Monday, July 15, 2019

News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

କେଶ ଧଳା ହେଉଛି କି? କଳା କରିବା ସହ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଫାଇଦା ପାଇଁ କରନ୍ତୁ ଏହି ଉପଚାର

ଅଧିକ କାମ କରିଲେ ଓ ଖାଇବା ପିଇବାର ଧ୍ୟାନ ନରଖିଲେ ଶାରୀରିକ ଦୁର୍ବଳତା ଅନୁଭବ ହୋଇଥାଏ। ଏହା ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଦେଶୀ ଘିଅ ଖୁବ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ। ଦେଶୀ ଘିଅ ନାଭିରେ ଲଗାଇଲେ ଶରୀର ମଜବୁତ ହେବା ସହ ସ୍କିନ୍‌ ରୋଗ ମଧ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହୋଇଥାଏ।

୧- କେଶ ଝଡିବା ବା ଧଳା ହେବା ସମସ୍ୟା ଥିଲେ ଦେଶୀ ଘିଅରେ ଶିକାକାଇ ପାଉଡର ମିଶାଇ କେଶରେ ଲଗାଇବା ଉଚିତ୍‌। ଫଳରେ କେଶ ଗହଳ ହୋବା ସହ କଳା ହେବ।

୨- ଯେଉଁ ମାନଙ୍କୁ ଆର୍ଥରାଇଟିସ୍‌ ରୋଗ ଥିବ ସେମାନେ ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ନାଭିରେ ଦେଶି ଘିଅ ଲଗାଇ ମାଲିଶ କରିଲେ ହାଡ ମଜବୁତ ହୋଇଥାଏ। ଫଳରେ ହାଡ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବେ।

୩- ତ୍ବଚା ଅଧିକ ଡ୍ରାଏ ଥିଲେ ଘିଅ ସହ ଗ୍ଲିସରିନ୍‌ ମିଶାଇ ନାଭିରେ ଲଗାଇଲେ ଚେହେରା ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ।

୪- ଘିୟରେ ଥିବା ଫ୍ୟାଟି ଏସିଡ୍‌ ତ୍ବଚାକୁ ହାଇଡ୍ରେଟ କରିବାରେ ସହଯୋଗ କରିଥାଏ। ଦେଶି ଘିଅ ଆଖି ତଳେ ଲଗାଇଲେ ଡାର୍କ ସକର୍ଲ୍‌ ଦୂର ହୋଇଥାଏ।  

୫- ଆୟୁର୍ବେଦ ଅନୁସାରେ ନାଭିରେ ଦେଶୀ ଘିଅ ମାଲିଶ କରିଲେ ଶରୀର ଦୁର୍ବଳ ହୁଏ ନାହିଁ। କାରଣ ଘିଅରେ ଥିବା ପୋଷ୍ଟିକ ତତ୍ତ୍ବ ଶରୀର ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ।  

୬- ଭୃଲତା କେଶ ଗହଳ କରିବା ପାଇଁ ରାତିରେ ଘିଅ ଆଖିର ଉପର ଅଂଶରେ ଲଗାଇବା ଉଚିତ୍‌। ଏହି ଉପଚାର ୭ ଦିନ ଯାଏଁ ଲଗାତାର କରିଲେ ଭୃଲତା କେଶ ବଢିବ।

୭- ଦେଶୀ ଘିୟରେ ଆଣ୍ଟିଏଜିଂ ତତ୍ତ୍ବ ଥାଏ ଯାହା ନାଭିରେ ପକାଇ ମାଲିଶ କରିଲେ ପ୍ରକୃତ ବୟସରୁ କମ ବର୍ଷ ଦେଖାଯିବାରେ ସହଯୋଗ କରିଥାଏ।

୮- ଦେଶୀ ଘିଅରେ ଲେମ୍ବୁ ମିଶାଇ ତ୍ବଚାରେ ଲଗାଇଲେ ସ୍କିନ୍‌ରୁ ଦାଗ ଦୂର ହୋଇଥାଏ। ଏହା ତ୍ବଚାକୁ ଗୋରା କରିବେରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ।

୯- ଥଣ୍ଡା ଜ୍ବର ହେବାର ସମସ୍ୟା ଥିଲେ ନାଭିରେ ଦେଶୀ ଘିଅ ମାଲିଶ କରିବା ଜରୁରୀ।

 

 

336 Views

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର