Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : STF ପଞ୍ଝାରେ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ବେପାରୀ, ୧କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ଧଳାଜହର ଜବତ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ମହାଲିଙ୍ଗ୍ ସନସାଇନ୍ ପବ୍ଲିକ୍ ସ୍କୁଲରେ ପ୍ରଶାସନର ତଦନ୍ତ, କାଗଜପତ୍ର ଯାଞ୍ଚ ସହ ଆୟବ୍ୟୟ ଅଟକଳର ଚାଲିଛି ଖୋଳତାଡ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୨୪ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପ : ସୁପର-୧୨ରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା, ୭୦ରନରେ ଆୟରଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ଦେଲା ମାତ୍
  • ||
  • +୩ରେ ଲକ୍ଷେ ସିଟ୍ ଖାଲି, ଗୁରୁବାର ସ୍ପଟ୍ ଆଡମିଶନ ପାଇଁ ଆବେଦନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖରାଟିଆ ପାଗ, ୨୩ ସୁଦ୍ଧା ଫେରିଯିବ ମୌସୁମୀ
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ ରହିବନି ମୁକୁଳା ଡ୍ରେନ୍ : ଦୁଇ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଲାଗିବ ତାରଜାଲି, ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ହେବ ସଙ୍କୁଚିତ ନାଳ
  • ||

ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଗରମ ପାଣି ସହିତ ଖାଆନ୍ତୁ କେବଳ ୨ଟି ଲବଙ୍ଗ, ମିଳିବ ଏହିସବୁ ଫାଇଦା

19/04/2021 at 8:28 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୯/୦୪: ନିଜକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ଭଲ ଡାଏଟ୍ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢି ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କମ୍ ରହିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ବ୍ୟସ୍ତ ବହୁଳ ଜୀବନ ହେତୁ ଅନେକ ଲୋକ ସେମାନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ଯତ୍ନ ଠିକ୍ ଭାବରେ ନେଇ ପାରନ୍ତି ନାହିଁ । ତେଣୁ ସେମାନେ ଦୈନନ୍ଦିନ ଖାଦ୍ୟରେ ଲବଙ୍ଗ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଲବଙ୍ଗରେ ଭିଟାମିନ୍ ଏ, ସି, ଡି, ଇ, ଥିଏମାଇନ୍, ଓମେଗା ୩ ଫ୍ୟାଟି ଏସିଡ୍, ଆଣ୍ଟି-ଇନ୍‌ଫ୍ଲାମେଟୋରୀ, ଆଣ୍ଟି-ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ଗୁଣ ରହିଥାଏ । ତେଣୁ ଏହାକୁ ଖାଇ ନିଜକୁ ଫିଟ୍ ଏବଂ ଭଲ ରଖିପାରିବେ । ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର ବିଭିନ୍ନ ଫାଇଦା…

PunjabKesari

ଏପରି କରନ୍ତୁ ବ୍ୟବହାର :

ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଏକ ଗ୍ଲାସ୍ ପାଣି ସହିତ ୧-୨ ଲବଙ୍ଗ ଖାଆନ୍ତୁ ।

ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇଥାଏ :

ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ କରୋନା ଜୀବାଣୁକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି । ତେଣୁ ଗରମ ପାଣି ସହିତ ଲବଙ୍ଗ ଖାଇବା ସର୍ବୋତ୍ତମ ବିକଳ୍ପ । ଏହା ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

ପେଟ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ :

ପେଟ ଜନିତ ସମସ୍ୟାରେ ପୀଡିତ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ୧ ଗ୍ଲାସ ଉଷୁମ ପାଣି ସହିତ ୨ ଟି ଲବଙ୍ଗ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ । ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ପେଟ ଭଲ ପରିଷ୍କାର ହେବା  ସହିତ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ମଜବୁତ ହୋଇଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ, ଗ୍ୟାସ୍, ଡାଇରିୟା ଇତ୍ୟାଦି ସମସ୍ୟାରୁ ମଧ୍ୟ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ ।

PunjabKesari

ଶ୍ୱାସ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ :

ଲବଙ୍ଗ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ଜନିତ ସମସ୍ୟା ସହ ମୁକାବିଲା କରିବାକୁ ଶକ୍ତି ଯୋଗାଇଥାଏ । ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ବ୍ରୋଙ୍କାଇଟିସ୍, ସାଇନସ୍ ଏବଂ ଆଜମା ମଧ୍ୟ ଦୂର ହୋଇଥାଏ ।

ହାତ ଏବଂ ପାଦ ଥରୁଥିବା ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ :

ଯେଉଁମାନଙ୍କ ହାତ ଏବଂ ପାଦ ଥରିବାର ସମସ୍ୟା ରହିଥାଏ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଲବଙ୍ଗ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭ ଦାୟକ ହୋଇଥାଏ । ଏହି ସମସ୍ୟାର ଶିକାର ହେଉଥିବା ରୋଗୀମାନେ ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଉଷୁମ ପାଣିରେ ୧-୨ ଟି ଲବଙ୍ଗ ଖାଇବା ଉଚିତ୍  । ଏହା ସେମାନଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର ଏହି ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ ।

ଦାନ୍ତ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିଥାଏ :

ଲବଙ୍ଗ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି-ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ଗୁଣରେ ଭରପୂର ଅଟେ । ତେଣୁ ଉଷୁମ ପାଣିରେ ଲବଙ୍ଗ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଦାନ୍ତ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ଏହା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ ।

   Related Posts