Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟେଷ୍ଟ ପରେ ଓ୍ବାନ୍‌ ଡେ’ ସିରିଜ୍‌ କବ୍‌ଜା କଲା ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା, ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ୭ ଓ୍ବିକେଟରେ ଧରାଶୟୀ, ଭାରତ ୨୮୭/୬(୫୦ ଓଭର), ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ୨୮୮/୩ (୪୮.୧ଓଭର)
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଶୁକ୍ରବାର ସୁସ୍ଥହେଲେ ୧୦,୩୯୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୨୬୧୦ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ହରଭଜନ ସିଂହ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ନିଜକୁ କଲେ ଆଇସୋଲେଟ୍‌
  • ||
  • ଚୋରା ବାଲି କାରବାରରୁ ହତ୍ୟା, ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଉପରେ ଚଢାଇଦେଲେ ଟ୍ରାକ୍ଟର !
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୦ ହଜାର ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୯୮୩୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୮୭୨୯୫ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଶିବାଡ ଘାଟିରେ ଓଲଟିଲା ଇସପାତ୍, ୮ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଶୁକ୍ରବାରଠୁ ଲିଭିବ ଅମର ଯବାନ ଜ୍ୟୋତି : ୫୦ ବର୍ଷ ତଳେ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ
  • ||
  • ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପ୍ : ଖେଳସୂଚୀ ଜାରି କଲା ଆଇସିସି, ଏହି ତାରିଖରେ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ମହା ମୁକାବିଲା
  • ||
  • ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ କମ୍ ବ୍ୟାକ୍ କରିବ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ! ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ସିରିଜ୍ ବରାବର ଲକ୍ଷ୍ୟ
  • ||

ଆତଙ୍କବାଦୀ ଅଜମଲ କସାବକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିଥିବା ସାକ୍ଷୀ ହରିଶ୍ଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ପରଲୋକ

28/05/2020 at 8:29 PM

ମୁମ୍ବାଇ ୨୮।୦୫: ମୁମ୍ବାଇରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଆକ୍ରମଣ ଘଟାଇଥିବା ପାକିସ୍ତାନୀ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଅଜମଲ କସାବର ଶୁଣାଣି ସମୟରେ ତାକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିଥିବା ମୁଖ୍ୟ ସାକ୍ଷୀ ହରିଶ୍ଚନ୍ଦ୍ର ଶ୍ରୀବର୍ଦ୍ଧାନକରଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ ସ୍ଥିତ ନିଜ ବାସଭବନରେ ପରଲୋକ ଘଟିଛି। ମୃତ୍ୟୁ ବେଳକୁ ତାଙ୍କୁ ୭୦ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା। ବୁଧବାର ପରିବାର ଲୋକେ ଏହାର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

୨୦୦୮ ନଭେମ୍ଵର ୨୬ ରାତିରେ ମୁମ୍ବାଇରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ସମୟରେ କାମା ହସ୍ପିଟାଲ ନିକଟରେ ହରିଶ୍ଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ଦୁଇଟି ଗୁଳି ବାଜିଥିଲା। ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଆକ୍ରମଣ ସମୟରେ ସେ କସାବ ସହିତ ଅବୁ ଇସମାଇଲ୍‌କୁ ନିଜର ବ୍ୟାଗରେ ମାରିଥିଲେ। ହରିଶ୍ଚନ୍ଦ୍ର ଏମିତି ପ୍ରଥମ ସାକ୍ଷୀ ଥିଲେ, ଯିଏ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ଅଦାଲତରେ କସାବକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତାରି ବିରୋଧରେ ସାକ୍ଷୀ ଦେଇଥିଲେ।

ମୁମ୍ବାଇ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ସାମିଲ ୧୦ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୯ ଜଣ ସେନା ଗୁଳିରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ବେଲେ କସାବ ଏକ ମାତ୍ର ଜୀବିତ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଥିଲା। ୨୦୧୨ ନଭେମ୍ବର ୨୧ରେ କସାବକୁ ପୁଣେର ଏରଓ୍ଵାଡା ଜେଲ୍‌ରେ ଫାଶି ଦିଆଯାଇଥିଲା।

୨୦୦୮ ନଭେମ୍ବର ୨୬ ସେହି କାଳ ରାତ୍ରିରେ ମୁମ୍ବାଇର କାମା ଓ ଅଲବଲେସ୍ ହସ୍ପିଟାଲ ଉପରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଆକ୍ରମଣ ସମୟରେ ଡ୍ୟୁଟିରେ ଥିଲେ ଚୌକିଦାର ଘେଗଡମଲ। ଆଜି ସେ ସେହି କାଳ ରାତ୍ରିର କଥା ମନେ ପକାଇ ଶିହରି ଉଠନ୍ତି। ଆକ୍ରମଣ ସମୟରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ କସାବ ଓ ଏହାର ସାଥୀ ତାଙ୍କଠୁ ମାତ୍ର ୧୦ ଫୁଟ୍ ଦୂରରେ ସାଥୀ ଗାର୍ଡକୁ ଗୁଳି କରି ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। ଏହି ସବୁ ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିକଟରେ ସ୍ଥିତ ଛତ୍ରପତି ଶିବାଜୀ ମହାରାଜ ଟର୍ମିନାଲରେ ୫୨ ଜଣଙ୍କୁ ଆଖିବୁଜି ଗୁଳି କରି ହତ୍ୟା କରିବା ପରେ ଏହି ହସ୍ପିଟାଲକୁ ଆସିଥିଲେ।

   Related Posts