Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଓମିକ୍ରନ୍‌ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ । କର୍ଣ୍ଣାଟକର ୨ ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ଓମିକ୍ରନ୍‌ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟରେ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ହଜିନି ମାନବିକତା, ପାଇଥିବା ସୁନା ଗହଣାକୁ ଫେରାଇଦେଲେ ଅଟୋ ଚାଳକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ ଲିଷ୍ଟରେ ଅନୀଲ ପାଣ୍ଡି, ସୂଚନା ଦେଲେ ମିଳିବ ପୁରସ୍କାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୩ ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅବସର ଓ ଜଣେ ଆରଆଇ ଚାକିରୀରୁ ବହିଷ୍କୃତ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବାତ୍ୟା ଅପଡେଟ୍ : ୩ରୁ ଓଡିଶାରେ ବର୍ଷା, ୪ରେ ପବନର ବେଗ ଛୁଇଁବ ୯୦ କି.ମି.
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଶୁକ୍ରବାରଠୁ ରାଜଧାନୀରେ ସମସ୍ତ ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ, ଘୋଷଣା କଲେ କେଜ୍ରିଓ୍ୱାଲ୍‌ ସରକାର
  • ||
  • ବାଇକକୁ ପିଟିଲା ଜୁସ୍ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍, ୨ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ମାମଲା : ADG କୋର୍ଟରେ ଜାମିନ ଆବେଦନ କଲା ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁ
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ୩୦ ଏକର ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ନଷ୍ଟ କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ଘାରିଛି ଓମିକ୍ରନ ବିପଦ : ବିଳମ୍ବିତ ହେବ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଗସ୍ତ ! ସମୟ ମାଗିଲା ବିସିସିଆଇ
  • ||

ପାଣିପାଗ ସୂଚନା ନୁହେଁ କରୋନା ତୃତୀୟ ଲହର! ଏବେବି ଟଳିନି ବିପଦ କହିଲେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରାଳୟ

13/07/2021 at 6:29 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୩।୭: କରୋନା ଭାଇରସ ମହାମାରୀ ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର କ୍ରମଶଃ ପ୍ରସମିତ ହେଉଛି। ଏଣୁ ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ କଟକଣା କୋହଳ କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ଲୋକେ କୋଭିଡ ପ୍ରୋଟକଲ ମାନୁ ନାହାନ୍ତି। ଏଥିରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଳୟ ଗଭୀର ଚିନ୍ତା ବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିବା ବେଳେ କରୋନା ତୃତୀୟ ଲହର ପାଣିପାଗ ବିଭାଗଙ୍କ ପୂର୍ବାନୁମାନ ନୁହେଁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଲେକେ ସଂକ୍ରମଣର ଜଟିଳତା ଓ ଏହାକୁ ନେଇ ନିଜର ଦାୟିତ୍ୱ ଏବେବି ବୁଝୁ ନଥିବା କହିଛନ୍ତି। ଏଣୁ ବିପଦ ଟଳିଛି ବୋଲି ଭାବିବା ଅନୁଚିତ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରାଳୟ କହିଛନ୍ତି।

ମଙ୍ଗଳବାର ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସୂଚନା ଦେଇ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଯୁଗ୍ମ ସଚିବ ଲବ ଅଗ୍ରୱାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ସାରା ଦେଶରୁ ୩୧ ହଜାର ୪୪୩ ଜଣ ନୂଆ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି। ଗତ ସପ୍ତାହ ତୁଳନାରେ ସଂକ୍ରମଣ ଚଳିତ ସପ୍ତାହରେ ମାତ୍ର ୬ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ହୋଇଛି। ଏଣୁ ସଂକ୍ରମଣର ଭୟାବହତା ଏବେବି ସମାପ୍ତ ହୋଇ ନଥିବା ଯୁଗ୍ମ ସଚିବ କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶରେ ୭୩ଟି ଜିଲ୍ଲାରୁ ଏବେବି ଦୈନିକ ଶହେ ଲେଖାଏଁ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହେଉଛନ୍ତି।

ଉପୁଜିଥିବା ପରିସ୍ଥିତିରେ କରୋନା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଲାଗି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୧୧ ରାଜ୍ୟଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଟିମ୍‌ ପଠାଇଥିବା ଯୁଗ୍ମ ସଚିବ କହିଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ସରକାରମାନଙ୍କୁ କରୋନା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଲାଗି ଉପଯୁକ୍ତ ପରାମର୍ଶ ଦେବା ସହ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଲାଗି ସରକାର ଏହି ଟିମ୍‌ଗୁଡିକୁ ସେଠାକୁ ଡେପୁଟେସନରେ ପଠାଇଛନ୍ତି। ଏହି ଟିମ୍‌ ମାନେ ଏବେ ପୂର୍ବୋତ୍ତର ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କ ସମେତ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ଛତିଶଗଡ, କେରଳ ଏବଂ ଓଡିଶାରେ ରହି କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି।ସେପଟେ କରୋନା ବିରୋଧରେ ଲଢେଇ ଲାଗି ସରକାର ହାତକୁ ନେଇଥିବା ଟିକାକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାରା ଦେଶରେ ୩୦.୬୬ କୋଟି ଲୋକେ ପ୍ରଥମ ଡୋଜ ଟିକା ନେଇଛନ୍ତି। ସେହିପରି ୭.୪୯ କୋଟି ଲୋକେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ ସହ ଟିକାକରଣ ସମ୍ପନ୍ନ କରିଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଏଥିରେ ନିତି ଆୟଗୋ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଦସ୍ୟ ଡା.ବି.କେ. ପାଲ ଏବେ ବିଶ୍ୱ କରୋନାର ତୃତୀୟ ଲହର ମଧ୍ୟଦେଇ ଗତି କରୁଥିବା ସତର୍କ କରାଇଛନ୍ତି। ତେବେ ଏହି କରୋନା ଲହର ଯେପରି ଭାରତରେ ଉପଦ୍ରବ ନ କରେ ସେଥିପ୍ରତି ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସଚେତନ ହେବାକୁ ହେବ ବୋଲି ଡା. ପାଲ କହିଛନ୍ତି। ଏଣୁ ମଙ୍ଗଳବାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଦେଶକୁ କେବେ ତୃତୀୟ ଲହର ଆସିବ ସେ ବାବଦେ ଆମେ ଚିନ୍ତା ନକରି ଏଥିରୁ ବର୍ତ୍ତିବା ଲାଗି ଏବେଠୁ ଆମକୁ ସାବଧାନ ହେବାକୁ ହେବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

   Related Posts