Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁଶୁଡିଯିବ ଘାଘରା ପୋଲ ! ବିପଦରେ ଶହଶହ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୮୫୨୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୦୪୬୬୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ କରୋନା ବେଲଗାମ୍ : ଆଉ ୧୩ ଅଞ୍ଚଳ ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ୍ ଜୋନ୍
  • ||
  • ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବଡପୋଖରୀଆ ପଞ୍ଚାୟତ : ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ହେଲାନି, ନିର୍ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ଚୟନ ହେଲେ ସରପଞ୍ଚ ଏବଂ ଓ୍ୱାର୍ଡ ମେମ୍ବର
  • ||
  • ରବିବାରଠୁ ବଢିବ ବର୍ଷା, ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲାକୁ ୟେଲୋ ଓ୍ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ
  • ||
  • ପରିବା ମାର୍କେଟରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ସବୁ ଦୋକାନ
  • ||

କରୋନା ଆତଙ୍କ: ହାଭାର୍ଡ ଓ ଏମଆଇଟିର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ମିଳିବ କମ ଦରମା

20/04/2020 at 10:57 AM

ନ୍ୟୁୟର୍କ, ୨୦|୦୪:  ବିଖ୍ୟାତ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ହାଭାର୍ଡ ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଓ ମସାଚୁସେଟସ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଅଫ୍ ଟେକନୋଲୋଜୀରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଅଧ୍ୟାପକ ଓ ଉପରିସ୍ଥ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦରମାକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ଏନେଇ ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । କରୋନା ଭାଇରସ ପାଇଁ ଦେଖାଦେଇଥିବା ଆର୍ଥିକ ମାନ୍ଦାବସ୍ଥା ପାଇଁ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି ।

ହାଭାର୍ଡ କ୍ରିମସନର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ତରଫରୁ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦରମାରେ ହ୍ରାସ କରାଯାଇପାରେ । ସେହିପରି ବର୍ଧିତ ଦରମା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ରୋକ ଲାଗିଛି ।ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ସଭାପତି ସରେନ୍ସ ବାକୋ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେ ଓ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଉପସଭାପତି କ୍ୟାଥେରିନ୍ ଲାପ୍ ଓ ପ୍ରୋଭୋଷ୍ଟ୍ ଆଲାନ ଗର୍ବରଙ୍କ ଦରମାରେ ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରାଯିବ । ସେହିପରି ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦରମା ମଧ୍ୟ କମ ହୋଇ ଆସିବ । ୧୨ଜଣ ଡିନ୍, ଭାଇସ୍ ପ୍ରୋଭୋଷ୍ଟଙ୍କ ଦରମାରେ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରାଯିବ । ହାଭାର୍ଡ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ମୋଟ ଫଣ୍ଡ ହେଉଛି ୧୩ ହଜାର କୋଟି । ପୂର୍ବ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଏଠାରେ ୧.୯ ବିଲିୟନ ଡଲାର ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଇଥିଲା । ଯାହା ମୋଟ ଫଣ୍ଡର ଏକ ତୃତୀଆଂଶ ।

ସେହିପରି ଏମଆଇଟି ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ସଭାପତି ଏଲ ରାଫେଲ୍ ରେଫ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ୨୦୨୧ରେ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି କିପରି ରହିବ ତାହା କହିବା ଅସମ୍ଭବ । କାରଣ କରୋନ ପାଇଁଁ ଅନେ କ୍ଷତି ହୋଇଛି । ତେଣୁ କିଛି କଡା ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ପଡିବ । ଏହାକୁ ନଜରେର ରଖି କର୍ମଚାରୀ ଓ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦରମାରେ ହ୍ରାସ କରିବା କଥା ଚିନ୍ତା କରାଯାଉଛି । ମଆଇଟି ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ପାଇଁ ପାଇଁ ମେରିଟ୍ ତାଲିକାକୁ ସସପେଣ୍ଡ କରିଦେଇଛି । ଏହି ତାଲିକାରେ ଥିବା ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଜୁଲାଇ ମାସରେ ପୁରସ୍କୃତ କରାଯାଏ ।

   Related Posts