Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନଙ୍କ ପରେ ବିଫଳ ହେଲେ ଆରସିବି ବୋଲର, ‘କର ବା ମର’ ମ୍ୟାଚରେ ୫ ଓ୍ୱିକେଟରେ ଜିତିଲା ହାଇଦ୍ରାବାଦ
  • ||
  • ଗହଣା ଦୋକାନରୁ ଚୋରି, ଛାତ କଣା କରି ଲୁଟିନେଲେ ୨ କିଲୋର ସୁନା ଅଳଙ୍କାର
  • ||
  • ସାରୁଅ ଜମି କେଳେଙ୍କାରୀ : ଓଡିଶା ଇନଫ୍ରାଟେକ୍‌ର ଦୁଇ କର୍ମଚାରୀ ଗିରଫ, ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଧମକ ଅଭିଯୋଗରେ ବାନ୍ଧିଲା ବାଘମାରୀ ପୋଲିସ
  • ||
  • IPL 2020: ବୁମରା ଓ ବୋଲ୍ଟଙ୍କ ଶାଣିତ ବୋଲିଂ ପରେ ଇଶାନଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ, ୯ ଓ୍ଵିକେଟ୍‌ରେ ଜିତିଲା ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ, ଦିଲ୍ଲୀର କ୍ରମାଗତ ଚତୁର୍ଥ ପରାଜୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆସିଲା ଅନଲକ୍ ୬.୦ ଗାଇଡ଼ଲାଇନ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୧୪୭୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୧୬ତାରିଖରେ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ, ନବମରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ଯାଏଁ ପିଲା ପଢିବାକୁ ଆସିବେ
  • ||
  • ଝରକା ତାଡ଼ି ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଲୁଟ୍ ! ପୋଲିସର ତଦନ୍ତ ଜାରି
  • ||
  • ଭୟଙ୍କର ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ତୁର୍କୀ ଓ ଗ୍ରୀସ : ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୭କୁ ବୃଦ୍ଧି, ୭ ଶହରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||

ସରକାରଙ୍କ ମୋ ସରକାର ଯୋଜନାରେ ମୁଖ୍ୟ ଫୋକସ୍ ହେଉଛି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା, ହେଲେ ନବରଙ୍ଗପୁର ମଇଦଲପୁର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରର ଅବସ୍ଥା ଦେଖିଲେ ଜଣାପଡୁଛି ବାସ୍ତବତା

25/10/2019 at 4:55 PM

ନବରଂଗପୁର ୨୫|୧୦: ନବରଂଗପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ବେହାଲ । ଜିଲ୍ଲାର ଅଧିକାଂଶ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଡାକ୍ତର ଅଭାବର ସମସ୍ୟା । ମଇଦଲପୁର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ହେଲା ଏହି ସମସ୍ୟା ରହିଛି । ଫଳରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେଉଛନ୍ତି ସାଧାରଣ ଲୋକେ ।

ଆୟୁଷ୍ମାନ ଠାରୁ ବିଜୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବାକୁ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ରଠାରୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ମାଳ ମାଳ ଯୋଜନା । ହେଲେ ଆଜି ବି ସାଧାରଣ ମଣିଷ ପାଖେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ଅପହଞ୍ଚ । ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲ୍ଲା ପାପଡ଼ାହାଣ୍ଡିର ମଇଦଲପୁର ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଥିତି ଦେଖି ନିଅନ୍ତୁ । ୧୦୦ ଗାଁର ୪୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଗୋଟିଏ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ।

କିନ୍ତୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା, ଏହି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ହେଲା କେହି ଡାକ୍ତର ନାହାନ୍ତି । ରୋଗୀ ଆସନ୍ତି, ଫାର୍ମାସିଷ୍ଟଙ୍କ ଭରସାରେ । ଛୋଟିଆ ଖଣ୍ଡିଆ ଖାବରା, ଜର-ଥଣ୍ଡା ହେଲେ କାମ ଚଳିଯାଏ । ତାହାଠାରୁ ଅଧିକ ହେଲେ ଏଠାରୁ ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟକୁ ଯିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୁଏ ରୋଗୀ ।

‘ମୋ ସରକାର’ରେ ଥାନା ଓ ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଫୋକସ୍ କରାଯାଉଛି । କିନ୍ତୁ ମଇଦଲପୁରରେ ଯେତେବେଳେ ଡାକ୍ତର ହିଁ ନାହାନ୍ତି, ସେଠି ରୋଗୀ ସେବା କଥା ପଚାରେ କିଏ ? ଗୁରୁତର ରୋଗୀ, ପ୍ରସୂତି ଏମାନଙ୍କ ଲାଗି ପ୍ରାଥମିକ ଚିକିତ୍ସା ଯୋଗାଇବାରେ ବି ଏହି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଅସମର୍ଥ । ଡାକ୍ତର ପଦବୀ ପୂରଣ ଲାଗି ଦୀର୍ଘ ଦିନ ହେବ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଦାବି କରି ଆସୁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଫଳ ଶୂନ୍ । ଏ ସଂପର୍କରେ ସିଡିଏମଓଙ୍କ କହିବା କଥା, ପୂରା ଜିଲ୍ଲାରେ ଡାକ୍ତର ଅଭାବର ସମସ୍ୟା ରହିଛି ।

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏକ ମୌଳିକ ସୁବିଧା । ହେଲେ ଏଥିରୁ ଆଜି ବି ଅନେକ  ବଞ୍ଚିତ । ବିଶେଷକରି, ସରକାରୀ ହସ୍ପିଟାଲ ଗୁଡ଼ିକର ଏହି ଚିତ୍ର ବଦଳିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ।

   Related Posts