Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବୌଦ୍ଧ : ହାଇଓ୍ୱାକୁ ପଛ ପଟୁ ପିଟିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୪୦ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଫେବୃଆରୀ ପାଇଁ କୋଭିଡ୍ ଗାଇଡ୍ଲାଇନ୍: ଏବେ ସିନେମା ହଲ୍ରେ ବସି ପାରିବେ ୫୦%ରୁ ଅଧିକ ଦର୍ଶକ, ସଭିଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲିଲା ସ୍ଵିମିଂ ପୁଲ୍
  • ||
  • ଜାମିନ ସତ୍ତ୍ଵେ ଜେଲ୍‌ରେ ରହିବେ ପାଠକ ବାପ-ପୁଅ
  • ||
  • ପାଠକ ବାପ-ପୁଅଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଜାମିନ‌
  • ||
  • ବିସିସିଆଇର ଘୋଷଣା-ଫେବୃଆରୀ ୧୮ରେ ଚେନ୍ନାଇରେ ହେବ ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୧ ପାଇଁ ଖେଳାଳିଙ୍କ ନିଲାମୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ‘ପରୀକ୍ଷା ଦର୍ପଣ’ ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚିତ, ମାଟ୍ରିକ୍ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ହେବେ ଉପକୃତ
  • ||
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି : ବାଇକ୍-ଅଟୋ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା : ଜଣେ ମୃତ, ତିନି ଗୁରୁତର
  • ||

କନଫ୍ୟୁଜ୍ ହୁଅନ୍ତୁନି: ଏବେ ଖୋଲିବ ନାହିଁ ସେଲୁନ, ବନ୍ଦ ରହିବ ମଦ ଦୋକାନ ଓ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ

25/04/2020 at 3:12 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୫।୦୪: କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ଦୋକାନ ଖୋଲିବା ନେଇ ସଭିଙ୍କ ମନରେ ଦ୍ଵନ୍ଦ୍ଵ ରହିଛି। ଏବେ କେଉଁ କେଉଁ ଦୋକାନ ଖୋଲିବ ଏବଂ ବନ୍ଦ ରହିବା ତାକୁ ନେଇ ଦ୍ଵନ୍ଦାତ୍ମକ ସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଛି। ଏବେ ସରକାର ଏହି ଦ୍ଵନ୍ଦାତ୍ମକ ସ୍ଥିତି ଦୂର କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛନ୍ତି। ଫଳରେ ସେଲୁନ, ପାର୍ଲର ଓ ମଦ ଦୋକାନ ଖୋଲିବାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ଲୋକଙ୍କୁ ନିରାଶ ହେବାକୁ ପଡିଛି। ସରକାର ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ସେଲୁନ, ପାର୍ଲର ଓ ମଦ ଦୋକାନ ଖୋଲିବାକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ। ପୂର୍ବବତ ଏହି ଦୋକାନଗୁଡିକ ବନ୍ଦ ରହିବ।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଶୁକ୍ରବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତ୍ରିରେ ସରକାର ଦୋକାନ ଖୋଲିବା ନେଇ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାନାମା ଜାରି କରିଥିଲେ। ସେଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ହଟ୍‌ସ୍ପଟ୍‌ ଛାଡି ବାକି ସ୍ଥାନରେ ସବୁ ପ୍ରକାରର ଦୋକାନ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ଦୋକାନଗୁଡିକ ପ୍ରଶାସନ ଦ୍ଵାରା ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଥିବା ଦରକାର। ହଟ୍‌ସ୍ପଟ୍‌ ଏବଂ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଅଞ୍ଚଳ ପାଇଁ କୌଣସି ପ୍ରକାରର କୋହଳ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ବାକି ଅନ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ବାକି ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ଦୋକାନ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି।

ସେଲୁନ ଖୋଲିବା ଉପରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରି ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଯୁଗ୍ମ ସଚିବ ପୁଣ୍ୟ ସଲିଲା ଶ୍ରୀବାସ୍ତବ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେଲୁନ ଓ ବ୍ୟୁଟି ପାର୍ଲର ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ। ଆମର ଆଦେଶ ସେହି ଦୋକାନଙ୍କ ଉପରେ ଲାଗୁ ହେଉଛି, ଯେଉଁ ଦୋକାନ ସେଲୁନ ଓ ବ୍ୟୁଟି ପାର୍ଲର ଜଡିତ ସାମଗ୍ରୀ ବିକ୍ରି କରୁଥିବେ। ସେଲୁନ ଓ ବ୍ୟୁଟିପ ପାର୍ଲର ଖୋଲିବାକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଦେଶ ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ। ସେ କହିଛନ୍ତି ରେସ୍ତୋରାଁ ଖୋଲିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ।

ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ସବୁ ଦୋକାନ ଖୋଲା ରହିବ

ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣରେ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ସବୁ ଦୋକାନ ଖୋଲା ରହିବ ମାତ୍ର ମଲ୍ ଗୁଡିକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ।

ସହରାଞ୍ଚଳରେ ଏହି ସବୁ ଦୋକାନ ଖୋଲା ରହିବ

ସହରାଞ୍ଚଳରେ ସମସ୍ତ ଏକଛାଟିଆ ଦୋକାନା, ଜନବହୁଳ ଅଞ୍ଚଳର ନିକଟସ୍ଥ ଦୋକାନ ଓ ଆବାସକୀୟ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ଭିତରେ ସ୍ଥିତ ଦୋକାନ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ। ସପିଂ ମାର୍କେଟ୍, ମାର୍କେଟ୍ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ଓ ସପିଂ ମଲ୍ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ। ହଟ୍‌ସ୍ପଟ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ବିକ୍ରି କରୁଥିବା ଦୋକାନ ବାଦ୍‌ ଆଉ କୌଣସି ଦୋକାନ ଖୋଲିବ ନାହିଁ।

ଖୋଲିବ ନାହିଁ ମଦ ଦୋକାନ

ନିଜର ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣରେ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ, ମଦ ଦୋକାନ ଓ ଏହି ଧରଣର ସାମଗ୍ରୀ ବିକୁଥିବା ଦୋକାନ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ।

ଇକମର୍ସ ଉପରେ କଣ ରହିଛି ନିୟମ

ଇ-କମର୍ସ କମ୍ପାନୀ ଏବେ ମଧ୍ୟ ଜରୁରୀ ଅନାବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ଡେଲିଭରି କରି ପାରିବେ ନାହିଁ। ସେମାନେ କେବଳ ଜରୁରୀ ସାମଗ୍ରୀ ହିଁ ଡେଲିଭରି କରି ପାରିବେ।

   Related Posts