Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୨୫ ବର୍ଷ ପରେ ଦୁର୍ଲଭ ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶରେ ସଜେଇ ହେବେ ଶ୍ରୀଜିଉ, ଆରମ୍ଭ ହେଲା ପ୍ରସ୍ତୁତି
  • ||
  • କୋଇଲା ଖଣି ଆବଣ୍ଟନ ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲାରେ ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଦିଲ୍ଲୀପ ରାୟଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଜାମିନ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଟି ତଳୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ସହ ବିସ୍ଫୋରକ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ
  • ||
  • ରାଜନଗର : ଭୋଗ ଖାଇ ୧୫୦ ଅସୁସ୍ଥ, ୩୦ ଜଣଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ସମୁଦ୍ରରେ ବୁଡିଗଲା ମାଛଧରା ଟ୍ରଲର, ୫ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଉଦ୍ଧାର, ୪ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୪୮୦କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଟ୍ରେନ୍‌ରେ କଟି ବାପା-ଝିଅ-ପୁଅର ମୃତ୍ୟୁ, ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କାଦେଲା ହାଇଓ୍ୱା ଟ୍ରକ, ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||

ନାହିଁ ନାହିଁରେ ଚାଲିଛି ସରକାରୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା : କେଉଁଠି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଡାକ୍ତର ନାହାନ୍ତି ତ ଆଉ କେଉଁଠି ନାହାନ୍ତି ଆବଶ୍ୟକ ସଂଖ୍ୟକ କର୍ମଚାରୀ

7/06/2019 at 5:23 PM

କଳାହାଣ୍ଡି ୭/୬: କଳାହାଣ୍ଡିରୁ ଯାଜପୁର ଯାଏଁ  ସରକାରୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବାର ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ଅବସ୍ଥାକୁ ନେଇ ଉଠିଲାଣି ପ୍ରଶ୍ନ । କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲାରେ ୧୧୬ ଡାକ୍ତର ପଦବୀ ଖାଲି ପଡ଼ିଛି । ୧୬ଟି ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରୁ ୧୨ଟିରେ ନା’ ଗାଇନିକ୍‌ ଡାକ୍ତର ଅଛନ୍ତି ନା’ ଅଛନ୍ତି ଶିଶୁ ବିଶେଷଜ୍ଞ । ସେହିଭଳି ଯାଜପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ମଧ୍ୟ  ଡାକ୍ତର ଅଭାବ ଯୋଗୁଁ ନାହିଁ ନଥିବା ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି ରୋଗୀ ।

ନାହିଁ ନାହିଁରେ ଚାଲିଛି ସରକାରୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା । କୋଉଠି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଡାକ୍ତର ନାହାନ୍ତି  ତ ଆଉ କୋଉଠି ନାହାନ୍ତି  ଆବଶ୍ୟକ ସଂଖ୍ୟକ କର୍ମଚାରୀ । କୋଉଠି ବେଡ୍‌ ନଥିବାରୁ ବାରଣ୍ଡାରେ ଚାଲିଛି ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା। ପୁଣି କୋଉଠି ବିଜୁଳି କଟିଲେ ସବୁ ଅନ୍ଧାର । ଜେନେରେଟର ଚାଲୁନି, ଆମ୍ବୁଲାନ୍‌ସ୍‌ ନାହିଁ । କଳାହାଣ୍ଡିରୁ ଯାଜପୁର ଯାଏଁ ସରକାରୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବାର ଏଭଳି ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ଅବସ୍ଥାକୁ ନେଇ ଉଠିଲାଣି ପ୍ରଶ୍ନ । କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲାରେ ଖାଲି ପଡ଼ିଛି ୧୧୬ ଡାକ୍ତର ପଦବୀ । ବିନା ଗାଇନିକ୍‌ ଡାକ୍ତର, ବିନା ଶିଶୁ ବିଶେଷଜ୍ଞରେ ଚାଲିଛି ଜିଲ୍ଲାର ଅଧିକାଂଶ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର । ଏମିତିକି ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ମଧ୍ୟ ୭୬ ଡାକ୍ତର ଆବଶ୍ୟକ ଥିବା ବେଳେ ଖାଲି ପଡ଼ିଛି ୫୪ ପଦବୀ । ୨୩ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ କାମ ଚଳାଉଛନ୍ତି ୭ । କୋଉଠି ଆମ୍ବୁଲାନ୍‌ସ୍‌ ମିଳୁନି ତ ଆଉ କୋଉଠି ବେଡ୍‌ ନଥିବାରୁ ବାରଣ୍ଡାରେ ଚାଲିଛି ରୋଗୀ ଚିକିତ୍ସା ।

କଳାହାଣ୍ଡିରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବାର ଅବସ୍ଥା ତ ଦେଖିଲେ, ଏବେ ଆସନ୍ତୁ ଯିବା ଯାଜପୁର । ସେଠି ମଧ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି ସମାନ ଚିତ୍ର । ଆବଶ୍ୟକ ସଂଖ୍ୟକ ଡାକ୍ତର ନାହାନ୍ତି, ଆଉ ଯିଏ ଥିଲେ ତାଙ୍କୁ ଡେପୁଟେସିନରେ ପଠାଇଦିଆଯାଇଛି । ମାନେ ଏଠି ରୋଗୀଙ୍କୁ କେବଳ ଭଗବାନ ଭରସା । ଇଏ ହେଉଛି ଯାଜପୁର କୋତପୁର ମେଡିକାଲ । ଯାହା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରନ୍ତି ୪ଟି ପଞ୍ଚାୟତର ୨୦ହଜାର ଲୋକ । ହେଲେ ଏଠି ଜଣେ ହେଲେ ବି ଡାକ୍ତର ନାହାନ୍ତି । କାମ ଚଳାଉଛନ୍ତି ଫାର୍ମାସିଷ୍ଟ । ଆଉ ବଳ ନପାଇଲେ ୧୦୦କିଲୋମିଟର ଦୂରକୁ ରୋଗୀଙ୍କୁ ରେଫର କରିଦେଲେ କାମ ସରିଲା ।

   Related Posts