Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଜେପିକୁ ତିର୍ତ୍ତୋଲବାସୀ ନିଶ୍ଚୟ ଜିତାଇବେ ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ହାତମୁଠାକୁ ଟାଣ କରିବେ- ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର
  • ||
  • PL 2020: ଗର୍ଜିଲା କ୍ରିସ୍ ଗେଲଙ୍କ ବ୍ୟାଟ୍, ରାଜସ୍ଥାନ ସମ୍ମୁଖରେ ୧୮୬ ରନର ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଲା କିଙ୍ଗ୍ସ ଏକାଦଶ ପଞ୍ଜାବ
  • ||
  • ଅଟୋକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଜଣେ ମୃତ, ୪ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବାଇକ୍ ସହ ଧକ୍କା ହୋଇ ରାସ୍ତା କଡକୁ ଖସିଲା ବସ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ସେନେଗଲ୍‌ ଉପକୂଳ ସମୁଦ୍ରରେ ବୁଡ଼ିଗଲା ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କ ଡଙ୍ଗା: ୧୪୦ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ବଞ୍ଚିଗଲେ ୬୦
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରୁ ଆଉ ୮୭ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ୨୩୭
  • ||
  • ପୂର୍ବ ଗୋଦାବରୀରେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଭ୍ୟାନ୍, ୬ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ରାସ୍ତା ଉପରେ ପଡିଛି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ୩୧ରେ ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ ! ଉତ୍ତର ଓ ଉପକୂଳ ଓଡିଶାରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ସ୍କର୍ପିଓ ଜାଳିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ଗାଡିରେ ଥିବା ୩ ଜଣଙ୍କୁ ନିସ୍ତୁକ ମାଡ
  • ||

ଅସ୍ୱାଭାବିକ ଭାବେ ବଢୁଛି ହାତ ; ଚିକିତ୍ସାରେ ଅର୍ଥ ସାଜିଛି ବାଧକ

5/08/2018 at 10:15 AM

ଅସ୍ବାଭାବିକ ଭାବରେ ବଢୁଛି ହାତ । ଦେହଠାରୁ ହାତର ଓଜନ ଅଧିକା ହୋଇ ସାରିଲାଣି । ଚଲାବୁଲା କରି ପାରୁନି କି ଝାଡା ପରିଶ୍ରା କରିବା ବି କଷ୍ଟ ହେଉଛି । ଶୋଇକି ରହୁଛି ଦିନରାତି । ଦେହରେ ଜ୍ବର ବି ସବୁବଳେ ରହୁଛି । ଅର୍ଥ ସାଜିଛି ତାର ଚିକିତ୍ସାରେ ବାଧକ । ଏ ହେଉଛି ରାୟଗଡା ଜିଲ୍ଲା ପଦ୍ମପୁର ବ୍ଳକର ପରେପାଙ୍ଗୁ ଗ୍ରାମର ଆଦିବାସୀ କୂଳର ଜଣେ 21 ବର୍ଷିୟା ଅନାଥ ଝିଅ ମିତା ଶବରର ଦୁଖ ।
ଦିନକୁ ଦିନ ମିତାର ହାତ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ଏବେ ଏତେ ଓଜିନିଆ ହୋଇ ଓହଳି ପଡିଥିବାରୁ ସେ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇ ପଡୁଛି । ପିଲାଟି ଦିନରୁ ବାପା ମାକୁ ହରାଇ ଥିବା ମିତାର ଜନ୍ମରୁ ଏଭଳି ସମସ୍ୟା ନଥିଲା । ହେଲେ ପଞ୍ଚମ ପଢିବା ବେଳକୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଏହି ଅଜଣା ରୋଗ । ଯାହାକି ତା ପାଠପଢାରେ ବି ଲାଗି ଯାଇଛି ଡୋରୀ । ସତେ ଯେମିତି ତା ଜୀବନରେ ଦୁଖଃ ପରେ ଦୁଖ ମାଡି ଆସିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ 21 ବର୍ଷରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ମିତାର ସାହାରା ପାଲଟିଛି ତାଙ୍କ ବଡ ଭଉଣୀ କୁମାରୀ । ସେ ମୂଲଲାଗି ଆଣୁଥିବା ଅର୍ଥରେ ଉଭୟେ ଚଳୁଛନ୍ତି । ଚିକିତ୍ସା କରିବା ପାଇଁ ଅର୍ଥ ସାଜିଛି ବାଧକ ।
କିଛିବର୍ଷ ତଳେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ମିତାକୁ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଓ କଟକ ବଡ ମେଡିକାଲ ନେଇ ଚିକିତ୍ସା କରାଇ ଆଣିଥିଲେ । ସେତେବେଳେ ମିତାକୁ ଉନ୍ନତ ମାନର ଚିକିତ୍ସା ସହ ଅସ୍ତ୍ରପଚାର କରିବା ପାଇଁ ଡାକ୍ତର ମାନେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ । ହେଲେ ଅର୍ଥାଭାବରୁ ଚିକିତ୍ସା ଆଗକୁ ବଢି ପାରିନଥିଲା।ସେବେଠାରୁ ଭାଗ୍ୟକୁ ଆଦରି ପଡି ରହିଛି ମିତା । ନିକଟରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣି ବଳେ ମିତାର ଅବସ୍ଥାକୁ ଦେଖି 10 ହଜାର ଟଙ୍କାର ରେଡକ୍ରସ ସହାୟତା ଦେବାସହ ଅଧିକ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଥିଲେ । ହଲେ ତା ପାଇଁ ଏସବୁ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଆଗକୁ ବଢାଇବା ପାଇଁ ଘରେ କେହି ପୁରୁଷ ଲୋକ ନଥିବାରୁ ତାହା ଆଉଏକ ସମସ୍ୟା ପାଲଟିଛି ।
ତେବେ ଚିକିତ୍ସା ଅଭାବ କାରଣରୁ ନିଜର ସୁବୁ ଆଶା ଆକାଂକ୍ଷା ମଉଳି ଯାଉଥିବା ମିତାର ଚିକିତ୍ସା କରାଇ ତା ଜୀବନରେ ନୂଆ ଆଶା ଭରିବା ପାଇଁ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ ପ୍ରତିନିଧୀ, ସମାଜସେବୀ ଓ ପ୍ରଶାସନ ଆଗେଇ ଆସିବା ଜରୁରୀ ହୋଇ ପଡିଛି ।

   Related Posts