Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଓଡିଶା ଉପକୂଳରେ ମାଡ ହେବ ବାତ୍ୟା ! ଡିସେମ୍ବର ୩ରୁ ୬ ଯାଏଁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା
  • ||
  • ଟାଙ୍ଗୀ : ତାରିଣୀ ଦର୍ଶନ ସାରି ଫେରୁଥିଲେ, ଅଧାରାସ୍ତାରେ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ, ଚାଲିଗଲା ୩ ଜୀବନ
  • ||
  • ବିଏସକେଓ୍ୱାଇରେ ଯୋଡିହେବ କୋରାପୁଟ, ଭର୍ଚୁଆଲ ମାଧ୍ୟମରେ ସ୍ମାର୍ଟ କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନ କରିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ବିଏସକେଓ୍ୱାଇରେ ଯୋଡିହେବ କୋରାପୁଟ, ଭର୍ଚୁଆଲ ମାଧ୍ୟମରେ କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନ କରିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||

ସୋର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ହନୁମାନ ପଇସା ରାକେଟ୍ ଠାବ

14/07/2021 at 11:58 AM

ସୋର ୧୪।୭: ବାଲେଶ୍ବର ଜିଲ୍ଲା ସୋର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ହନୁମାନ ପଇସା ରାକେଟ୍ ଚାଲୁଥିବା ବେଳେ ମୋଟା ଅଙ୍କରେ ଡିଲ ହେଉଛି । ଖୋଳତାଡ ପରେ କ’ଣ ସେ ହନୁମାନ ପଇସା, ସେଥିରେ କ’ଣ ହୁଏ, ଏହା ଅସଲି କି ନକଲି ଜାଣିବା ପାଇଁ ହେଉଛି ବିଶେଷ ପରୀକ୍ଷା । ହନୁମାନ ରାକେଟ୍ ପାଖରେ ୨ ଗୋଟି ହନୁମାନ ପଇସା ରହିଛି ।  ଏହି  ହନୁମାନ ପଇସା ଗୋଟିଏ ୧୮୧୮ ମସିହାରେ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟଟି ୧୮୦୭ ମସିହାର । ଏହି ଟଙ୍କାରେ ଇଷ୍ଟ ଇଣ୍ଡିଆ କମ୍ପାନୀର ଲେଖାଯାଇଛି । 

କେବଳ ହନୁମାନ ପଇସା ନୁହଁ, ବିଭିନ୍ନ ଶତାବ୍ଦୀର ପୁରୁଣା ଟଙ୍କା  ମଧ୍ୟ ଏହି ରାକେଟ ନିକଟରେ ରହିଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ।  ରାକେଟରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିବା ସଦସ୍ୟ  ଏକ ସାଧା ଧଳା  କାଗଜ ଉପରେ ତାରିଖ ଲେଖି ଏହି ଟଙ୍କା ଅସଲି କିମ୍ବା ନକଲି ବୋଲି ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ।  ପ୍ରଥମେ ଏହି ଟଙ୍କାକୁ କାଗଜ ଉପରେ ରଖିବା ପରେ ଟଙ୍କା ପାଖାପାଖି ଏକ ବ୍ଲେଡ଼କୁ ରଖାଯାଇ କାଠି ସାହାଯ୍ୟରେ ଟଙ୍କାକୁ ବ୍ଲେଡ଼ ଆଡକୁ ଠେଲିଥିଲେ । ଟଙ୍କାକୁ ଠେଲିଲେ ବ୍ଲେଡ଼ ଦୂରକୁ ଦୂରକୁ ଯାଇଥିଲା । ଏହା ଅସଲି ବୋଲି ରାକେଟ୍ ପ୍ରମାଣିତ କରିଥିଲେ । ପରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଦ୍ବିତୀୟ ପରୀକ୍ଷା । ଟଙ୍କା ଛୁଞ୍ଚିର ପରୀକ୍ଷା । ଟଙ୍କାକୁ ସେମିତି ଛୁଞ୍ଚି ଆଡକୁ ଠେଲିଲେ ଛୁଞ୍ଚି ମଧ୍ୟ ଦୂରକୁ ଦୂରକୁ ଯାଇଥିଲା । ଏଠାରେ ପ୍ରଶ୍ନ ହନୁମାନ ଟଙ୍କା ରାକେଟର ଟେର ପାଉନି ପୋଲିସ ।

   Related Posts