Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • T20 World Cup: ଇତିହାସ ରଚିଲେ କର୍ଟିସ କାମ୍ପର, ୪ ବଲ୍‌ରେ ନେଲେ ୪ ଓ୍ଵିକେଟ୍
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ମିଲରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ବିଲଡିଂରୁ ଡେଇଁପଡିଥିଲେ ଶ୍ରମିକ, ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩୪୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଲଖିମପୁର ହିଂସା ମାମଲାରେ ସଂଯୁକ୍ତ କିଷାନ ମୋର୍ଚ୍ଚାର ରେଳରୋକ, ୬ ଘଣ୍ଟିଆ ଆନ୍ଦୋଳନ ପାଇଁ ୧୪୪ ଧାରା
  • ||
  • ଫୁଲୁଛି ଜଳକା ନଦୀ, ବିପଦ ସଙ୍କେତ ଉପରେ ଜଳସ୍ତର
  • ||
  • ଚାଲାଣ ବେଳେ ୩୯ ଶ୍ରମିକ ଉଦ୍ଧାର, ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଉଥିଲେ ବିଜୟନଗରମ୍
  • ||
  • ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଟ୍ରପ୍ ଲାଇନ, ୪ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଏଯାଏଁ ମିଳୁନି ବାପା-ପୁଅଙ୍କ ପତ୍ତା, ରବିବାର ନାଗାବଳୀରେ ଭାସି ଯାଇଥିଲେ ଉଭୟ
  • ||

ଓଜନ କମାଇବା ପାଇଁ ପିଅନ୍ତୁ ମୁଗ ଡାଲି ପାଣି, ମିଳିବ ଚମତ୍କାର ଫାଇଦା

8/07/2021 at 1:28 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୮/୦୭: ମୁଗ ଡାଲି ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରେ ତିଆରି ହୋଇଥାଏ । ଲୋକମାନେ ପ୍ରାୟତଃ ରାତ୍ରି ଭୋଜନ ପାଇଁ ମୁଗ ଡାଲି ଖାଇଥାନ୍ତି, ଯାହା ଏକ ହାଲୁକା ଖାଦ୍ୟ ହୋଇଥାଏ। ମୁଗ ଡାଲି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଏକ ଉତ୍ତମ ଖାଦ୍ୟ, ଯାହା କେବଳ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରେ ନାହିଁ, ବରଂ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନେକ ଲାଭ ମଧ୍ୟ ଦେଇଥାଏ । ପ୍ରୋଟିନ୍, ମାଙ୍ଗାନିଜ୍, ପୋଟାସିୟମ୍, ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍, ଫୋଲେଟ୍, କପର୍, ଜିଙ୍କ ଏବଂ ଭିଟାମିନ୍ ପରି ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଏଥିରେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ମିଳିଥାଏ । କେବଳ ମୁଗ ଡାଲି ନୁହେଁ ଏହାର ଜଳ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ । ଯଦି ଆମେ ପ୍ରତିଦିନ ଏହି ଡାଲିର ପାଣିକୁ ପିଇଥାଉ, ତେବେ ଏହା ଶରୀରର ଅନେକ ଜରୁରୀ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱର ଅଭାବକୁ ପୂରଣ କରିଥାଏ । ମୁଗ ଡାଲି ଭାରତୀୟ ରୋଷେଇରେ ଅନେକ ଉପାୟରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥାଏ ଯେପରିକି ଲଡୁ, ପରଟା, ହାଲୱା ଇତ୍ୟାଦିରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ । ଅନ୍ୟ ପଟେ, ଯଦି ଆପଣ ମୁଗ ଡାଲିର ପାଣିକୁ ପିଇଥାନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅନେକ ଉପାୟରେ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ । ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ମୁଗ ଡାଲିର ପାଣି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ କେଉଁ ପ୍ରକାର ଲାଭ ଦେଇଥାଏ ।

PunjabKesari

ଓଜନ କମାଇବା:

ପ୍ରାୟତଃ ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ମେଦବହୁଳତା ପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ ହୋଇଥାନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ସେମାନେ ଅନେକ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟ୍ସ ଏବଂ ଘରୋଇ ଉପଚାର ମଧ୍ୟ କରିଥାନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ତଥାପି ମେଦବହୁଳତା ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇନଥାନ୍ତି, ତେଣୁ ପ୍ରତିଦିନ ଏକ ଗ୍ଲାସ ମୁଗ ଡାଲି ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ । ବାସ୍ତବରେ, ଏହି ଡାଲିରେ କ୍ୟାଲୋରୀ କମ୍ ଥାଏ ଏବଂ ଏହା ମେଟାବୋଲିଜିମକୁ ମଧ୍ୟ ବଢାଇଥାଏ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବା ସହଜ ହୋଇଥାଏ ।

ଶରୀରକୁ ଡିଟକ୍ସ କରିଥାଏ:

ପ୍ରତିଦିନ ମୁଗ ଡାଲି ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଆମ ଶରୀରର ସମସ୍ତ ମଇଳା ବାହାରି ଯାଇଥାଏ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ସମଗ୍ର ଶରୀର ଡିଟକ୍ସ ହୋଇଯାଏ । ଏହା ଶରୀରକୁ ଡିଟକ୍ସ କରି ଲିଭର୍, ଗଲ୍ ବ୍ଲାଡର, ରକ୍ତ ଏବଂ ଅନ୍ତନଳୀକୁ ସଫା କରିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଅନେକ ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ ।

ମଧୁମେହ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ କରିଥାଏ:

ମୁଗ ଡାଲି ମଧୁମେହକୁ ଭଲ କରିଥାଏ । ଏହି ଡାଲିର ପାଣି ଶରୀରରେ ଇନସୁଲିନର ସ୍ତର ବଢାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ, ଏହା ସହିତ ବ୍ଲଡ୍ ଗ୍ଲୁକୋଜକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଏହାର ବ୍ୟବହାର ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ ।

ଉତ୍ତମ ପ୍ରୋଟିନ୍:

ମୁଙ୍ଗ ଡାଲ ଶରୀରକୁ ଉତ୍ତମ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଦେଇଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ ଶରୀରରେ ଦୁର୍ବଳତା ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ମୁଗ ଡାଲିର ପାଣି ପିଇବା ଉଚିତ୍, କାରଣ ଏଥିରେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣର ଆଇରନ୍, ପୋଟାସିୟମ୍, କ୍ୟାଲସିୟମ୍, ଭିଟାମିନ୍ ବି କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ଏବଂ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଥାଏ, ଯାହା ଶରୀରର ଦୁର୍ବଳତାକୁ ଦୂର କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ ।

ପ୍ରସ୍ତୁତ ପ୍ରଣାଳୀ:

ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ପ୍ରେସର କୁକରରେ ଅଧା ପାତ୍ର ଧୁଆଯାଇଥିବା ମୁଗ ଡାଲି ଏବଂ ଦୁଇ ଗ୍ଲାସ ପାଣି ରଖନ୍ତୁ, ଏହା ସହିତ ସ୍ୱାଦ ଅନୁଯାୟୀ ଲୁଣ ମିଶାନ୍ତୁ ଏବଂ ଘୋଡାଇ ଦିଇନ୍ତୁ ।  ୨ ରୁ ୩ ସିଟି ପରେ ଗ୍ୟାସ୍ ବନ୍ଦ କରିଦିଅନ୍ତୁ । ପରେ ଏହାକୁ ଗ୍ଲାସରେ ଢାଳି ପିଅନ୍ତୁ ।

   Related Posts