Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • T20 World Cup: ଇତିହାସ ରଚିଲେ କର୍ଟିସ କାମ୍ପର, ୪ ବଲ୍‌ରେ ନେଲେ ୪ ଓ୍ଵିକେଟ୍
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ମିଲରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ବିଲଡିଂରୁ ଡେଇଁପଡିଥିଲେ ଶ୍ରମିକ, ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩୪୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଲଖିମପୁର ହିଂସା ମାମଲାରେ ସଂଯୁକ୍ତ କିଷାନ ମୋର୍ଚ୍ଚାର ରେଳରୋକ, ୬ ଘଣ୍ଟିଆ ଆନ୍ଦୋଳନ ପାଇଁ ୧୪୪ ଧାରା
  • ||
  • ଫୁଲୁଛି ଜଳକା ନଦୀ, ବିପଦ ସଙ୍କେତ ଉପରେ ଜଳସ୍ତର
  • ||
  • ଚାଲାଣ ବେଳେ ୩୯ ଶ୍ରମିକ ଉଦ୍ଧାର, ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଉଥିଲେ ବିଜୟନଗରମ୍
  • ||
  • ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଟ୍ରପ୍ ଲାଇନ, ୪ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଏଯାଏଁ ମିଳୁନି ବାପା-ପୁଅଙ୍କ ପତ୍ତା, ରବିବାର ନାଗାବଳୀରେ ଭାସି ଯାଇଥିଲେ ଉଭୟ
  • ||

୧୯ ବର୍ଷର ପୁରୁଣା ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଲେ ହରମିଲନ : ୧୫୦୦ ମିଟର ଦୌଡରେ ହରମିଲନ୍ ବାଜି ମାରିଛନ୍ତି

17/09/2021 at 3:03 PM

ବାରଙ୍ଗଲ ୧୭/୦୯ : ପଞ୍ଜାବର ହରମିଲନ୍  କୌର ବେନ୍ସ  ୬୦ ତମ ଜାତୀୟ ଓପନ୍ ଆଥଲେଟିକ୍ସ ଚାମ୍ପିଅନସିପରେ 19 ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଛନ୍ତି । ୧୫୦୦ ମିଟର ଦୌଡରେ ଜିତିଥିଲେ । ଯାହାକି ଦିଲ୍ଲୀର ତାରଞ୍ଜିତ କୌର ୧୦୦ ମିଟର ଦୌଡରେ ବାଜି ମାରିଛନ୍ତି । ୨୧ ବର୍ଷୀୟ ହରମିଲାନ୍ ସୁନୀତା ରାନୀଙ୍କ ରେକର୍ଡକୁ ୪: ୦୩ ସେକେଣ୍ଡ ଭାଙ୍ଗିବା ପାଇଁ ୪: ୫.୩୯ ସେକେଣ୍ଡରେ କରିଥିଲେ । ଯାହା ସେ ବୁସାନରେ ୨୦୦୨ ଏସୀୟ ଗେମ୍ସରେ ରେକର୍ଡ କରିଥିଲେ ।

punjab keshari

ତେବେ ଦିଲ୍ଲୀର କେଏମ ଚାନ୍ଦା ୪: ୧୮.୨୪ ସେକେଣ୍ଡରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି । ଜାନୁଆରୀ ୨୦୨୦ ଠାରୁ ଆଠଟି ଜାତୀୟ ସ୍ତରର ଦୌଡରେ ଶୀର୍ଷରେ ରହିଥିବା ହରମିଲାନ୍ ବହୁତ ଅଗ୍ରଗତି କରିଛନ୍ତି । ଗତ ବର୍ଷ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଥିବା ଖେଲ ଇଣ୍ଡିଆ ୟୁନିଭରସିଟି ଗେମ୍ସରେ ୪ ମିନିଟ୍ ୧୪.୬୮ ଘଣ୍ଟା ପରେ ସେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୬ ରେ ଫେଡେରେସନ୍ କପ୍ ରେ ୪ମିନିଟ୍ ୮.୭୦ ଘଣ୍ଟାରେ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତା’ପରେ ଜୁନ୍ ୨୧ ରେ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଗ୍ରାଣ୍ଡ୍ ପ୍ରିକ୍ସରେ ୪ମିନିଟ୍ ୮.୨୭ ଘଣ୍ଟା କରିଥିଲେ। ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜାତୀୟ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି।

ତାରଜୀତ୍ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୧୧.୫୦ ସେକଣ୍ଡ ସହ 100 ମିଟର ଦୌଡର ଟାଇଟଲ୍ ଜିତିଥିଲେ । ନରେଶ କୁମାର ୧୦.୩୦ ସେକେଣ୍ଡର ସମୟ ସହ ପୁରୁଷ ୧୦୦ ମିଟର ଟାଇଟଲ ଜିତିଥିଲେ । ଚଳିତ ବର୍ଷ ୧୦୦ ମିଟରରେ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ରନର୍ ଦ୍ବାରା ଏହା ଦ୍ୱିତୀୟ ସର୍ବୋତ୍ତମ ସମୟ ହୋଇଥିଲା । ଜୁନ୍ ୨୬ରେ ପଟିଆଲାରେ ଗୁରୁନ୍ଦର୍ଭର ସିଂ ୧୦.୨୭ ସେକେଣ୍ଡରେ କରିଥିଲେ । ଗୁଣ୍ଟୁରର ୨୩ ବର୍ଷୀୟା ଭାରତୀୟ ଇତିହାସର ପାଞ୍ଚ ଦ୍ରୁତତମ ରନର୍ସ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି । ସେ ୨୦୦୧ରେ ଅନିଲ କୁମାରଙ୍କ ୧୦.୩୭ ସେକେଣ୍ଡର ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଥିଲେ। ପୁରୁଷ ୧୫୦୦ ମିଟରରେ ଏକ ଓଲଟା ଥିଲା।

ତେବେ ଏହି ତାଲିକାରେ ଶୀର୍ଷରେ ରହିବା ପାଇଁ ହରିୟାଣାର ପରଭେଜ ଖାନ ଦୁଇଥର ଏସୀୟ ଆଥଲେଟିକ୍ସ ଚାମ୍ପିଅନସିପ ପଦକ ବିଜେତା ଅଜୟ କୁମାର ସରୋଜଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ୨୦ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୧୯ ପରଠାରୁ ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଏହା ଅଜୟଙ୍କର ପ୍ରଥମ ପରାଜୟ । ରେଳବାଇର ଏସୀୟ ଗେମ୍ସର ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ବିଜେତା ହେପାଥଲେଟ୍ ସ୍ବପ୍ନା ବର୍ମନ୍ ମହିଳା ହାଇ ଜମ୍ପରେ ଜିତିଥିବାବେଳେ ହରିୟାଣାର ସାହିଲ୍ ସିଲୱାଲ୍ ୭୭.୭୯ ମିଟର ପ୍ରୟାସରେ ପୁରୁଷ ଜାଭେଲିନ୍ ଥ୍ରୋ ଜିତିଥିଲେ।

   Related Posts