Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନଙ୍କ ପରେ ବିଫଳ ହେଲେ ଆରସିବି ବୋଲର, ‘କର ବା ମର’ ମ୍ୟାଚରେ ୫ ଓ୍ୱିକେଟରେ ଜିତିଲା ହାଇଦ୍ରାବାଦ
  • ||
  • ଗହଣା ଦୋକାନରୁ ଚୋରି, ଛାତ କଣା କରି ଲୁଟିନେଲେ ୨ କିଲୋର ସୁନା ଅଳଙ୍କାର
  • ||
  • ସାରୁଅ ଜମି କେଳେଙ୍କାରୀ : ଓଡିଶା ଇନଫ୍ରାଟେକ୍‌ର ଦୁଇ କର୍ମଚାରୀ ଗିରଫ, ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଧମକ ଅଭିଯୋଗରେ ବାନ୍ଧିଲା ବାଘମାରୀ ପୋଲିସ
  • ||
  • IPL 2020: ବୁମରା ଓ ବୋଲ୍ଟଙ୍କ ଶାଣିତ ବୋଲିଂ ପରେ ଇଶାନଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ, ୯ ଓ୍ଵିକେଟ୍‌ରେ ଜିତିଲା ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ, ଦିଲ୍ଲୀର କ୍ରମାଗତ ଚତୁର୍ଥ ପରାଜୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆସିଲା ଅନଲକ୍ ୬.୦ ଗାଇଡ଼ଲାଇନ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୧୪୭୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୧୬ତାରିଖରେ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ, ନବମରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ଯାଏଁ ପିଲା ପଢିବାକୁ ଆସିବେ
  • ||
  • ଝରକା ତାଡ଼ି ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଲୁଟ୍ ! ପୋଲିସର ତଦନ୍ତ ଜାରି
  • ||
  • ଭୟଙ୍କର ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ତୁର୍କୀ ଓ ଗ୍ରୀସ : ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୭କୁ ବୃଦ୍ଧି, ୭ ଶହରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||

ମହୁମାଛିଙ୍କ ଉପରେ ପଡୁଛି ପାଣିପାଗର ପ୍ରଭାବ,ମହୁ ଉତ୍ପାଦନ ୪୦% ହ୍ରାସ

8/03/2020 at 1:03 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ :  ପାଣିପାଗ ପରିବର୍ତ୍ତନର ପ୍ରଭାବ ମହୁ ମାଛିଙ୍କ ଉପରେ ବି ପଡୁଛି। ବିହାର କୃଷି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ହନି ପ୍ରଡକ୍ସନ ୟୁନିଟ୍ ନୋଡାଲ ଅଫିସର ଡା. ରାମାନୁଜ ବିଶ୍ୱକର୍ମା ପ୍ରଥମ ଥର ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଖରାପ ପାଗ ଋତୁକାଳୀନ ପନିପରିବା ଓ ଫୁଲକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରୁଛି। ଏଣୁ ମହୁ ମାଛିମାନେ କରୁଥିବା ମହୁଫେଣା ପୁରଣ କରିବାରେ ବିଫଳ ହେଉଛନ୍ତି।

ଚଳିତବର୍ଷ ପାଗ ଖରାପ ହେବା ଯୋଗୁ ସୋରିସ ଫସଲ ଭଲ ହୋଇ ନାହିଁ। ଏଣୁ ମହୁମାଛିଙ୍କ ମହୁଫେଣାରେ ଥିବା ମହୁ ବାକ୍ସ ଅଧା ଥିବା କହିଛନ୍ତି ଡା.ବିଶ୍ୱକର୍ମା। ଖରାପ ପାଗ ଯୋଗୁ ଚଳିତବର୍ଷ ପ୍ରାୟ ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ମହୁ ଉତ୍ପାଦନ ହ୍ରାସ ହୋଇଥିବା ନୋଡାଲ ଅଫିସର କହିଛନ୍ତି। ପାଗ ଯୋଗୁ ତାପମାତ୍ରା ବଢିବା କମିବା ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି।

ବିପରୀତ ପାଗ ଯୋଗୁ ଫୁଲରେ ରସ ରହୁନାହିଁ। ଏଣୁ ମହୁମାଛିଙ୍କ ପରିଶ୍ରମ ବ୍ୟର୍ଥ ହୋଇଛି। ଜାନୁୟାରୀରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୋରିସ ଖେତରେ ଫୁଲ ରହିଥାଏ। ହେଲେ ଚଳିତବର୍ଷ ବ୍ୟତିକ୍ରମ ଦେଖାଦେଇଛି। ଯେଉଁ ବାକ୍ସରୁ ୧୦ କେଜି ମହୁ ମିଳିବା କଥା ସେଥିରୁ ୪ରୁ ୬ କେଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମହୁ ମିଳିଛି। କେବଳ ସୋରିସ ନୁହେଁ ପାଗର ପ୍ରଭାବ  ସଜନା ଉପରେ ବି ପଡିଛି। ଚଳିତବର୍ଷ ଅଧିକ ଥଣ୍ଡା ଓ କୁହୁଡି ଯୋଗୁ ସଜନା ଫୁଲ ଅସମୟରେ ଝରିପଡିଥିଲା। ଏଣୁ ମହୁ ଉତ୍ପାଦନ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିବା ଡା.ବିଶ୍ୱକର୍ମା କହିଛନ୍ତି।

ନୋଡାଲ ଅଫିସରଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଡିସେମ୍ବରରୁ ଫେବୃଆରୀ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ସୋରିସ, ସଜନା ଓ ଧନିଆ ସାଙ୍ଗକୁ ଅନ୍ୟ ଋତୁକାଳୀନ ଫୁଲରୁ ମହୁମାଛି ମହୁ ସଂଗ୍ରହ କରିଥାନ୍ତି। ସେହିପରି ମାର୍ଚ୍ଚ ଓ ଏପ୍ରିଲେ ଲିଚୁ, ଆମ୍ବ ଓ ଅନ୍ୟ ଋତୁକାଳୀନ ଫଳର ବଉଳରୁ ମହୁମାଛି ମହୁ ସଂଗ୍ରହ କନ୍ତି। ସେହିପରି ଖରାଦିନ ଜାମୁ, ମହୁଲ ଓ ତାଳରୁ ମହୁମାଛି ମହୁ ସଂଗ୍ରହ କରିଥାନ୍ତି। ତେବେ ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରୁ ମହୁ ଉତ୍ପାଦନ ହ୍ରାସ ବିହାରର ମହୁ ଚାଷୀଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥିବା ନାଡାଲ ଅଫିସର ଡା। ବିଶ୍ୱକର୍ମା କହିଛନ୍ତି।

   Related Posts