Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନାକରେ ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ୍ ପରୀକ୍ଷଣକୁ ଡିସିଜିଆଇର ମଞ୍ଜୁରୀ, ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ କରିବ କ୍ଲିନିକଲ ଟ୍ରାଏଲ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୦ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୬୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୦୫୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୩୬୨୨୬ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନ: ବଲୁଚିସ୍ତାନ ଚେକ୍ ପୋଷ୍ଟ ଉପରେ ଆତଙ୍କୀ ହମଲା, ୧୦ ସୈନିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଲ୍ୟାମ୍ପ୍ସ ଏମ୍‌ଡି, ଆୟ ବହିର୍ଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • ଭି. ଅନନ୍ତ ନାଗେଶ୍ୱରନ ହେବେ ଭାରତର ଆଗାମୀ ମୁଖ୍ୟ ଆର୍ଥିକ ପରାମର୍ଶଦାତା, ଅତିଶୀଘ୍ର ଘୋଷଣା କରିପାରନ୍ତି ସରକାର
  • ||
  • ସୋର : ଦେଶୀ ମଦ ଦୋକାନରେ ପଶି କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ କଟୁରୀରେ ହାଣିଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ଛଡାଇନେଲେ ୭୦ହଜାର ଟଙ୍କା
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ଚାଲାଣ ବେଳେ ୧୪ ଶ୍ରମିକ ଉଦ୍ଧାର, ଷ୍ଟେସନ ଯିବା ବାଟରେ ଧରିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୩ ଦିନ ଯାଏଁ ହାଡଭଙ୍ଗା ଶୀତ, ୬ ଜିଲ୍ଲା ବେଶୀ ଥରିବ
  • ||

କରୋନା ମାମଲାରେ ଦେଶ ସପ୍ତମରେ: ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଲା- ଏହି ତୂଳନା ଭୁଲ୍, ଭାରତରେ ରହିଛି ସବୁଠୁ କମ ମୃତ୍ୟୁହାର

2/06/2020 at 5:35 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୨।୦୬: ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଲଗାତାର ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। ମାତ୍ର ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର କହିବା କଥା ଏଥିରେ ଚିନ୍ତିତ  ହେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ ବରଂ ନିଜର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଉପାୟ କରିବା ଉଚିତ୍। ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଯୁଗ୍ମ ସଚିବ ଲଭ୍ ଅଗ୍ରଓ୍ଵାଲ କହିଛନ୍ତି, କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲାରେ ବିଶ୍ଵ ତାଲିକାରେ ଭାରତ ସପ୍ତମରେ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହି ବିଶ୍ଳେଷଣ ଠିକ୍ ନୁହେଁ। କାରଣ ଅନ୍ୟ ଦେଶ ତୂଳନାରେ ଭାରତର ଜନସଂଖ୍ୟା ଅଧିକ ରହିଛି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଭାରତରେ ଆରୋଗ୍ୟହାର କ୍ରମାଗତ ବଢି ଚାଲିଛି ଏବଂ ଦୁନିଆରେ ଅନ୍ୟ ଦେଶ ତୂଳନାରେ ମୃତ୍ୟୁହାର ସବୁଠୁ କମ ରହିଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଅଦ୍ୟାବଧି ୯୫,୫୨୭ ଜଣ ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଛନ୍ତି। ଦେଶରେ ଏବେ ସୁସ୍ଥତାହାର ୪୮.୦୭ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି।

ଅଗ୍ରଓ୍ଵାଲ କହିଛନ୍ତି, ଆଜି ଦେଶରେ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। ଦେଶ ବିଶ୍ଵରେ ସପ୍ତମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ଏହି ବିଶ୍ଳେଷଣ ମନରେ ସନ୍ଦେହ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି। ଏହାର ତୂଳନା ଆମର ଜନସଂଖ୍ୟା ହିସାବରେ ହେବା ଉଚିତ୍। ଆମେ ବାକି ଦେଶ ଅପେକ୍ଷା ବହୁତ ଭଲ ସ୍ଥିତିରେ ଅଛୁ। ଆମ ଦେଶରେ ମାମଲା ବହୁତ ସ୍ଥିର ରହିଛି। ଆଜିର ତଥ୍ୟ ମୁତାବକ ୧୪ ଦେଶ ଯାହାଙ୍କ ଜନସଂଖ୍ୟା ଆମ ଦେଶ ସହ ସମାନତା ରହିଛି ସେଠାରେ ପ୍ରାୟ ୨୨ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ କେସ୍‌ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଏବଂ ୫୫ ପ୍ରତିଶତ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

ଲଭ୍‌ ଅଗ୍ରଓ୍ଵାଲ କହିଛନ୍ତି  ଆମର ପ୍ରାଥମିକତା ଆମେ କେମିତି ଶୀଘ୍ର ସଂକ୍ରମିତଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରି ତାଙ୍କର ଚିକିତ୍ସା କରିବୁ। ଏହି ପ୍ରୟାସ ଫଳରେ ଏପ୍ରିଲ ୧୫ ସୁଦ୍ଧା ମୃତ୍ୟୁହାର ୩.୧୫ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା ଯାହା ଏବେ ୨.୮୨ ପ୍ରତିଶତରେ ରହିଛି। ଏହା ଦୁନିଆରେ ସବୁଠୁ କମ୍ ମୃତ୍ୟୁହାର। ଏମିତି ଦେଶ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁଠି ମୃତ୍ୟୁହାର ୧୯ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ରହିଛି। ଯଦି ଆମେ ପ୍ରତି ଲକ୍ଷ ମୃତ୍ୟୁହାର ଦେଖିବା ତେବେ ଏହା ଆମ ଦେଶରେ ବହୁତ କମ ରହିଛି।

ସେ କହିଛନ୍ତି, ଅଧିକାଂଶ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ବହୁବିଧ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଥିବା କାରଣରୁ ହେଉଛି। ଏହା ସହିତ ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଆଉ ଏକ କାରଣ ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ଲୋକଙ୍କଠାରେ ହିଁ କରୋନାର ଅଧିକ ବିପଦ ରହିଛି। ବିଶେଷ କରି ଯିଏ ଡାଏବେଟିସ୍ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ତାଙ୍କଠାରେ କରୋନାର ଅଧିକ ବିପଦ ରହିଛି।

   Related Posts