Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପେଟେଣ୍ଟ ମୁକ୍ତ ହେବ କରୋନା ଭ୍ୟାକସିନ୍‌ ! ଭାରତ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ପ୍ରସ୍ତାବରେ ଆମେରିକାର ସମର୍ଥନ
  • ||
  • କୋଭିଡ୍‌ ସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ନବୀନ୍‌ଙ୍କ ସହ କଥା ହେଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୬୮୫୪ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରେ ହଜାରେ ଟପିଲା ଡିସ୍‌ଚାର୍ଜ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କରୋନାରେ ପୂର୍ବତନ ରଣଜୀ କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ, ଆଇପିଏଲ୍ ଟିମ୍‌ରେ ହୋଇଥିଲେ ମନୋନୀତ
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ନିଖୋଜ ନାବାଳିକାଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଶାଗ ତୋଳିବା ହେଲା କାଳ, ବଜ୍ରପାତରେ ଚାଲିଗଲା ୨ ନାବାଳିକାଙ୍କ ଜୀବନ, ୨ ଆହତ
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ଗଛରେ ଝୁଲୁଛି ଅଜଣା ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା’ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ?
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୧୭ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୨୧୨୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ୧୦ ହଜାର ଉପରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୦,୫୨୧ ପଜିଟିଭ୍
  • ||

ଗୁରୁପ୍ରିୟା ସ୍କାମ ! ସେତୁ ନିର୍ମାଣରେ ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗ

1/08/2018 at 7:24 AM

ଗୁରୁପ୍ରିୟା ସେତୁରେ ଗଫଲତି । ସେତୁ ନିର୍ମାଣରେ ଠିକାଦାରଙ୍କୁ ଅହେତୁକ ଅନୁକମ୍ପା । ଆଇନକୁ ଉଲଙ୍ଘନ କରି ଠିକାଦାରଙ୍କୁ ୭୪ କୋଟି ୧୯ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଅନୁଗ୍ରହ କରାଯାଇଥିବା ସିଏଜି ରିପୋର୍ଟରେ ଧରାପଡିଛି । ଏକଥା ପଦାକୁ ଆସିବା ପରେ ଗୁରୁପ୍ରିୟାକୁ ନେଇ ସାବାସି ନେଉଥିବା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ । ଗୁରୁପ୍ରିୟା ସେତୁ ନିର୍ମାଣରେ କିକ ବ୍ୟାକ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସ ଓ ବିଜେପି । ସେପଟେ ମୁଖ୍ୟଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ ସଚିବ ରିପୋର୍ଟ ମାଗିଛନ୍ତି |
ଗରୁପ୍ରିୟା ସେତୁରେ ଗଫଲତି । ସେତୁ ନିର୍ମାଣରେ ଠିକାଦାରଙ୍କୁ ହୋଇଛି ଏହେତୁକ ଅନୁକମ୍ପା । ଆଇନକୁ ଉଲଙ୍ଘନ କରି ଠିକାଦାରଙ୍କୁ ୭୪ କୋଟି ୧୯ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାଅନୁଗ୍ରହ କରାଯାଇଥିବା ସିଏଜି ରିପୋର୍ଟରେ ଧରାପଡିଛି । ଏକଥା ପଦାକୁ ଆସିବା ପରେ ଗୁରୁପ୍ରିୟାକୁ ନେଇ ସାବାସି ନେଉଥିବା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ । ଗୁରୁପ୍ରିୟାରେ ସେତୁ ନିର୍ମାଣ ନାଁ ରେ ଥିରେ ଅଧିକ ଅର୍ଥ ବରାଦ କରା।ାଇ କିକ ବ୍ୟାକ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସ ଓ ବିଜେପି । ସେପଟେ ବିଜେଡି କହିଛି ଏହା ଏକ ପ୍ରଶାସନିକ ପ୍ରସଂଗ । ସିଏଜି ସରକାରଙ୍କୁ ଅବଗତ କଲେ ରିପୋର୍ଟ ଆଧାରରେ ସରକାର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେବେ ଏଥିରେ ରାଜନୀତି କାହିଁକି ।
ଗୁଡେଇ ତୁଡେଇ ହେଉଛି ଗୁରୁପ୍ରିୟା ପ୍ରସଙ୍ଗ । ସେତୁକୁ ନେଇ ଶ୍ରେୟ ନେବାକୁ ଟଣାଭିଡା ପରେ ଏବେ ଆସିଛି ସେତୁ ନିର୍ମାଣରେ ଦୁର୍ନିୀତି ଅଭିଯୋଗ ।ଗୁରୁପ୍ରିୟା ସେତୁ ନିର୍ମାଣରେ ଠିକାଦାରୀ ପ୍ରିତି ଥିବା ଧରିଛନ୍ତି ସିଏଜି । ଆନାଲିସିସ ଅଫ ରେଟ୍ସ ଏବଂ ଓପିଡବ୍ୟୁଡି ଗାଇଡ ଲାଇନ ଉଲଙ୍ଘଳ କରି ଠିକାଦାରଙ୍କୁ ୭୩ କୋଟି ୧୯ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଅଧିକ ଦିଆଯାଇଛି । ସେତୁ ନିର୍ମାଣ ଲାଗି ୧୬୯ କୋଟି ୪୮ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମଞ୍ଜୁରୀ ହୋଇଥିଲା । ପରେ ବୋଟ ଓ ଟ୍ୟୁବ ଯୋଗେ ସେତୁ ନିର୍ମାଣ ସରଞ୍ଜାମ ପରିବହନ ଲାଗି ୨୪ କୋଟି ଓ ଲଞ୍ଚି ଗାଡର ବାବଦରେ ୪ କୋଟି ଅଧିକ ଦେବାକୁ ନେଇ ସନ୍ଦେହ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ସିଏଜି । ଏହା ସହ ୫ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ଦେଇ ୧୮୭ କୋଟି ଟେଣ୍ଡର ମୁଲ୍ୟ ହୋଇଛି । ଏସବୁକୁ ନେଇ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ । କଂଗ୍ରେସ କହିଛି ସେତୁ ନିର୍ମାଣରେ ଦୁର୍ନୀତି ହୋଇଛି । ବିଜେପି ବି ଅନୁରୂପ ଭାବେ ସେତୁ ନିର୍ମାଣରେ କିକ ବ୍ୟାକ ହୋଇଥିବା କହି ସିଏଜି ରିପୋର୍ଟଙ୍କୁ ସାକ୍ଷୀ ଦେଖାଇ ସରକାରଙ୍କ ସ୍ବଛ୍ହତା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛି ।
୧୯୮୨ରେ କଂଗ୍ରେସ ସମୟପରେ ପ୍ରଥମେ ଗୁରୁପ୍ରିୟା ସେତୁ ଲାଗି ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲେ ବି ହୋଇ ପାରି ନଥିଲା । ପରେ ୨୦୦୦ ମସିହାରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟ ଏହାର ଶୁଭ ଦେଇଥିଲେ ବି ମାଓ ଭୟରୁ ଠିକା କମ୍ପାନୀ କାମ ନକରି କାମ ଛାଡି ଦେଇଥିଲେ । ପରେ ୨୦୧୪ରୁ ସରକାର ପୁଣଇ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ କାମ ।

   Related Posts