Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସରକାରଙ୍କ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି, ନବମରୁ ଦ୍ଵାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍କୁଲ ଫି ୪୦ ପ୍ରତିଶତ କମିଲା, ଅଭିଭାବକଙ୍କୁ ମିଳିଲା ବଡ ଆଶ୍ଵସ୍ତି
  • ||
  • ଅଲମ୍ପିକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ଗଠିତ ସଂସଦୀୟ କମିଟିର ପ୍ରଥମ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ, କମିଟିର ସଦସ୍ୟ ରହିଛନ୍ତି ସାଂସଦ ଅନୁଭବ ମହାନ୍ତି ଓ ସସ୍ମିତ ପାତ୍ର
  • ||
  • ମଦ ଦୋକାନ ନ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର ଉପ ନିର୍ବାଚନରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଡିଜିଟାଲ ପ୍ରଚାର: କହିଲେ, ‘ମୁଁ ସବୁବେଳେ ଆପଣଙ୍କ ସାଥିରେ ଅଛି’
  • ||
  • ମଙ୍ଗ ସମ୍ଭାଳିଲେ ନୀତିଶ ରାଣା, ଚେନ୍ନାଇକୁ ୧୭୩ ରନର ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଦେଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ୍ ରାଇଡର୍ସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୬୧୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ନାଁରେ ୨୮ କୋଟି ଟଙ୍କାର GST ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ : ବୋମା ଭିଡୁଥିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ, ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବୋମା ଭିଡୁଥିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ : ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||

ଦେଖିବାକୁ ଯେତିକି ସୁନ୍ଦର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସେତିକି ହିତକର, ଅନେକ ରୋଗ ଦୂର କରିବାରେ ସହାୟକ ଜାମୁକୋଳି

14/07/2020 at 3:34 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୪/୦୭ : ଜାମୁକୋଳି ଏମିତି ଏକ ଫଳ ଯାହା ନା କେବଳ ଦେଖିବାକୁ ସୁନ୍ଦର କିନ୍ତୁ ଖାଇବାରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ | ଜାମୁକୋଳି ସାଧାରଣତଃ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ମିଳିଥାଏ | ଜାମୁକୋଳି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପକ୍ଷେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ହିତକାରକ | ଏଥିରେ ପ୍ରାକୃତିକ ଏଣ୍ଟି ଆକ୍ସିଡେଣ୍ଟ ରହିଛି ଯାହା ଶରୀରର ସୁଜନ ଭଲ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ଏହା ସଂକ୍ରମଣ ସମସ୍ୟାରୁ ମଧ୍ୟ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ |

ଜାମୁକୋଳିରେ ଭରପୁର ମାତ୍ରାରେ ଭିଟାମିନ-ସି ଓ ଆଇରନ ରହିଛି | ହୃଦଘାତ, ଡାଏବେଟିସ, ରକ୍ତଚାପ, କୋଲେଷ୍ଟ୍ରୋଲ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି କୋଳି ଅତ୍ୟନ୍ତ ହିତକାରକ | ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଭିଟାମିନ-ସି କିମ୍ବା ଆଇରନ ପରିମାଣ କମ ଅଛି ତାହେଲେ ଜାମୁକୋଳି ଖାଇବା ଲାଭଦାୟକ | ଏହାଦ୍ୱାରା ରକ୍ତ ସ୍ଥର ମଧ୍ୟ ବଢିଥାଏ | ଏହା ରକ୍ତରେ ଥିବା ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେଇଥାଏ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ତ୍ୱଚାରେ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ତଥା ବ୍ରଣ ହୋଇଥାଏ | ଡାଏବେଟିସ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଜାମୁକୋଳି ବହୁତ ହିତକର | ଏହା ସୁଗର ଲେଭଲ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ | ଏଥିରେ ଫାଇବର ମଧ୍ୟ ରହିଛି ଯେଉଁଥିପାଇଁ ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଏସିଡ଼ିଟି, ଛାତିରେ ଜ୍ବଳନ ଏବଂ ଅର୍ଶ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ |

ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଜାମୁକୋଳି ବହୁତ ଉପଯୋଗୀ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଥାଏ | ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ଏହି କୋଳିକୁ ଆପଣ ବିଭିନ୍ନ ଉପାୟରେ ଖାଇପାରିବେ | ଏହାକୁ ଆପଣ ଥଣ୍ଡା କରି ଅନ୍ୟ ଫଳ ଭଳି ଖାଇପାରିବେ | ଏହାକୁ ଆପଣ ଫ୍ରୁଟ ଚାଟ କିମ୍ବା ଫ୍ରୁଟ ସାଲାଡ଼ କରି ମଧ୍ୟ ଖାଇପାରିବେ | ଏଥିରେ ଲୁଣ ଓ ଅଳ୍ପ ମାତ୍ରାରେ ଲଙ୍କା ଗୁଣ୍ଡ ପକାଇ ଖରାରେ କିଛି ସମୟ ଶୁଖାଇ ମଧ୍ୟ ଖାଇପାରିବେ | ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଜଳୀୟ ଅଂଶ କମ ରହିଛି ତାହେଲେ ଜାମୁକୋଳିକୁ ଜୁସ କରି ମଧ୍ୟ ପିଇପାରିବେ | ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ହିତକର ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଥାଏ |

   Related Posts