Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୫୭ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୭୨୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପରଲୋକରେ ବରିଷ୍ଠ ଅଭିନେତା ରବି ମିଶ୍ର
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ସାଲେପୁରରେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ପ୍ରେମୀଯୁଗଳଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଘଟଣା , ଚିକିତ୍ସାଧିନ ଅବସ୍ଥାରେ ପ୍ରେମିକାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ପୂର୍ବରୁ ଜୀବନ ହାରିଥିଲେ ପ୍ରେମିକ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଗୁଳି ମାଡରେ ବେଗୁନିଆପଡା ବ୍ଲକ୍ ପୂର୍ବତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଦେବେନ୍ଦ୍ର ସାହୁଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ୧୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ବାଘ ଛାଲ ଜବତ, ୨ ଗିରଫ
  • ||
  • ୨ଦିନରେ ଦୁଇ ଜୀବନ : ଢେଙ୍କାନାଳରେ ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ପୁଣି ଜଣେ ମୃତ
  • ||
  • ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ କାର୍‌-ଟାଟା ମ୍ୟାଜିକ ଉପରେ ଓଲଟିଲା ଟ୍ରକ, ଚାଲିଗଲା ୧୩ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||

ବଜେଟ୍‌ ଛପା ପୂର୍ବରୁ ହେଲା ହାଲଓ୍ୱା ସେରିମନି- ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣଙ୍କ ସହ ସାମିଲ ହେଲେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ

20/01/2020 at 4:16 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୦।୦୧- ସାଧାରଣ ବଜେଟ୍‌ ୨୦୨୦-୨୧କୁ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୧ ତାରିଖ ଦିନ ସଂସଦରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରାଯିବ । ଏବେ ବଜେଟ୍‌ର ଛପା କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ପରମ୍ପରା ଅନୁଯାୟୀ ହାଲଓ୍ୱା ସେରିମନି କରାଯାଇଛି । ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତା ରମଣ ଏହି ଉତ୍ସବରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ। ଭାରତରେ କିଛି ଶୁଭ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ପୂର୍ବରୁ ମିଠା ଖାଇବାର ପରମ୍ପରା ଥିବାରୁ ବଜେଟ୍‌ ଛପା ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ହାଲଓ୍ୱା ଖାଇବାକୁ ଦିଆଯାଇଥାଏ ।

ସୋମବାରରେ ଏହି ହାଲଓ୍ୱା ସେରିମନି କରାଯାଇଥିଲା । ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରାଳୟରେ ଏହି ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା । ନର୍ଥବ୍ଲକରେ ପରମ୍ପରା ଅନୁସାରେ ହାଲଓ୍ୱା ସେରିମନି ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା । ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତା ରମଣଙ୍କ ସହ ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଅନୁରାଗ ଠାକୁର ଓ ଅନ୍ୟ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ଏହି ଅବସରରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

ହାଲଓ୍ୱା ସେରିମନି ବଜେଟ୍‌ ଛପା ପୂର୍ବରୁ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ । ବଜେଟ୍‌ ଉପସ୍ଥାପନ ହେବା ଯାଏ ଏଥିରେ ନିୟୋଜିତ ଥିବା ଅଧିକାରୀ ଓ କର୍ମଚାରୀମାନେ ନିଜ ପରିବାର ସହ ଦୁନିଆଁଠାରୁ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ରୁହନ୍ତି ।
ପରମ୍ପରା ଅନୁସାରେ କ ବଡ କଡେଇରେ ହାଲଓ୍ୱା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ଥିବା ସମସ୍ତ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ଖାଇବା ପାଇଁ ଦିଆଯାଇଥିଲା ।

   Related Posts