Wednesday, September 18, 2019

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଜିମ୍‌ରୁ ବାହାରି କିମ୍ବା ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ପରେ ଭୁଲରେ ପିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି ପାନୀୟ

ଜିମ୍‌ରୁ ବାହାରିବା ରେ କିମ୍ବା କୌଣସି ଶାରିରୀକ ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ପରେ ଅଧିକ ଶୋଷ ଲାଗିଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ଅନେକ ଲୋକ ପ୍ୟାକେଟରେ ଥିବା ଫଳରସ୍‌ ବା ଜୁସ୍‌, କୋଲ୍ଡ୍‌ଡ୍ରିଙ୍କସ୍‌, ସଫ୍ଟଡ୍ରିଙ୍କସ୍‌ ପିଇ ଥାଆନ୍ତି ।

ପାଣି ବଦଳରେ ସୋଡା, କୋଲ୍ଡଡ୍ରିଙ୍କସ୍‌ ଓ ପ୍ୟାକେଟରେ ଥିବା ଜୁସ୍‌ ପିଇଲେ ଅନେକ କ୍ଷତି ହୋଇଥାଏ ।

ଜାଣନ୍ତୁ କଅଣ ହୋଇଥାଏ କ୍ଷତି ।

ବଜାରରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଫଳରସ ବା ଜୁସ୍‌ ମିଳିଥାଏ ।

ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ପ୍ୟାକେଟରେ ଥିବା ଜୁସ୍‌ ଓ ଅନ୍ୟଟି ହେଉଛି ତାଜା ଫଳରସ । ସବୁବେଳେ ତାଜା ଫଳରସ ପିଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ । ମାତ୍ର ପ୍ୟାକେଟରେ ଥିବା ଫଳରସ୍‌ରେ କେତକ ପ୍ରିଜରଭେଟିଭ୍‌ ଥାଏ । ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ଏହା ଲୋକଙ୍କୁ ମୋଟା କରିପାରେ ବୋଲି ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମତ ଦେଇଛନ୍ତି ।

 ଚା ଓ କଫି

ଜିମ୍‌ରୁ ବାହାରିବା ପରେ କଦାପି ଚାହା କିମ୍ବା କଫି ପିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଚାହା ଓ କଫି ପିଉଥିବା ଲୋକ ଏହାକୁ ପିଇବା ପାଇଁ ବାହାନା ଖୋଜି ଥାଆନ୍ତି  । ଚାହାରେ ନିକୋଟିନ୍‌ ଥିବା ବେଳେ କଫିରେ କାଫିନ୍‌ ରହିଛି ।  ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ଚାହା କିମ୍ବା କଫି ପିଇବା ଅତି ଖରାପ । କିଛି ସମୟ ବ୍ୟବଧାନରେ ଚାହା କିମ୍ବା କଫି ପିଇ ପାରିବେ । ମାତ୍ର ଚା ଓ କଫି ଅଧିକ ପିଇବା ବି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ହାନୀକାରକ ।

ଆଲକହଲ

ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ପରେ କେତକ ଲୋକ ଆଲକହଲ ପିଇଥାଆନ୍ତି । ମାତ୍ର ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପକ୍ଷେ ଅତି ଖରାପ । ଏହା ଶରୀର ପ୍ରତି ଅତି ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ଶରୀରରୁ ଜଳୀୟ ଅଂଶ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ ।

ଜିମ୍ରୁ ବାହାରିବା ପରେ  ଏହା ପିଇ ପାରିବେ ।

ଆପଣ ପାଣି ପିଇପାରିବେ ।

ପାଇଡ ପାଣି ପିଇ ପାରିବେ ।

ତାଜା ଫଳରସ ପିଇପାରିବେ ।

କ୍ଷୀର ପିଇ ପାରିବେ ।

360 Views

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର