Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • T20 World Cup: ଇତିହାସ ରଚିଲେ କର୍ଟିସ କାମ୍ପର, ୪ ବଲ୍‌ରେ ନେଲେ ୪ ଓ୍ଵିକେଟ୍
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ମିଲରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ବିଲଡିଂରୁ ଡେଇଁପଡିଥିଲେ ଶ୍ରମିକ, ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩୪୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଲଖିମପୁର ହିଂସା ମାମଲାରେ ସଂଯୁକ୍ତ କିଷାନ ମୋର୍ଚ୍ଚାର ରେଳରୋକ, ୬ ଘଣ୍ଟିଆ ଆନ୍ଦୋଳନ ପାଇଁ ୧୪୪ ଧାରା
  • ||
  • ଫୁଲୁଛି ଜଳକା ନଦୀ, ବିପଦ ସଙ୍କେତ ଉପରେ ଜଳସ୍ତର
  • ||
  • ଚାଲାଣ ବେଳେ ୩୯ ଶ୍ରମିକ ଉଦ୍ଧାର, ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଉଥିଲେ ବିଜୟନଗରମ୍
  • ||
  • ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଟ୍ରପ୍ ଲାଇନ, ୪ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଏଯାଏଁ ମିଳୁନି ବାପା-ପୁଅଙ୍କ ପତ୍ତା, ରବିବାର ନାଗାବଳୀରେ ଭାସି ଯାଇଥିଲେ ଉଭୟ
  • ||

୪୩ ବର୍ଷରେ ପାଦ ଥାପିଲେ ଜାହିର ଖାନ, ନିଆରା ଥିଲା ତାଙ୍କ ପ୍ରେମ କାହାଣୀ…

7/10/2021 at 2:09 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୭/୧୦ : ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଜାହିର ଖାନ ଆଜି ୪୩ ବର୍ଷରେ ପଦାର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି। ଜାହିର ୭ ଅକ୍ଟୋବର ୧୯୭୮ରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଶ୍ରୀରାମପୁର ସହରରେ ଏକ ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ପରିବାରରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଏକ ଛୋଟ ସହରରୁ ଆସି ସେ ଭାରତର ଅନ୍ୟତମ ସଫଳ ବୋଲର ହୋଇଥିଲେ। ଜାହିରଙ୍କ ପିତା ଫଟୋଗ୍ରାଫର ଏବଂ ମାତା ଜଣେ ଶିକ୍ଷକ ଥିଲେ। ଜାହିର ଖାନ ପାଠ ପଢା ପରେ ମେକାନିକାଲ ଇଞ୍ଜିନିୟର୍‌ ଡିଗ୍ରୀ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ଆଡମିଶନ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ କୋଚ ସୁଧୀର ନାୟକଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ପରେ ସେ ଅଧ୍ୟୟନ ଛାଡି କ୍ରିକେଟ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥିଲେ। ଜାହିର ୧୭ ବର୍ଷ ବୟସରେ ମୁମ୍ବାଇ ଆସିଥିଲେ ଏବଂ ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ କ୍ଲବରେ ଆୟୋଜିତ ସମସ୍ତ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ଏହି ବାମହାତୀ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଏହାକୁ ମୁମ୍ବାଇ ଅଣ୍ଡର ୧୯ ଦଳରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏହା ପରେ ସେ ଚେନ୍ନାଇରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏମଆରଏଫ ପେସ ଏକାଡେମୀକୁ ଯାଇ ବୋଲିଂ କଳା ଶିଖିଥିଲେ।

ଜାହିର ବିଶ୍ବକପରେ ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ୨୦୦୩ ଏବଂ ୨୦୧୧ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ଭଲ ଥିଲା। ୨୦୦୩ରେ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆ ରନର୍‌ ଅପ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ୨୦୧୧ ରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ବିଶ୍ବକପ୍‌ର ଟାଇଟଲ ହାସଲ କରିଥିଲା। ଜାହିର ବିଶ୍ବକପ୍‌ ଇତିହାସରେ ମୋଟ ୪୪ଟି ଉଇକେଟ୍‌ ନେଇଥିଲେ। ବିଶ୍ବକପ୍‌ରେ ସର୍ବାଧିକ ଉଇକେଟ ନେଇଥିବା ଖେଲାଳିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜାହିର ପଞ୍ଚମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଥିଲେ। ଜାହିର ୨୦୦୩ରେ ୧୮ ଏବଂ ୨୦୧୧ରେ ୨୧ ଉଇକେଟ ନେଇଥିଲେ। ସେହିପରି  ୬୧୦ଟି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଉଇକେଟ ନେଇଛନ୍ତି। ଟେଷ୍ଟରେ ଜାହିର ୩୧୧, ଦିନିକିଆରେ ୨୮୨ ଏବଂ ଟି -୨୦ରେ ୧୭ ଉଇକେଟ ନେଇଛନ୍ତି। ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଜାହିରଙ୍କ ନାମରେ ୬୫୨ ଉଇକେଟ ରହିଛି। ତାଲିକା-ଏ କ୍ୟାରିୟରରେ ସେ ୩୫୭ ଉଇକେଟ ଏବଂ ଘରୋଇ ଟି -୨୦ ମ୍ୟାଚରେ ୧୧୯ ଉଇକେଟ ନେଇଛନ୍ତି।ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟରେ ଜାହିର ଖାନ ଭାରତରୁ ସର୍ବାଧିକ ଉଇକେଟ ନେଇଥିବା ବୋଲର ତାଲିକାରେ ପଞ୍ଚମ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି।

ବାସ୍ତବରେ, ସାଗାରିକା ପୂର୍ବରୁ ଜାହିର ଖାନ ବଲିଉଡ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଇଶା ଶେରୱାନୀଙ୍କୁ ଡେଟ୍‌ରେ ଥିଲେ । ହେଲେ କୌଣସି କାରଣରୁ ଦୁହିଁଙ୍କର ବ୍ରେକ୍‌ଅପ୍‌ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା । ହେଲେ ସେମାନଙ୍କ ବ୍ରେକଅପ୍ ହେବାର କାରଣ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ। କିନ୍ତୁ କିଛି ସମୟ ପରେ ତାଙ୍କ ନାମ ସାଗାରିକା ଘାଟେ ସହିତ ଜଡିତ ହେବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା| ସାଗାରିକା ଘାଟେ ଏକ ରାଜ ପରିବାରର ଅଟେ । ଏଥି ସହିତ ତାଙ୍କ ପିତା ବିଜୟେନ୍ଦ୍ର ଘାଟେ ହିନ୍ଦୀ ସିନେମାର ଜଣେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅଭିନେତା ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି।ସାଗାରିକା ଏବଂ ଜାହିରଙ୍କୁ ଅଭିନେତା ଅଙ୍ଗଦ ବେଦୀ ସାକ୍ଷାତ କରାଇଥିଲେ। ପ୍ରଥମ ଦେଖାରେ ଦୁହେଁ ପରସ୍ପରକୁ ପସନ୍ଦ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଏବଂ ୨୦୧୭ରେ ଜାହିର ଖାନ  ସାଗାରିକାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ ।

   Related Posts