Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୫୭୩ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୨୮୦ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ଡ୍ରଗ୍ସ ଲିଙ୍କ୍ ମାମଲାରେ NCBରେ ହାଜର ହେଲେ ଅନନ୍ୟା ପାଣ୍ଡେ, ଆର୍ଯ୍ୟନ ସହ ହ୍ବାଟସଆପ୍‌ ଚାଟ୍‌କୁ ନେଇ ମାରାଥନ୍‌ ଜେରା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : STF ପଞ୍ଝାରେ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ବେପାରୀ, ୧କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ଧଳାଜହର ଜବତ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ମହାଲିଙ୍ଗ୍ ସନସାଇନ୍ ପବ୍ଲିକ୍ ସ୍କୁଲରେ ପ୍ରଶାସନର ତଦନ୍ତ, କାଗଜପତ୍ର ଯାଞ୍ଚ ସହ ଆୟବ୍ୟୟ ଅଟକଳର ଚାଲିଛି ଖୋଳତାଡ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୨୪ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପ : ସୁପର-୧୨ରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା, ୭୦ରନରେ ଆୟରଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ଦେଲା ମାତ୍
  • ||
  • +୩ରେ ଲକ୍ଷେ ସିଟ୍ ଖାଲି, ଗୁରୁବାର ସ୍ପଟ୍ ଆଡମିଶନ ପାଇଁ ଆବେଦନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖରାଟିଆ ପାଗ, ୨୩ ସୁଦ୍ଧା ଫେରିଯିବ ମୌସୁମୀ
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ ରହିବନି ମୁକୁଳା ଡ୍ରେନ୍ : ଦୁଇ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଲାଗିବ ତାରଜାଲି, ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ହେବ ସଙ୍କୁଚିତ ନାଳ
  • ||

ଗଣେଶ ମହୋତ୍ସବ ଆଣିପାରେ କରୋନାର ତୃତୀୟ ଲହର: ଚେତାଇଲେ ବିଶେଷଜ୍ଞ, ପୂଜା ପରେ ବଢିପାରେ ସଂକ୍ରମଣ

12/09/2021 at 3:06 PM

ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ୧୨/୦୯ : ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ କରୋନା ମହୋତ୍ସବ ପରେ ବଢିଛି ସଂକ୍ରମଣ ଭୟ । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗଣେଶ ପୂଜା ପରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇପାରେ । କେରଳରେ ଓନାମ ପର୍ବ ପରେ କେତେଗୁଡ଼ିଏ ମାମଲା ଦର୍ଶାଇ ସେ ରାଜ୍ୟରେ ଦଶ ଦିନ ଧରି ଗଣେଶ ପୂଜା ଉତ୍ସବ ପାଳନ ଅବସରରେ ଏକଥା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷଣ ଅଧିକାରୀ ଡାକ୍ତର ପରାଦୀପ ଆୱ୍ଟେ କହିଛନ୍ତି, ପର୍ବପର୍ବାଣିରେ ଭିଡ଼ ଜମିଲେ ସଂକ୍ରମଣ ବ୍ୟାପିଥାଏ ।

କାରଣ ପୂଜାରେ ମସଗୂଲ ହୋଇ ଲୋକେ COVID-19 ର ମୌଳିକ ନିୟମ ମାନିବାକୁ ଭୁଲିଯାଆନ୍ତି । ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଏବଂ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖନ୍ତି ନାହିଁ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାକୁ ପରାମର୍ଶ ଜାରି କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ପାଞ୍ଚଟି ଜିଲ୍ଲାକୁ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି । ପରୀକ୍ଷଣର ସୁବିଧା ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବା ସହିତ ରୋଗୀଙ୍କୁ ପୃଥକ କରିବା ଏବଂ ଔଷଧ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଆମେ ସେମାନଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛୁ ।

ଗତ ସାତ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ପରୀକ୍ଷା ପଜିଟିଭିଟି ହାର ୨.୬୭ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ଆଠଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଉଚ୍ଚ ପଜିଟିଭ ହାରକୁ ନେଇ ଅଧିକାରୀମାନେ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି । ଡଃ ଇଶ୍ୱର ଗିଲାଡା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଆମେ ଅନୁଭବ କରୁଛୁ ଯେ କରୋନାର ପ୍ରକାରଗୁଡିକ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି ଏବଂ ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଦେଉନାହିଁ ।

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଟିକାକରଣ ଅଭିଯାନ ମଧ୍ୟ ନିରନ୍ତର ଚାଲୁ ନାହିଁ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗୋଟିଏ ପଟେ ସରକାର ଗଣେଶ ପର୍ବକୁ ପୃଥକ ଭାବରେ ପାଳନ କରିବାକୁ କହୁଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ପଟେ ହଜାର ହଜାର ବସ୍ ଲୋକଙ୍କୁ କୋଣ ଅନୁକୋଣକୁ ନେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିଛନ୍ତି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆମେ କିପରି ଭୂତାଣୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିପାରିବା ? ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୬,୪୯୪,୨୫୪ ଜଣଙ୍କୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ହୋଇଥିବା ରିପୋର୍ଟ ରହିଛି ।

   Related Posts