Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ହଜ୍ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ବିନା ଅନୁମତିରେ ମକ୍କାରେ ପ୍ରବେଶ କଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ଜରିମାନା : ଅଣ-ସାଉଦି ନାଗରିକଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ ପ୍ରାଥମିକତା

13/07/2020 at 1:21 PM

ରିୟାଦ ୧୩/୦୭ : ସାଉଦି ଆରବ ହଜ୍ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେଇଛି | କିନ୍ତୁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇନାହିଁ | ସୀମିତ ସଂଖ୍ୟକ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅନୁମତି ମିଳିଛି | କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସାବଧାନତା ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି | ସାଉଦି ଆରବ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ହଜ୍ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ନୂଆ ଗାଇଡଲାଇନ ଜାରି କରିଛନ୍ତି | ଗାଇଡଲାଇନ୍ ଜାରି କରି ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ବିନା ଅନୁମତିରେ ମକ୍କାକୁ ଗଲେ ୧୦ ହଜାର ସାଉଦି ରିୟାଲ୍ (୧୬୬୬ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର୍) ପାଖାପାଖି ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଦେବାକୁ ହେବ | ଯଦି କିଏ ଦ୍ୱିତୀୟଥର ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ପ୍ରୟାସ କଲାବେଳେ ଧରାପଡେ ତାହେଲେ ଜରିମାନା ଦୁଇଗୁଣ ଅର୍ଥାତ ୪ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ହେବ | ଯଦି କିଏ ବାରମ୍ବାର ଏହିଭଳି କରେ ତାହେଲେ ତାକୁ ଜେଲ ପଠାଇ ଦିଆଯିବ | ହଜ୍ ଯାତ୍ରାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ୨୧ ଦିନ ପାଇଁ କର୍ଫ୍ୟୁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି | 

ଖଲିଜ୍ ଟାଇମ୍ସ ଅନୁଯାୟୀ, ସାଉଦି ଆରବ ଚଳିତ ବର୍ଷ କରୋନା ଯୋଗୁଁ ହଜ୍ ଯାତ୍ରାରେ ଆସୁଥିବା ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ସୀମିତ ରଖିଛି | ସାଉଦି ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ତରଫରୁ ଜାରି ବୟାନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଜୁଲାଇ ୧୯ ତାରିଖରୁ ଅଗଷ୍ଟ ୨ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିବ | ସାଉଦି ପ୍ରେସ୍ ଏଜେନ୍ସି ସାଉଦି ଆରବ ସରକାରଙ୍କ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଅନୁସାରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ଅଧିକାରୀ ସୂତ୍ର ସମସ୍ତ ନାଗରିକ ଓ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ଆଗାମୀ ଧାର୍ମିକ ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ନିୟମ ପାଳନ କରନ୍ତୁ |

ସେ ଜୋର ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ହଜ୍ ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ନିୟମ ଉଲଙ୍ଘନ ରୋକିବା ପାଇଁ ପବିତ୍ର ସ୍ଥଳ ଯାଏଁ ଯାଉଥିବା ସମସ୍ତ ରାସ୍ତାରେ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀ ନିୟୋଜିତ କରାଯିବ | ସାଉଦି ଆରବର ପ୍ରଶଂସକ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଯୋଗୁଁ ହଜ୍ ଯାତ୍ରାରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୦ ହଜାରରେ ରଖିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି | ସାଉଦି ବାହାର ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ପାଇଁ ହଜ୍ ଡେଡ଼ଲାଇନ୍ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ସମାପ୍ତ ହୋଇଯାଇଛି | 

ଚଳିତ ବର୍ଷ ହଜ୍ ଯାତ୍ରାରେ କେବଳ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ହାଜି ସାଉଦି ନାଗରିକଙ୍କୁ ଅନୁମତି ମିଳିବ ଯେଉଁମାନେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ ଓ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀ ଏବଂ ଯେଉଁମାନେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହେବାପରେ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି | ସାଉଦି ପ୍ରେସ୍ ଏଜେନ୍ସି ଅନୁସାରେ, ଯେଉଁମାନେ କରୋନା ଯୁଦ୍ଧରେ ନିଜ ଜୀବନକୁ ଖାତିର ନ କରି ଲୋକଙ୍କ ସେବା କରିଛନ୍ତି ସରକାର ସେମାନଙ୍କୁ ହଜ୍ ଯାତ୍ରା ଉପହାର ସଦୃଶ୍ୟ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି | ଫ୍ରଣ୍ଟ୍ ଲାଇନରେ କାମ କରୁଥିବା ଏବଂ ସଂକ୍ରମଣରୁ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରଶାସନ ଚିହ୍ନଟ କରିବ |

ସାଉଦିରେ ରହୁଥିବା ୨୦ ରୁ ୫୦ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଣ-ସାଉଦି ନାଗରିକଙ୍କୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯିବ | ଏକ ଅନୁମାନ ଅନୁଯାୟୀ, କେବଳ ହଜାରେ ଲୋକଙ୍କୁ ହଜ୍ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ | ହଜ୍ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ସମସ୍ତ ଦସ୍ତାବେଜ୍ ଏବଂ ପିସିଆର ଯାଞ୍ଚ ସାର୍ଟିଫିକେଟ ଏବଂ ନେଗେଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ଅନିବାର୍ଯ୍ୟ | ତା’ଛଡା ପୂର୍ବରୁ ହଜ୍ ଯାତ୍ରା କରିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ମଉକା ଦିଆଯିବ ନାହିଁ | ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ, ହଜ୍ ପୂର୍ବରୁ ଏବଂ ହଜ୍ ପରେ କ୍ଵାରେଣ୍ଟାଇନ୍ ନିୟମ ପାଳନ କରିବା ଅନିବାର୍ଯ୍ୟ |

   Related Posts