Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୦ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୪୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢିଲା ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୪୨୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୨୫୨୬୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କମିବ ତାପମାତ୍ରା, ୨୮ରୁ ବଢିବ ଶୀତ
  • ||
  • ଆଜି ୭୩ ତମ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ, କୋଭିଡ କଟକଣାରେ ହେବ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ
  • ||
  • ଦେଶ ପାଳୁଛି ୭୩ତମ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ, ରାଜପଥରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେବ ୨୧ ପ୍ରଜ୍ଞାପନ ମେଢ
  • ||

ସାରୁପତ୍ରର ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ବିଷୟରେ ଜାଣିଛନ୍ତି କି:ଏହି ସବୁ ରୋଗରୁ ପାଇବେ ମୁକ୍ତି

9/04/2019 at 4:39 PM

ସାରୁପତ୍ରରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ପକୁଡ଼ି ଏବଂ ତରକାରୀ ଲୋକେ ଖାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରିଥାଆନ୍ତି। ସାରୁ କେବଳ ସ୍ବାଦିଷ୍ଟ ହୋଇନଥାଏ,ବରଂ ଏଥିରେ ପ୍ରୋଟିନ୍ ମଧ୍ୟ ରହିଥାଏ। ସାରୁପତ୍ରକୁ ଔଷଧ ଭାବେ ମଧ୍ୟ ଗଣାଯାଇଥାଏ। ଏଥିରେ ଭିଟାମିନ ଏ,ଭିଟାମିନ୍ ବି,ଭିଟାମିନ୍ ସି,କ୍ୟାଲସିୟମ୍,ପୋଟାସିୟମ୍ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ପ୍ରଚୁର ମାତ୍ରାରେ ରହିଥାଏ,ଯାହା ଶରୀର ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ। ସାରୁପତ୍ର ଖାଇବା ଦ୍ବାରା ଆପଣ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଶାରିରୀକ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ।

୧.ଅମ୍ଳପିତ୍ତରୁ ମୁକ୍ତି: ଯଦି ଆପଣଙ୍କର କୈାଣସି ପେଟ ସମସ୍ୟା ରହିଥାଏ ତେବେ ସାରୁପତ୍ର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ପତ୍ରକୁ ଡେମ୍ଫ ସହ ନେଇ ପାଣିରେ ଫୁଟାଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ଏହି ପାଣି​ରେ ଅଳ୍ପ ଘିଅ ମିଶାଇ ୩ଦିନ ଯାଏଁ ଅତି କମରେ ଦୁଇ ଥର ସେବନ କରନ୍ତୁ।

୨.ଆଖିର ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ: ସାରୁ ପତ୍ରରେ ଭିଟାମିନ୍ ଏ ପ୍ରଚୁର ମାତ୍ରାରେ ରହିଥାଏ ଯାହା ଆଖି ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ। ଏହାଦ୍ବାରା ଆଖିର ଦୃଷ୍ଟିଶକ୍ତି ବଢ଼ିଥାଏ ଏବଂ ମାଂସପେଶୀ ମଜବୁତ ହୋଇଥାଏ।

୩.ଆଣ୍ଠୁଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି: ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଆଣ୍ଠୁଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୋଇଥାଏ ତେବେ ସାରୁପତ୍ର ଖାଇଲେ ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିବ।

୪.ରକ୍ତଚାପ ଦୂର ହେବ: ସାରୁପତ୍ର ରକ୍ତଚାପକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ କରିଥାଏ। ଏହା ସେବନ କରିବା ଦ୍ବାରା ମାନସିକ ଅବସାଦ ହୋଇନଥାଏ।

୫.ଓଜନ କମ୍ ହୋଇଥାଏ: ଓଜନ କମ୍ କରିବା ପାଇଁ ସାରୁପତ୍ର ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ। ଏଥିରେ ଥିବା ଫାଇବର ମେଟାବଲିଜମକୁ ସକ୍ରିୟ କରିଥାଏ,ଯାହା ଓଜନକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ।   

   Related Posts