିବା ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ପ୍ରକ୍ରିୟା । ଟ୍ରାକିଂ ଜରିଆରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଠାବ କରାଯାଇ ପ୍ରାୟ ୯ ଘଣ୍ଟାର ପାହାଡିଆ ରାସ୍ତାରେ ପାଦରେ ଚାଲି ଚାଲି ୧୪ ହଜାର ଫୁଟ ଉଚ୍ଚରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ ।

ସେଠା​‌ରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ପରଦିନ ଗାଁ ଲୋକଙ୍କ ସହିତ ଏକ ବୈଠକ କରିଥିଲେ । ଏହାପରେ ପ୍ରାୟ ୧୬ଟି ଚରଓ୍ବାହେ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ପରିବାରକୁ ଟିକାକରଣ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସମେତ କର୍ମଚାରୀ । ଲୁଗୁନ୍ଥାଗ ତିଦ୍ଧତର ସୀମାରେ ଏହି ଗାଁ ଅବସ୍ଥିତ ଏବଂ ତାଓ୍ବାଙ୍ଗ୍ ରୁ ଏହା ପ୍ରାୟ ୩୦ କିମି ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଗାଁରେ ମୋଟ ୬୫ ଜଣ ଲୋକ ରହୁଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କୁ ଟିକା ଦେବା ପାଇଁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ଟିମ୍‌ ପ୍ରାୟ ୯ ଘଣ୍ଟାରେ ୧୪ ହଜାର ଫୁଟ୍‌ ଉଚ୍ଚକୁ ଯାଇଥିଲେ ।

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀଙ୍କ ଏଭଳି କାମକୁ ଖୁବ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପେମା ଖାଣ୍ଡୁ । ବର୍ଷା ଲାଗିରହିଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ଏହାକୁ ଖାତିର ନକରି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ଟିମ ଲଗାତାର ଭାବେ ଆଗକୁ ବଢିଥିଲେ ଏବଂ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ଏଭଳି କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଟିମରେ ସାମିଲ ଥିବା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀମାନଙ୍କୁ ଖୁବ ପ୍ରଶଂସା କରାଯାଇଛି ।   

   Related Posts