Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ହିଂସା ! ସମିତି ସଭ୍ୟାଙ୍କ ଗାଡି ଜାଳିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ମହିଳାଙ୍କ ଦେହରେ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଲେ ଧରମ ଭାଇ ! ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ବିଲଡର୍ ସଂସ୍ଥାର ଘର ଉପରେ ବୋମାମାଡ, ୩ ଶ୍ରମିକ ଆହତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୪କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୦ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୪୮୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୪୪୪୦୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୫୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୮୫ ମୃତ
  • ||
  • ଖୋଲିଲା ଶିମିଳିପାଳ, ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର
  • ||
  • ଆଉ ନାହାଁନ୍ତି ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଶାନ୍ତିଦେବୀ, ୮୮ ବର୍ଷ ବୟସରେ ପରଲୋକ
  • ||
  • କଥକ ସମ୍ରାଟ ବିରଜୁ ମହାରାଜଙ୍କ ପରଲୋକ, ୮୩ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଦେହାନ୍ତ
  • ||
  • ତ୍ରିସ୍ତରୀୟ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ : ସୋମବାରଠୁ ଦାଖଲ ହେବ ପ୍ରାର୍ଥୀପତ୍ର, କରୋନା କଟକଣାରେ ସରିବ ପୁରା ପ୍ରକ୍ରିୟା
  • ||

ଯାଜପୁର: ଅଧା ରହିଗଲା ପ୍ରଦୀପ୍ତଙ୍କ ସ୍ଵପ୍ନ, ପ୍ରତି ମୂହୁର୍ତ୍ତରେ ଚାଲିଛି ଜୀବନ ସହ ସଂଘର୍ଷ

31/05/2020 at 5:47 PM

ଯାଜପୁର୩୧/୫: ଦୀର୍ଘ ୧୬ ବର୍ଷ ଧରି ଜୀବନ ଯୁଦ୍ଧରେ ଲଢେଇ କରୁଛି ପାଠୁଆ ପୁଅ ପ୍ରଦୀପ୍ତ। ଯନ୍ତ୍ରଣା ପାଇ ବିଛଣାରେ ପଡି ରହିଛି ପ୍ରଦୀପ୍ତ । ଟଙ୍କା ନଥିବାରୁ ଚିକିତ୍ସା ବାଟ ବି ବନ୍ଦ। ଟିକେ ଭଲ ହେବାପାଇଁ ସହଯୋଗର ହାତ ବଢେଇବାକୁ ସରକାରଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି ପ୍ରଦୀପ୍ତ । ଏପଟରେ ଦେଖିଥିବା ସ୍ଵପ୍ନ ଯେପରି ଦିନକୁ ଦିନ ତାଙ୍କଠୁ ଦୂରେଇ ଯାଉଛି । ସେବା କରିବା ବଦଳରେ ସେବା ପାଉଛି ପାଠୁଆ ପୁଅ ପ୍ରଦୀପ୍ତ । ଯାଜପୁର ଧର୍ମ ଶାଳା ଅଞ୍ଚଳରୁ ଏଭଳି ହୃଦ୍ଧୟ ଭରା କାହାଣୀ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

ଜୀବନ ଯୁଦ୍ଧରେ ଲଢେଇ କରୁଛି ପାଠୁଆ ପୁଅ ପ୍ରଦୀପ୍ତ । ଦୀର୍ଘ ୧୬ ବର୍ଷ ଧରି ବିଛଣାରେ ଶୋଇରହିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣଙ୍କ ହେଉଛନ୍ତି  ଧର୍ମଶାଳା ବ୍ଲକ ପାଟପୁର ଗାଁ  ପ୍ରଦୀପ୍ତ ଦାସ । ଦେଖିଥିଲେ ଅନେକ ସ୍ଵପ୍ନ ହେଲେ ସେଇ ସ୍ଵପ୍ନ ତାଙ୍କର ଅଧା ହୋଇ ରହିଗଲା । ଯେଉଁ ବୟସରେ ବାପା ମାଆଙ୍କ ସେବା କରିବା କଥା ହେଲେ ସେହି ବୟସରେ ସେବା ପାଉଛନ୍ତି ନିଜେ ।  ବାପା ଶ୍ୟାମ ସୁନ୍ଦର ଦାସ ମା ଚିନ୍ମୟୀ ଦାସ ଏହି ପାଠ ପଢୁଆ ପୁଅ ପାଇଁ ଦୁହେଁ ବାପା-ମାଆ ଦେଖିଥିଲେ ଅନେକ ଅସୁମାରି ସ୍ଵପ୍ନ । ବି.ଏ ପାସ କରିଥିବା ପ୍ରଦୀପ୍ତ ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ରଖୀ କମ୍ପୁଟର ମାଷ୍ଟର ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରି ଚାକିରି ମଧ୍ୟ କଲେ । ହେଲେ ବିଧିର ବିଧାନ କିଛି ଅଲଗା ଥିଲା ବୋଧେ। ୨୦୦୪ ମସିହାରୁ ମାଡି ଆସିଲା ରୋଗ । ଆଣ୍ଠୁ ଗଣ୍ଠି ରୋଗରେ ଶିକାର ହେଲେ ପ୍ରଦୀପ୍ତ । ହେଲେ ଏହା ପର ଠାରୁ ପ୍ରଦୀପ୍ତ ଙ୍କ ପାଇଁ ଜୀବନ ଟା ପାଲଟି ଯାଇଛି ଯନ୍ତ୍ରଣା ।  ବଡବଡ ଡାକ୍ତର ଖାନାରେ  ଚିକିସ୍ଛା ହେବାପରେ ବି ସୁସ୍ତ ହୋଇପାରିନାହାନ୍ତି ପ୍ରଦୀପ । ତାଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ଖର୍ଚ୍ଚରେ ସବୁ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରି ସର୍ବଶାନ୍ତ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି ବାପା- ମାଆ ।

କୌଣସି ଉପାୟ ନପାଇ ଶେଷରେ ପୁଅକୁ ଭଲ କରିବା ସହ ନିଜର ପରିବାର ଚଳାଇବା ପାଇଁ ବାପା  ଶ୍ୟାମସୁନ୍ଦର ଦାସ ସେଲ୍‌ସ ମ୍ୟାନ ଭାବେ ଏକ ଲୁଗା ଦୋକାନରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି । ଏ ପଟରେ କରୋନା କଟକଣା ଏ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ବଡ ସମସ୍ୟା । ଦୋକାନ ବନ୍ଦ ଥିବାରୁ  ଶ୍ୟାମସୁନ୍ଦରଙ୍କ ପକ୍ଷେ ପରିବାର ଚଳାଇବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡିଛି । ଦୋକାନ ଖୋଲା ଥିବା ସମୟରେ ଜେଣେ ତେଣେ ଉପାୟରେ ପରିବାର ଚାଲି ଯାଉଥିଲେ । ହେଲେ କାରୋନା ତାଙ୍କର କଷ୍ଟ ଆହୁରି ଦୁଇଗୁଣା ଯେମିତି ବଢାଇଦେଇଛି ।  ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ରୋଗଗ୍ରସ୍ତ ପୁଅର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି ପରିବାର ଲୋକେ । ଦୀର୍ଘ ୧୬ ବର୍ଷ ଧରି ପଡି ରହିଥିବା ପ୍ରଦୀପ୍ତ କେବେ ଭଲ ହେବ  ତାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତାରେ ଏବେ  ପରିବାର ।

ଏପଟରେ ବ୍ଲକ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଗୁହାରି କରିଛନ୍ତି ପରିବାର ଲୋକେ । ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଆମେ ଧର୍ମଶାଳା ବିଡିଓ ମହୋଦୟଙ୍କ ଯୋଗାଯୋଗ କରିଥିଲୁ ହେଲ ତାଙ୍କର କୌଣସି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ମିଳିପାରି ନାହିଁ । ଏପଟରେ ପଞ୍ଚାୟତର ସରପଞ୍ଚ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜିଲ୍ଳାପାଳଙ୍କ କ୍ଷମତା ଦିଆ ଯାଇଥିବା ପାଟପୁର ପଞ୍ଚୟତର ସରପଞ୍ଚ ନଗେନ ଦାସଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିଥିଲୁ । ଦୀର୍ଘ ୧୬ ବର୍ଷ ଧରି ବିଛଣାରେ ପଡି ଯନ୍ତ୍ରଣା ପାଉଥିବା  ପ୍ରଦୀପ୍ତ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ  ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ମାନ୍ୟବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି । ତେବେ ପଡି ରହିଥିବା ପାଠୁଆ ପୁଅ ପ୍ରଦୀପ୍ତଙ୍କ ଦୁଃଖ ଦୂର ହେବା ସହ କେବେ ସୁସ୍ଥ ହେଉଛନ୍ତି ତାକୁ ହିଁ ଅପେକ୍ଷା ।  

   Related Posts