Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପିପିଲି ଉପନିର୍ବାଚନ : ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ସାନି ବିଜ୍ଞପ୍ତି, ମେ ୧୩ରେ ମତଦାନ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ରକ୍ତ ମୁଖା ଲାଲ୍‌ବାହିନୀ , ପୋଲିସ ଇନଫର୍ମର ସନ୍ଦେହରେ ୨ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଗଳାକାଟି ହତ୍ୟା
  • ||
  • କରୋନା ଭୟରେ କଠୋର ହେଲା ହଂକଂ: ଭାରତକୁ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ, ୩ ମେ ଯାଏଁ ଲାଗିଲା କଟକଣା
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ନଳକୂପ ଅଛି ହେଲେ ପାଣି ବାହାରୁନି, ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଣ ଦାବିରେ ସରପଞ୍ଚ, ପଞ୍ଚାୟତ ଓ ବ୍ଲକ୍ ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖିଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଲଡୁଗାଁରେ ବଢିଲା ସଟ୍ ଡାଉନ୍ ଅବଧି, ଆଉ ୪ଦିନ ରହିବ ବଳବତ୍ତର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୪ହଜାର ଟପିଲା କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୪୪୪୫ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • କରୋନା ନେଲା ଜୀବନ: ପରଲୋକରେ ଜେଡିୟୁ ବିଧାୟକ ମେଓ୍ୱାଲାଲ ଚୌଧୁରୀ
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ନୂଆ SOP ଲାଗୁ, ରାଜ୍ୟ ବାହାରର ଦର୍ଶନାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ କୋଭିଡ୍ ନେଗେଟିଭ ରିପୋର୍ଟ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : ଟ୍ରେନ୍ ଲାଇନ୍‌ରୁ ମିଳିଲା ମୃତଦେହ, ନିକଟରେ ପଡିଛି ଏକ ସାଇକେଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୫ ସହରରେ ପାରଦ ୪୦ ଡିଗ୍ରୀ ଟପିଲା, ଆଗକୁ ଆହୁରି ବଢିବ ତାତି
  • ||

ଜୁଲାଇ ୫ ବଜେଟ୍ ନିମନ୍ତେ ନର୍ଥ ବ୍ଲକରେ ‘ହାଲୱା ସେରିମନି’ ଅନୁଷ୍ଠିତ, ଯୋଗଦେଲେ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣଙ୍କ ସହ ଅନୁରାଗ ଠାକୁର

22/06/2019 at 6:22 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୨।୬: କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଜୁଲାଇ ୫ ତାରିଖ ଦିନ ସଂସଦରେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଦ୍ବିତୀୟପାଳି ସରକାରର ପ୍ରଥମ ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବେ। ଏଥିପାଇଁ ଶନିବାର ନର୍ଥ ବ୍ଳକସ୍ଥିତ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରାଳୟ ବେସ୍ ମେଣ୍ଟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି ‘ ହାଲୱା ସେରିମନି’। କେନ୍ଦ୍ରଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ଅର୍ଥ ରାଜ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଏହି ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବଜେଟ୍ ଛାପିବା କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଥିବା ୧ଶହରୁ ଅଧିକ ଅଧିକାରୀ ଓ କର୍ମଚାରୀ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

ଶନିବାରର ଏହି ଉତ୍ସବ ସହ ଅଧିକାରୀ ଓ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଜୁଲାଇ ୫ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଠାରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ରହି ବଜେଟ୍ ପ୍ରିଣ୍ଟିଂ କାମ କରିବେ। ଏହି ସମୟରେ କୌଣସି କର୍ମାଚାରୀଙ୍କୁ ବେସମେଣ୍ଟରୁ ବାହାରକୁ ବାହାରିବାକୁ ଦିଆଯିବନି କି  ସେମାନଙ୍କ ସହ କାହାରିକୁ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନା କରିବାକୁ ଦିଆଯିବନି। କହିବାକୁଗଲେ ଏହି  କିଛି ଦିନ ଶହେ ଜଣ କର୍ମଚାରୀ ଏଠାରେ ଏକପ୍ରକାର ବନ୍ଦୀ ରହିବେ।

ବଜେଟ୍ ପ୍ରିଣ୍ଟିଂ ଏକ ଜଟିଳ ଓ ଗୋପନୀୟ ପ୍ରକ୍ରିୟା। ଏଣୁ କର୍ମଚାରୀ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଯେପରି ବୋଝ ଅନୁଭବ ନ କରନ୍ତି ସେଥିଲାଗି ପ୍ରତିବର୍ଷ ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ ହାଲୱା ସେରିମନି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୁଏ। ସଂସଦରେ ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପିତ ନ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ନର୍ଥବ୍ଲକରେ କଟାଇବାକୁ ପଡେ। ଏହି ସମୟରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରାଳୟର ସୁରକ୍ଷା କଡାକଡି କରାଯାଇଥାଏ। ବିଶେଷ କରି ବଜେଟ୍ ପ୍ରିଣ୍ଟିଂ କାମ ସହ ଜଡିତ ଲୋକଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାକୁ ଅଧିକ କଡାକଡି କରାଯାଏ। ଯଦି ଆବଶ୍ୟକ ପଡେ କୌଣସି ଭିଜିଟର ସେଠାକୁ ଯିବାକୁପଡେ ତେବେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସୁରକ୍ଷା ମଧ୍ୟରେ ତାଙ୍କୁ ନିଆଯାଏ।  

   Related Posts