Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୂଆପଡା : ୫ ଡକାୟତ ଗିରଫ, ଲୁଟ୍ ହୋଇଥିବା ଟଙ୍କା ସହ ଅଳଙ୍କାର ଜବତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୧୦ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ୧୦ ଜିଲ୍ଲା ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୧୭ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୭୪ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୩୩୭୩୫୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଭିସୁଟ୍‌ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ଥିଲା ଭୁଲ୍, ଆଣ୍ଟିଜେନ୍ କିଟ୍ ଖରାପରୁ ୨୫ଜଣଙ୍କର ରିପୋର୍ଟ ଆସିଥିଲା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ଜବତ ହେଲା ୭ କୋଟି ୯୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଜାଲ ନୋଟ୍, ୩ ଅଟକ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି : ଧାମରା ରେଳପଥରେ କଟି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ପାରିବାରିକ କଳହରୁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ବେଆଇନ ମାଙ୍କଡା ପଥର ଚାଲାଣ ବେଳେ ଚଢାଉ, ୭ଟି ଟ୍ରକ୍ ଜବତ
  • ||
  • ଉଦଳା : ଅନ୍ୟ ଜିଲ୍ଲାକୁ ଚାଲାଣ ବେଳେ ୪ ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : କୋଟିଆରେ ଓଡିଶା-ଆନ୍ଧ୍ର ଛକାପଞ୍ଝା, ରାଜ୍ୟ ବାଣ୍ଟୁଛି କରୋନା ଟିକା, ଆନ୍ଧ୍ର ବାଣ୍ଟୁଛି ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ଭତ୍ତା
  • ||

ଏଥର ହଜ୍ ଯାତ୍ରା କରିପାରିବେ ନାହିଁ ବିଦେଶୀ : କରୋନା ଯୋଗୁଁ ସୀମିତ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅନୁମତି

23/06/2020 at 12:00 PM

ଆବୁ ଧାବି ୨୩/୦୬ : କରୋନା ଭାଇରସ ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ସାଉଦି ଆରବ ହଜ୍ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ କିଛି ନିୟମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି | ଚଳିତବର୍ଷ କେବଳ ସାଉଦି ଆରବରେ ରହୁଥିବା ଲୋକେ ଯାତ୍ରା କରିପାରିବେ | ବିଦେଶୀ ନାଗରିକଙ୍କୁ ହଜ୍ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇନାହିଁ | ମିଡ଼ିଆ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଚଳିତ ବର୍ଷ ସୀମିତ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକଙ୍କୁ ହଜ୍ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ | ଗତ ବର୍ଷ ପାଖାପାଖି ୨୫ ଲକ୍ଷ ଲୋକେ ହଜ୍ ଯାତ୍ରା କରିଥିଲେ |

ସାଉଦି ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସାମାଜିକ ଦୂରତା ନିୟମକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହିଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି | ଚଳିତବର୍ଷ ପାଖାପାଖି ୨୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକେ ମକ୍କା ମଦିନା ଆସିବେ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଇଛି | ମହାମାରୀକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଚଳିତବର୍ଷ ହଜ୍ ଯାତ୍ରା ସମ୍ପୂର୍ଣ ରଦ୍ଦ କରାଯାଇପାରେ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରାଯାଇଥିଲା |

ମୁସଲମାନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟରେ ହଜ୍ ଯାତ୍ରାକୁ ବହୁତ ମହତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଥାଏ | ହଜ୍ ମାମଲାର ମନ୍ତ୍ରୀ ମହମ୍ମଦ ସାଲେହ ବନ୍ତେନ ଏପ୍ରିଲ ମାସରେ କହିଥିଲେ ଯେ ହଜ୍ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଜଲଦି ଜଲଦିରେ ଟିକେଟ୍ ବୁକିଙ୍ଗ୍ ନ କରନ୍ତୁ | ଫେବୃଆରୀ ମାସରେ ଓମରାକୁ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ କରିଦିଆଯାଇଥିଲା | ଓମରାରେ ହଜ୍ ଭଳି ଏକ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥାଏ | ସାଉଦି ହଜ୍ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ଦେଖି ଏହିଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି | ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବା ପାଇଁ ଏହିଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି | କାରଣ ଲୋକଙ୍କ ଭିଡରେ ସଂକ୍ରମଣ ବ୍ୟାପିବାର ଅଧିକ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି | ଯେଉଁମାନେ ହଜ୍ ଯାତ୍ରା କରିବେ ତାଙ୍କର ସମ୍ପୂର୍ଣ ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ଦୃଷ୍ଟି ଦିଆଯିବ | ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଏବଂ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ପାଇଁ ଗାଇଡଲାଇନ ଜାରି କରାଯାଇଛି |   

ସାଉଦି ଆରବରେ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ୧ ଲକ୍ଷ ୬୧ ହଜାର ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି | ସେଥିରୁ ୧ ଲକ୍ଷ ୫ ହଜାର ସଂକ୍ରମିତ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିବାବେଳେ ୧୩୦୭ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି | ଗତ ସପ୍ତାହରେ ସାଉଦିରେ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ନିୟମ କୋହଳ କରାଯାଇଥିଲା |

   Related Posts